Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ložnice je podle Feng Shui jedním z nejdůležitějších míst v bytě. Je totiž místem, kde během spánku čerpáte svou osobní energii. Navíc by postel a ložnice správným Feng Shui měly posilovat energii lásky a uzdravování. A to je celkem dost zodpovědn...

8 tipů, jak si zařídit ložnici podle Feng Shui

Spánek
zdroj: oficiální zdroj Spánek
aktualizováno 21.07.2015, 16:06 | 21.07.2015, 16:06 | Doma.cz/trm

Ložnice je podle Feng Shui jedním z nejdůležitějších míst v bytě. Je totiž místem, kde během spánku čerpáte svou osobní energii. Navíc by postel a ložnice správným Feng Shui měly posilovat energii lásky a uzdravování. A to je celkem dost zodpovědnosti, proto se vyplatí vzít moudré rady starobylé čínské nauky v potaz.

Stabilní a dobře vypadající postel s pevným čelem je pro fungující Feng Shui ložnice naprostým základem. Jak tedy postel vybrat, kam ji umístit a jaké zvolit matrace a lůžkoviny, aby dohromady tvořily harmonickou Feng Shui energii a vaše sny byly sladké a klidné?

 

1. Na velikosti záleží


Spánkem strávíte až třetinu svého života a během každé noci se otočíte ze strany na stranu asi šedesátkrát. Proto by vaše postel měla být dostatečně velká pro pohodlný a přirozený pohyb. „Obecně se dá těžko říct, jaká velikost postele je správná. Má být zkrátka tak velká, abyste se v ní cítili dobře, a to je u každého individuální. Běžně se ale jako ideální délka označuje vaše výška +25 cm a jako ideální šířka minimálně 1 metr u jednolůžka a minimálně 1,6 metru u dvoulůžka,“ vysvětluje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle, výrobce postelí.


2. Na vyšší noze


Vyšší postel má hned několik výhod. Jednak se z ní lépe vstává, což ocení starší lidé a všichni ti, kdo mají problémy s klouby, nebo třeba těhotné ženy. Navíc čím výše uleháte, tím vyšší je i kvalita vzduchu, který v noci dýcháte. U země se totiž drží prach, bakterie a také průvan i zima od podlahy. Postel není kvůli výšce třeba měnit celou, některá moderní lůžka mají nastavitelné nožičky. U moderních kontinentálních postelí, které se skládají z divanu, matrace a povrchové matrace, zas můžete výšku regulovat volbou různě vysoké povrchové matrace.

 

Postel
(Foto: oficiální zdroj)


3. Ode zdi ke zdi


Postel by měla být umístěná co nejdále od dveří, a to tak, abyste z ní měli snadno rozhled po celé místnosti. Nejlepší poloha postele je úhlopříčně proti dveřím, rozhodně by postel neměla být v přímé linii s dveřmi. Čelo postele je třeba ukotvit přiražením k plné stěně. Pokud to dispozice vaší ložnice neumožňují, přirazte ji ke stěně alespoň bokem. Je ale lepší, když je postel přístupná z obou stran. Velký vliv na spokojený a regenerační spánek má také poloha a směr, kterým spíme. Obecně platí, že nejlepší osa je severojižní, tedy, že hlava míří na sever.


4. Matrace je základ


O tom, jak je důležité vybrat kvalitní matraci, už byly popsány stohy. Co nového dodává učení Feng Shui? Matrace by měla být jednolitá pro oba partnery, rozdělené matrace neprospívají harmonii partnerského vztahu. Feng Shui také říká, že by matrace měla být výhradně z přírodních materiálů. "Pro výrobu kvalitních přírodních matrací se používá bavlna, koňské žíně, přírodní kaučuk, kokosová, konopná a lněná vlákna, ovčí vlna i exotické materiály jako je velbloudí vlna. Kombinace různých materiálů ve vrstvách propůjčuje každé matraci unikátní vlastnosti," vysvětluje Jakub Šoufek ze specializované české firmy Přírodní matrace, která matrace vyrábí i prodává. Takto vyrobené matrace jsou ideální i pro alergiky, astmatiky, lidi s citlivou pokožkou, bolestmi zad nebo nadváhou. A samozřejmě pro děti, které spánkem tráví mnohem více času než dospělí.

 

Tip: Matraci doplňte svrchní podložkou (topper) např. z koňských žíní, mýkané bavlny a vlny. Podložka zjemňuje lůžko, odvádí vlhkost a zplodiny z těla, zaručuje prodyšnost a přirozenou teplotu. Pro dokonalý komfort lze topper chránit ještě pratelným chráničem matrací z egyptského damašku.

 

Feng Shui
(Foto: oficiální zdroj)


5. Pevný a kvalitní rám


Kvalitní a robustní rám postele vám zajistí, že bude lůžko věrně sloužit desítky let, aniž by začalo vrzat. Nejlepším materiálem je pevné vysušené masivní dřevo.


6. Žádné schovky pod postelí


Volný prostor pod postelí svádí k tomu, abyste jej využili jako úložné prostory např. pro sezónní oblečení nebo lůžkoviny. Feng Shui ale říká ne. Je dobré nechat energii pod postelí volně proudit a nezahltit ji zbytečnými věcmi, které nemáme kam dát. Vyčleňte si na ně samostatnou skříň nebo si pořiďte tzv. „peřiňák“.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nabíjíte si mobil přes noc v ložnici? Budete tlustí, varují vědci
ŠKOLA BYDLENÍ: V ložnici se musí větrat, jinak vás bude bolet hlava!
Malá ložnice: Vytěžte z "mini" prostoru co nejvíc!


7. Jak nad hlavou, tak v hlavě


Prostor nad postelí by měl být také prázdný. Nad hlavou by neměly být okna, poličky, dekorace, lampy ani zrcadla. Vaše podvědomí, které vnímá těžký předmět nebo potenciální riziko nad hlavou, vytváří pocit strachu a obavy. Nejde-li to jinak, zakryjte okno za hlavou alespoň závěsem.


8. Ložní prádlo pro spaní jako v bavlnce


I taková maličkost, jako ložní povlečení, hraje podstatnou roli v tom, jak se v ložnici budete cítit. Vybírejte kvalitní přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí či vlna. Barvy volte přírodní a tlumené v zemitých odstínech, jako je bílá, béžová, karamelová nebo hnědá. Vyvarujte se červené a jiných příliš jasných barev.

 
13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

danielka 22:21 24.08.2019
Taky si myslím, že ložnice je nejdůležitější místnost v domě. Feng shui mi však nic moc neříká, takže mi stačilo, že jsem si najala http://www.pwinterier.cz/ , který mi vytvořil opravdu skvělou ložnici, v které se mi od té doby spí naprosto skvěle. To se samozřejmě dost projevilo na kvalitě mého života, takže investici do ložnice doporučuji opravdu všem.
Mirda 16:45 11.09.2015
Pěkné spaní může být také na rozkládací pohovce s úložným prostorem. Úplně v klidu na každodenní spaní. http://www.rozkladaci-pohovky.com/
Kaktuška 07:17 11.09.2015
Dobré ráno, vřera jsem byla s kamarádkou vybírat postel ve žluté hale a vybrala jsem si jednoduchou dřevěnou, ale bytelnou a přesně podle mého vkusu....Taky jsme se při konverzaci dostali až k tomu co vše by měllo být v ložnici, nebo spíše nakopak co by tam být nemělo... Takže chci poděkovat za článek, který mi pomohl si rozmyslet ne jen uspořádání ložnice, ale také jsem se rozhodla že už pod postel nebudu cpát pytle s oblečením a buď ho dám pryč nebo do koje ve sklepě... Zrčitě chci investovat do kvalitní matrace, protože ten molitan na kterém spíme teď je děs!!!