Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud si chcete pořídit nový byt či dům, čeká vás pravděpodobně investice za několik milionů korun. Proto vám přinášíme přehled deseti základních rad, které byste při výběru nového bydlení neměli opomenout.

10 základních rad při pořizování nemovitosti

Rodina a vlastní dům
zdroj: Thinkstockphotos Rodina a vlastní dům
aktualizováno 11.07.2014, 00:00 | 11.07.2014, 00:00 | / Doma.cz/trm

Pokud si chcete pořídit nový byt či dům, čeká vás pravděpodobně investice za několik milionů korun. Proto vám přinášíme přehled deseti základních rad, které byste při výběru nového bydlení neměli opomenout.

1. Ujasněte si, jaké jsou vaše finanční možnosti. I ty dlouhodobé

 

Při pořízení nemovitosti je dobré se zamyslet, jaké jsou vaše finanční možnosti, a to nejen v okamžik, kdy nemovitost pořizujete. Zvažte například, co se bude dít, pokud byste přišli o zaměstnání. Budete mít dostatečnou finanční rezervu, než si najdete novou práci?


Nezapomínejte ani na další poplatky, jež je třeba pravidelně hradit: vodné, stočné a vytápění, poplatky spojené se správou domu, koncesionářské poplatky, elektřina či plyn, pojištění, případně internet nebo kabelová televize. Určete si tedy svůj celkový strop a řiďte se jím.


2. Prověřte si předem, zda jsou vaše možnosti reálné


Pokud žádáte o hypotéku, zkuste si svůj příjem a bonitu prověřit nejdříve přes různé hypoteční kalkulačky na webu a následně s poradcem v bance. Zjistíte tak, zda jsou vaše možnosti skutečně reálné. „Pokud žádáte o hypotéku, měli byste mít připravenou část sumy v hotovosti již předem,“ upozorňuje Petr Langer, realitní odborník z Annonce.cz.


3. Zvažte všechny dostupné způsoby financování


Vedle pořízení bytu či domu v hotovosti nebo na nejrůznější formy hypotéky od klasické až po americkou existuje i možnost pořídit si starší družstevní byt nebo novostavbu v rámci nové družstevní bytové výstavby. U této formy bydlení vám stačí předem složit již čtvrtinu pořizovací hodnoty nemovitosti. Zbytek splácíte formou pravidelných splátek bez nutnosti dokazování příjmů.

 


4. Přemýšlejte i do budoucna


Je jednoduché nechat se unést krásným bytem, ale vždy raději přemýšlejte, jak bude nemovitost vypadat za pár let a jaká je například možnost byt upravit podle vašich budoucích potřeb. „Měli byste si ověřit i dostupnost služeb a sociálního zázemí v okolí vašeho nového bydlení. Řada mladých párů se například nezamýšlí nad blízkostí vhodných školek a škol pro své budoucí děti, což jim za několik let může zbytečně přidělávat každodenní starosti s dojížděním,“ radí Petr Langer.


5. Trpělivost ideální bydlení přináší


Počítejte s tím, že pátrání po vhodné nemovitosti vám zabere i několik měsíců. Lépe tak najdete, co opravdu hledáte, navíc i za adekvátní cenu. Ne každý se totiž v nabídkách nemovitostí zorientuje hned.


Zároveň nespoléhejte pouze na jeden realitní portál, každý má svá specifika. „Například na Annonce.cz tvoří deset procent realitních nabídek inzeráty od přímých prodávajících. To je v porovnání s ostatními portály nejvíc,“ dodává Langer.

 


6. Nebojte se využít služeb realitní kanceláře


Pokud si pořizujete byt či dům, provize i daň z nabytí nemovitých věcí zpravidla hradí prodávající. Služby realitní kanceláře tak mohou být výhodou, realitní kancelář by vám mimo jiné měla zajistit veškeré právní náležitosti. Není však na škodu si ke koupi přizvat i vlastního realitního konzultanta, kterého vám třeba doporučil někdo z vašich známých.


7. Na prohlídku se vždy připravte


Na každou prohlídku se pečlivě připravte a podívejte se do katastru nemovitostí, zda není daná nemovitost zatížena například nějakým věcným břemenem. Předejdete tak zbytečným nepříjemnostem a předem vyřadíte nemovitosti, na něž by vám banka hypotéku stejně neposkytla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je lepší vlastní bydlení nebo pronájem? SPOČÍTEJTE SI TO
Vyplatí se koupit si nový, ale už zařízený byt?
10 důvodů, proč bydlet v paneláku

 

8. Vyjednávejte o ceně


Pečlivě si prověřte, zda je nabízená cena nejlepší v okolí. „Reálnou cenu zjistíte podle nabídky realitních serverů v okolí, ale také z nejrůznějších cenových map,“ doporučuje Petr Langer. Pokud je cena vyšší, než je místně obvyklé, můžete o ní při prohlídce začít vyjednávat a ušetřit tak desetitisíce. Nezapomínejte, že finální cenu může snížit například i nutnost částečné rekonstrukce.


9. Všechny smlouvy si pečlivě prověřte


Přestože si budete kupovat nemovitost přes realitní kancelář, vždy si nechte veškeré smlouvy (od rezervační až po kupní) ověřit vlastním právníkem. Každý omyl totiž může znamenat nemalou finanční ztrátu. Stejně tak si posléze prověřte, že byl záznam v katastru nemovitostí zaevidován správně, a také to, zda byla skutečně uhrazena daň z nabytí nemovitých věcí.


10. Nezapomeňte se pojistit


Své nové bydlení nezapomeňte pojistit. A to nejen pojištěním domácnosti, ale i nemovitosti. Zatímco jedno kryje případné škody na vybavení, druhá pojistka kryje samotné nosné zdi, střechu a podobně. Doporučit lze i pojištění odpovědnosti za škody – třeba pro případ, že vytopíte sousedy. Pojištění nemovitosti navíc často patří k povinnostem pro poskytnutí hypotéky, a tak byste měli i tuto částku zahrnout do celkových plateb.


Na závěr je dobré zvážit i životní pojistku, která bude pokrývat celou hypotéku v případě, že se s vámi něco stane.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Libor 13:29 29.01.2019
Pěkné tipy. Já bych také jeden měl. Pokud kupujete dům, určitě si nezapomeňte nechat zkontrolovat komín. Ať nedopadnete jako já. Těsně před začátkem topné sezóny jsem totiž zjistil, že komín na našem novém domě je ve špatném stavu a je potřeba jej kompletně vyměnit. Ještě štěstí, že komínové sestavy dnes nejsou nijak drahá záležitost a dají se celkem snadno sehnat třeba tady: https://www.komin-levne.cz/
Hedvika 01:45 28.12.2018
Tak tomu říkám užitečné rady. To se určitě bude hodit. Zrovna se totiž díváme po nějakém novém bytě. Brzy se nám rozroste rodina a náš 1+1 už nám začíná být dost malý. Co jsem se tak zatím dívala, tak se mi hodně líbí třeba byty, co mají na https://www.psn.cz/
KOKO 23:24 25.12.2018
Myslím si, že nejlepším základem jaký každý člověk může udělat, pokud chce mít v budoucnu svoji vlastní nemovitost, je založení stavebního spoření. Já to svoje vedu už několik let u https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ a plánuji jej použít jako základ při sjednání hypotéky.
Antonín Zingroš 14:53 08.12.2014
Hlavní je fungovat se seriózní realitkou. Když jsem kupoval dům kousek za Plzní, tak jsem šel rovnou do www.pubec.cz protože je to nejstarší a stále oblíbená realitka v našem regionu. Tam se na makléře můžete plně spolehnout a všemožným vykukům něvěřím!