Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sníží se vám přísun krve do mozku, nebo úplně zastaví a diagnóza je jasná - mozková mrtvice. Tato nemoc ale není jen záležitostí starších lidí. V krajních případech může postihnout i děti.

Mozková mrtvice se týká i vás! 5 varovných příznaků a možnosti prevence

Bolest hlavy
zdroj: Thinkstockphotos Bolest hlavy
aktualizováno 01.07.2019, 00:00 | 01.07.2019, 00:00 | doma.cz

Sníží se vám přísun krve do mozku, nebo úplně zastaví a diagnóza je jasná - mozková mrtvice. Tato nemoc ale není jen "záležitostí" starších lidí. V krajních případech může postihnout i děti.

Cévní mozková příhoda ischemická (iCMP), lidově zvaná mozková mrtvice, zůstává devastujícím onemocněním i přes maximální úsilí současné medicíny. Naopak je v civilizovaných zemích oproti ischemické chorobě srdeční a infarktu myokardu na postupu a drží smutné třetí místo mezi příčinami úmrtí. 

 

5 VAROVNÝCH PŘÍZNAKŮ: 

 

1. Poruchy zraku

2. Náhlá a silná bolest

3. Problémy s řečí a porozuměním

4. Potíže s chůzí

5. Necitlivost obličeje, rukou nebo nohou

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kolik toho vypít, abychom ve vedrech nezkolabovali?

Únava jako vážná nemoc: Nepodceňte první příznaky!

 

"Na vzniku cévní mozkové příhody se podílí především rizikové faktory jako zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Významné riziko představuje také nejčastější porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní. Tato rizika můžeme a musíme účinně ovlivnit," uvedl docent Richard Češka z Centra prevence kardiologie, 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Doposud se podařilo odhalit nebezpečnou fibrilaci síní u téměř 4 % lidí z 2 755 vyšetřených. Odhaduje se, že fibrilace síní postihuje asi 2 % populace.

 

Chcete se mozkové mrtvici vyhnout? Dodržujte zdravou životosprávu, neužeňte se, a pokud používáte hormonální antikoncepci, nechte si u lékaře zkontrolovat, jak vám ovlivňuje krev. 

 

"Léčba fibrilace síní má 3 pilíře: 1. ovlivnit vyvolávající příčiny arytmie, 2. omezit opakování fibrilace síní a zajistit, aby srdce při arytmii nebilo příliš rychle, 3. zamezit vzniku komplikací, především mozkové mrtvice," uvedla docentka Lucie Riedlbauchová z Kardiologické kliniky UK, 2. LF a FN Motol.

 
18 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře