Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Češi patří k největším milovníkům domácích zvířat v Evropě. Skoro každá druhá domácnost u nás má kočku nebo psa. I když patříme k velkým pejskařům, tak často nemáme jasno v základních stravovacích zvyklostech psů.

6 největších mýtů o krmení psů

Psí krmivo
zdroj: oficiální zdroj Psí krmivo
aktualizováno 27.05.2015, 00:23 | 27.05.2015, 00:23 | Doma.cz/trm

Češi patří k největším milovníkům domácích zvířat v Evropě. Skoro každá druhá domácnost u nás má kočku nebo psa. I když patříme k velkým pejskařům, tak často nemáme jasno v základních stravovacích zvyklostech psů.

Například spousta chovatelů si stále myslí, že je nejlepší krmit psa pouze 1x denně a že krmení vepřovým masem je pro psa nevhodné. Přinášíme vám souhrn těch nejčastějších „stravovacích mýtů“.


1. Psi nesmí jíst vepřové maso


Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii.

 

2. Pes má jíst jednou denně


Častá pověra je, že kromě štěňat, která samozřejmě musíme krmit několikrát za den, je dobré dávat dospělým psům krmení pouze jednou denně. „Samozřejmě záleží na tom, jak máte pejska naučeného. Z hlediska dobrého zažívání, a předcházení tzv. torzi (přetočení) žaludku, je ale ideální krmnou dávku rozdělit na dvě – ranní a večerní,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu zvířat.


3. Psovi, který žere omítku, chybí vápník


Psi i štěňata často žerou nebo olizují omítku. Jejich chovatelé si pak mnohdy myslí, že to musí být špatnou stravou a nedostatkem vápníku. Pak rychle mění granule nebo přidávají vitamíny a minerály do krmiva. V kvalitních krmivech ale bývá vápníku dostatek. Psi tuto činnost dělají většinou z nudy. Pořiďte jim dostatek hraček na kousání. Může se to dít i z důvodu „pálení žáhy“ a pes se tak snaží zmírnit překyselení žaludku.

 

Smutný pes
(Foto: oficiální zdroj)


4. Domácí strava je lepší než kupovaná


Tímto heslem se řídí mnoho pejskařů a psům vyváří stejně jako svým dětem. Je to nejen finančně náročné, ale zabere to i mnoho času. Navíc je to i trochu zbytečné, protože odpovídající granule obsahují vyvážené množství vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. „Dnes mají granule velmi kvalitní složení s velkým množstvím masa. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Ideální jsou masité kosti z hovězího,“ říká Martin Pučálka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak si poradit s nadváhou psa?
Myslete na své miláčky: Špatně zvolené psí krmivo může zapříčinit vážné zdravotní komplikace
Kolik OPRAVDU stojí pes? Spočítejte si to!


5. Pes potřebuje rozmanitý jídelníček jako člověk


Častou a velmi zažitou stravovací pověrou je také, že zvířata, především pak psi, potřebuji pestrý jídelníček. To ale často způsobí, že jsou v jídle více vybíraví a chybí jím určitý řád. Důležitá je kompletní a vyvážená strava. Více než na pestrost dbejte na kvalitní složení granulí, konkrétní typ ale vyměňujte jednou za 3-4 měsíce, abyste předešli možným alergickým reakcím. Nemusíte měnit konkrétní značku, stačí pouze obměnit recepturu výrobce, např. kuřecí za hovězí.


6. Pes je alergický na granule


Velký a nesmírně rozšířený mýtus je, že psí alergie vznikají z granulí jako takových. Lidé se velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. „Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním," říká Martin Pučálka. Důležité je také vědět, že alergie se někdy mohou objevit i do dvou let od konzumace nevhodných granulí.

 
34 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alena 18:01 01.07.2015
Možná bych to sem neměla psát, ale naši psi se mnou snídali každý den chleba s máslem a medem, nebo s marmeládou . Večer dostali vařené maso. Naši psi se dožili 15 let . Byl to pekinéz a jezevčík. Kokršpaněl měl 13 let. Ale neříkám, že byste si měli brát příklad. My jsme to ale takhle praktikovali.
Eva 10:50 29.06.2015
Mám 12,5 letého maltézáčka, každý kdo nás potká si myslí, že je to štěně, není, ale je tak vitální. Dá se říct, že za svůj život snědl max. 20 kg granulí. Pejskovi doma vyvářím, nemám s tím problém, navíc náš pes sní opravdu všechno, od ovoce, zeleniny, no raději nebudu psát, co všechno jí :-)
Navíc ve svém věku má stále stejnou váhu od cca svého 1 roku. Takže ani nepřibírá a nejí málo a porcí má za den x, protože kdokoliv doma jí, tak si sedne a kouká a čeká, kdo mu co dá a moje dcery mu taky sem tam něco dají. Takže já granule nepraktikuji i když si je můj pes sem tam občas dá.
Hanka 09:57 15.06.2015
Také krmím 2x denně, je to ideální. Do jednoho rozhlasového pořadu volal majitel psa, který krmí pejska jen syrovým masem a jeho zkušenosti byly ty, že nezná u psa žádné choroby. Je pravda, že maso má enzymy, které jsou potřeba a tak, jak je možnost, také svému psovi dávám.(tak 2x týdně) Samozřejmě ale granule jsou pohodlnější a záleží na jejich kvalitě. Takže k veterináři chodíme jen na očkování.
Izi 16:49 14.06.2015
Ohledně granulí nebo domácí stravy. Mám kámošku a ta měla psa pražského krysaříka. Celý život jedl jen a jen granule. Nevím jaký. Ale dávala za ně hodně moc přes asi 1500,-. Pes jí žil jen pouhých 8 let. Neměl žádný zdravotní problémy proste nic. My doma měli psa křížence ( čivavy a jezevčíka), nikdy si nečuch k granulím a jedl to co my. Žil snáma přes 12 let. Tamhle když vezmu nějakou knížku. Tak píšou co vše nesmí. Jsou to keci. Jak tu bylo psáno. Ano ve všech granulí je větší množství zeleniny a nemyslím si že zrovna tohle je nejlepší pro psa ho dopovat jen a jen granulema.
(Domácí strava je lepší než kupovaná.Je to nejen finančně náročné, ale zabere to i mnoho času.) Vůbec to není pravda.Naopak je to levnejší. Co je lepší? Kupovat každý měsíc za granule kolem 2tisíc? Nebo dávát psovy to co má člověk? :D
PENO 15:32 01.06.2015
Musím se také ohradit proti čtvrtému bodu. Mám šest let bígla, kterému jsem do nedávna kupovala jen granule, o kterých jsem si myslela, že jsou pro něj nejlepší. Pak jsem ale narazila na stránku www.dogg.cz, kde prodávají čerstvé krmivo pro psy. Začala jsem ho Brunovi kupovat a od té doby mi nepelichá a je mnohem čilejší. Začala jsem mu také vařit a ve spojení s krmivem z DOGG je to paráda!
thurson 11:28 28.05.2015
vy nebudete moc dobrý kynolog,když tu hlásáte takové bludy,mám sedmnáctiletého kokršpaněla,celý život je krmen granulemi(s občasným přilepšením jakýmkoliv masem)a pes je stále čilý a vitální
MM 19:32 27.05.2015
Dovotle mi, abych jako kynolog okomentovala tento nesmyslný a naprosto zavádějící článek. K bodu 1 pes nesmí vepřové maso, ano není dobré ho krmit, ale z důvodu Aujeszkyho choroby, která se přenáší vepřovím masem a je silně nakažlivá. Bod 4. co je lepšího než domácí strava, pes je masožravec a pokud si přečtete složení granulí v 90 % začíná pšenice, kukuřice, rýže ... už i to o něčem mluví, upřímě nevím jak by se líbilo Vám jíst granulovanoou stravu každý den celej život asi nic moc, že ?