Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stačí pár jednoduchých rad a vaše okna se budou lesknout, aniž by za tím stálo několik hodin leštění.

12 triků, jak dokonale umýt okna

Mytí oken
zdroj: Thinkstockphotos Mytí oken
aktualizováno 16.04.2015, 15:58 | 16.04.2015, 15:58 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Stačí pár jednoduchých rad a vaše okna se budou lesknout, aniž by za tím stálo několik hodin leštění.

Pokud i vás čeká velký jarní úklid a rádi byste si ho co nejvíce usnadnili, máme pro vás skvělé triky, jak se při mytí oken už nebudete trápit. Stačí pár jednoduchých rad a vaše okna se budou lesknout, aniž by za tím stálo několik hodin leštění.

 

1. Myjte okna při oblačném počasí

 

Sluneční paprsky totiž způsobují velmi rychlé schnutí vody na skle, a proto na něm zůstávají šmouhy. Ty se vám pak budou velmi těžko leštit a výsledný efekt nebude vypadat podle vašich představ.

 

2. Používejte produkty, které jsou určené na okna

 

Tyto prostředky jsou navrženy pro tento účel, a proto si snadněji poradí s nečistotami a šmouhami než prostředky na nádobí. Na trhu je velmi velké množství specializovaných saponátů, a proto máte možnost si vybrat.

 

3. Okna nikdy nemyjte přípravkem na nádobí

 

Tato metoda je sice levnější, ale určitě není účinná. Přípravky na nádobí zanechávají okna mastná. Proto doporučujeme koupit si specializované přípravky. Nebo se nechte inspirovat babskými radami.

 

4. Voda nesmí být horká

 

Voda, s níž myjete okna, by neměla být horká. Doporučuje se, aby měla maximálně 30 stupňů. V horké vodě se snižuje účinnost čisticích prostředků.

 

5. Nejprve umyjte okna, až potom ukliďte celý byt

 

Pokud si mytí oken necháváte až na závěr jarního úklidu, neděláte dobře. Před tím, než se pustíte do této neoblíbené činnosti, jen vysajte. Prach se vám pak nebude vířit na už čistá okna. Vše ostatní dokončete až po umytí oken.

 

6. Co zabírá na bílé rámy?

 

Pokud již bílá barva na vašich rámech není ani vidět, pomůže vám krémový čistič. Rámy zbaví nečistoty a bílou barvu zvýrazní. Rámy pak stačí omýt čistou vodou.

 

 

7. Myjte nejdříve rámy oken, až poté skla

 

Na rámech bývá často hodně nanesené špíny a kdybyste postupovali při mytí opačně, skla by se vám mohla zašpinit a vy byste museli práci dělat znovu. Ideální je použít jiný druh utěrky, s níž největší špínu smyjete z rámů.

 

8. Na leštění oken používejte utěrky z mikrovláken

 

Ty mají vysokou absorpční schopnost a jsou vhodné pro čištění a leštění skel. Krouživými pohyby pak docílíte výsledku krásných a čistých oken.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Žaluzie nebo závěsy? Zvažte to pečlivě
Jarní úklid bude hračka! 10 babských rad jak na to!
I chladnička s mrazničkou potřebují jarní úklid. Jak na to?

 

9. Staré dobré noviny

 

Kromě speciálních utěrek rozhodně pomáhají i noviny. Novinami leštily okna ještě naše babičky, ale ani dnes to není žádná rarita. Upozorňujeme však, že noviny nesmějí být z lesklého papíru.

 

10. Jak udržet okna co nejvíce čisté?

 

Na trhu je množství dostupných přípravků, které odpuzují vodu. Důležité je, aby tento přípravek obsahoval tensid. Dešťová voda z oken steče rychleji a nestihne zaschnout.

 

11. Ocet leští

 

Skvělým pomocníkem při mytí oken je ocet. Ten dokáže okno odmastit a zároveň ho i vyleští. Stačí, když ho přidáte do vody, s níž okna umyjete.

 

12. Netradiční babská rada

 

Trochu netradiční je čištění oken se světlým pudinkem. Stačí, když jeden balíček světlého pudinku rozpustíte v 5 litrech vlažné vody a touto vodou budete mýt okna. Pak necháte uschnout a leštění už bude hračkou.

 

A jaký je váš trik? Podělte se v komentářích.
 

 
28 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lucka 19:35 18.01.2019
Super, díky za tipy, brzy se budou hodit :) Okna vždycky umývám hned, jak přijde jaro, nicméně vloni jsme je měnili, tak chci být trošku opatrnější, abych je hned po pár měsících nějak nepoškodila. Pár dalších zajímavých tipů jsem našla taky tu: https://www.pramos.cz/zakaznicky-servis/prakticky-... :)
Cnerolka 00:38 07.07.2015
Souhlasím s Ivanou -vyzkoušela jsem skoro všechny popsané způsoby,kromě pudinku,ale nejlepší je ŠAMPON-žádné leštění,žádné čmouhy a je to raz dva hotové!
Alena 11:17 19.04.2015
Do vlažné vody kápnu trochu octa, vezmu švédskou utěrku, namočím a přetřu skla. Utěrku znovu namočím, pořádně vyždímu a znovu přetřu ... žádné šmouhy se neudělají, okna jsou nádherně čistá.
Ivana 11:04 17.04.2015
Okna nelestete, po odstraneni necistot pouzijte na skla cistou vodu s kapkou samponu. Svedskou uterku vyzdimejte co to jde a skla pretrete. Mam vlastni zkusenost, vyborne to funguje.