Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Psi, kteří často štěkají a útočí na lidi mohou trpět depresemi, tvrdí nový výzkum.

Agresivní psi trpí depresemi. Jak jim pomoci?

aktualizováno 20.07.2010, 00:27 | 20.07.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Psi, kteří často štěkají a útočí na lidi mohou trpět depresemi, tvrdí nový výzkum.

Dříve si lidé mysleli, že když pes hodně vrčí a štěká, může za to prostě jeho povaha. Teď ale španělští vědci zjistili, že za to může mnohem víc porucha vylučování hormonů.

 

Autoři nové studie zveřejněné v časopise Applied Animal Behaviour Science testovali 80 psů, kteří se léčili na veterinárních klinikách kvůli agresivnímu chování. Zjistili, že pejsky spojovala jedna věc - měli nízkou vrstvu serotoninu. Tento stav může vést k depresím a také k agresivitě.


Za agresivitu mohou hormony

 

Kromě nízké hladiny serotoninu měli agresivní psi výrazně zvýšenou hladinu cortisolu, což je hormon, který je odpovědný (mimo jiné) za vznik stresu. Psi ho měli v krvi oproti těm “zdravým“ víc než dvojnásobek.

 

Podívejte se, jak to může dopadnout, když se kvůli lidské chybě stane ze psa agresivní šelma:

 

 

Vědci doufají, že jejich studie povedou k novým možnostem léčby agresivity u zvířat i u lidí. Právě agresivní chování je u psů ve Velké Británii vůbec nejčastějším problémem, s nimž se veterináři setkávají. Podle studie by se dala psí agresivita v budoucnosti léčit pomocí antidepresiv – tedy podobně jako u lidí. Stačilo by tedy jen zvýšit hladinu serotoninu v psí krvi a zvířata by se měla zklidnit, tvrdí vědci z univerzity ve španělské Zaragoze.

 

A co dělat teď?


Tento výzkum je zatím ještě v plenkách, proto se dnes při výcviku agresivního psa musíte spolehnout na jiné, osvědčené metody.

 

Za psí agresivitu často může špatná socializace psa. To znamená, že pejskem nerozumí své roli ve “smečce“ – tedy lidské rodině. Často je to tím, že nevidí, jak se k sobě chovají ostatní psi, občas i díky tomu, že když byl ještě štěnětem, stalo se něco, co ho zlomilo – například se ho jeho lidský pán nezastal, když ho napadl jiný pes.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechte dítě, ať si namaluje tričko voskovkami. Je to snadné

 

Psí agresivita se může projevovat mnoha způsoby – jednak vůči svým majitelům, ale také vůči ostatním psům nebo proti psům, kteří patří do rodiny. Chyba je většinou v tom, že pes špatně chápe hierarchii. Stačí na to jen pár chybiček v mládí a pes se rychle změní ve vůdce smečky, který se pokouší převzít nad ní vládu. Pomáhá si k tomu vrčením, štěkáním a občas i fyzickým násilím.

 

Když chcete psa přimět ke změně chování, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc. Ať už si vyberete veterináře, nebo psího psychologa, vždy raději konzultujete s ním, než abyste se pokoušeli na svém pejskovi aplikovat nějaké divoké teorie.


Co s agresivním psem?

 

Samozřejmě, že jistá pravidla, jak s agresivním psech zacházet, existují. Vždy však mějte na paměti, že každý pes je jedinečný a tak k němu také přistupujte. O zkrocení zlého psa byly napsány celé stohy knih, existuje řada teorií, často protikladných. Základní pravidla, na nichž se shodne většina expertů, jsou tři:

 

1) Agresivitě předcházet
Je-li váš pes agresivní i při styku s jinými psy, musíte se naučit s tím nějakou dobu žít – nejméně do doby, než se vám ho podaří napravit. A to může trvat i několik měsíců. Do té doby byste ostatní psy neměli vystavovat jeho zubům. Proto raději využívejte psího náhubku. Chráníte tak i svého pejska; kdyby náhodou kousl příslušníka většího a silnějšího plemene, mohla by to být poslední věc, kterou udělal…

 

Situacím, které hrozí výbuchem agresivity, předcházejte. Stačí k tomu obyčejný selský rozum, nemusíte na to číst žádné tlusté bichle. Nevoďte ho mezi ostatní psy, když přijde návštěva se psem, tak ho raději zavřete, nevoďte ho do míst, která v něm vyvolávají stres.

 

2) Za agresivitu trest
Pokud pes projevuje agresivní chování vůči vám, je dobré na ně nereagovat. To znamená, že vrčení pokud možno ignorujte a teprve, když přestane, můžete mu dát jako odměnu pamlsek. Pokud pes vrčí, když mu podáváte jídlo, reagujte podobně – své dobroty nedostane tak dlouho, dokud s tím nepřestane…

 

Pokud na vás pes opravdu zaútočí, nemůžete mu takové chování tolerovat. Způsobů, jak psa trestat a neublížit mu přitom, je mnoho; jejich použití záleží na závažnosti situace a povaze psa. Jedním z těch osvědčených jsou například tzv. stahovací obojky. Často ale stačí i pouhý agresivní tón hlasu – pro mnoho psů je už tohle dostatečně tvrdý trest. Tvrdé tresty jako je obracení psa na záda je lepší dobře zvážit, můžete tak svého pejska úplně zlomit.

 

Křičet na psa je zbytečné – už jen proto, že slyší asi 35krát lépe než průměrný člověk. Zbytečně hysterické chování jen ze psa vychová uzlíček nervů.

 

3) Pravidla brání agresivnímu chování
Základem zvládnutí agresivního psa je naučit ho základní pravidla poslušnosti. Pes musí cítit, že alfou (neboli hlavou) smečky jste vy a nikdo jiný. Musí se naučit poslouchat alespoň na ty základní povely (tzv. posvátná pětka: ke mně, sedni, lehni, zůstaň a chůzi na vodítku u nohy). Psi mají rádi pravidelnost. Pokud budete pejskovi podávat jídlo a pití vždy ve stejnou dobu, pravidelně hop budete venčit, často se tak zbaví stresorů, které z něj dělají agresivního pomatence.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

franta 15:25 24.07.2010
Pomoci jim nějakým jedem hodně se prosazuje jed na slimáky .