Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Všichni chceme pro své děti to nejlepší, jak to ale udělat, když si vaše dítko postaví hlavu? Jak děti naučit jíst zdravě a předejít tak nadváze a dalším komplikacím? Na to jsme se zeptali známé dietoložky Moniky Nevolové.

12 tipů, jak přimět děti zdravě jíst

aktualizováno 20.09.2011, 00:00 | 20.09.2011, 00:00 | doma.cz/ina

Všichni chceme pro své děti to nejlepší, jak to ale udělat, když si vaše dítko postaví hlavu? Jak děti naučit jíst zdravě a předejít tak nadváze a dalším komplikacím? Na to jsme se zeptali známé dietoložky Moniky Nevolové.

Co když dítě odmítá jíst určité typy potravin, například maso, ovoce, zeleninu, luštěniny. Jak zajistit, aby dítě i tak mělo vyvážený jídelníček? Jak dlouho lze toto přechodné období, v němž dítě odmítá určité typy potravin, tolerovat?


Není výjimkou, že dítě třeba v deseti letech jí pouze čtyři, pět druhů potravin, takže se neznepokojujte a obohacení jídelníčku berte jako výzvu. Když dítě najednou přestane dojídat, zřejmě se právě nachází ve fázi, kdy roste pomaleji, a tak je i jeho potřeba jíst o něco menší. Vymýšlejte raději hravé finty a předvádějte, co by mohl váš potomek od vás zdravého okoukat.

 

1. Nenuťte dítě násilím jíst. Pokud občas odmítá jídlo, je to OK. Naopak, jestliže ale všechno pěkně sní, vždy ho pochvalte.

 

 

2. Děti mívají svůj vlastní pomyslný seznam potravin, které nejedí. Ale dětské chutě se mění! Zkuste tedy čas od času něco z „neoblíbeného seznamu“ propašovat na talíř!


3. Ukazujte dítěti nové potraviny chutně a atraktivně připravené - z plátku celozrnného chleba vykrájejte zvířátka, polévku podávejte v talíři na dně s obrázkem...


4. Nezakazujte jídlo pod hrozbou trestu a zároveň neuplácejte za snězené zdravé jídlo sladkostmi.

 


5. Vezměte děti sebou na nákup, a ať společně s vámi vybírají, co budete jíst. Zapojte je do přípravy jídel.


6. Jestliže dítě začne vyžadovat čokoládu, stačí několik čtverečků. Možné je i nabídnout nějakou vhodnější alternativu pamlsku.

7. Snažte se dítě zaujmout „designem“ jídla. Využívejte také oblíbené rituály - oblíbený hrneček, talířek nebo kouzelné jablíčko ke svačině.


8. Strava by měla být pestrá. Zkoušejte a nabízejte nové potraviny. Když dítě bude vědět, že jej nenutíte hned sníst velké množství nové potraviny, nebude se bát zkoušet dále.

 

ČTĚTE TAKÉ:

12 tipů, jak uspořádat vyvážený dětský jídelníček

Tipy, jak zařídit dětský pracovní koutek

Retro styl frčí! Inspirujte se

Obejvte SUPER SLEVY pro vaše ratolesti


9. Komentujte a ukazujte, co děláte, děti vás vnímají a napodobují. Až si budete nabírat zeleninu, nandejte si pořádnou porci a libujte si, jak je dobrá.


10. Nechte dětem vybrat! Děti se rády cítí jako dospělí, kdy mohou rozhodovat.


11. Mějte zdravé věci vždy první po ruce. Místo sladkostí na očích, ať je tam vždycky zelenina a ovoce, zdravé svačinky aby ležely první na ráně.

 


12. Pašujte zdravé věci do oblíbených dětských jídel. K ranní porci cereálií přidáte nakrájené ovoce, do sendvičů přidáte kousky zeleniny a podobně.


Jaké chyby dělají rodiče nejčastěji? Nezpůsobují si tyto problémy tak trochu sami?


- Nesprávný jídelníček – nekvalitní, málo pestrá strava atd.


- Sami jdete špatným příkladem.


- Podávání neupraveného kravského mléka - může ohrozit zdravý vývoj dítěte vzhledem k omezenému a nevyváženému zastoupení nutričních hodnot. Kravské má totiž nadměrně vysoký obsah bílkovin, vysoký obsah minerálních látek, nízký obsah železa, vyšší míru alergenicity.


- Nucení do jídla a dojídání – může vyvolat až defenzivní odpor. Časté diskutování o vhodnosti nebo naopak komentáře o nechuti k potravinám.

 


- Sledování televize u jídla, další aktivity odvádějící pozornost.


- Používání nekvalitních surovin


- Přehánění s krmením a příliš vysoký kalorický příjem dítěte.


- Sladkosti za odměnu každou chvíli.
 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře