Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Batika umožňuje oživit interiér i ozvláštnit šatník. Batikováním v pračce se vyhnete nepořádku a docílíte zajímavých efektů. Snadno tak obarvíte i velké kusy prádla.

Batikovat můžete i v pračce

aktualizováno 23.08.2010, 00:04 | 23.08.2010, 00:00 | doma.cz

Batika umožňuje oživit interiér i ozvláštnit šatník. Batikováním v pračce se vyhnete nepořádku a docílíte zajímavých efektů. Snadno tak obarvíte i velké kusy prádla.

Je to jednoduchá metoda – povede se snad každému a navíc je levná. Nejspíš se stane, že výsledek nebude přesně podle představ, ale zajisté překvapí a potěší. Práce s velkými díly látky je náročnější, ale můžete tak vrátit život starému povlečení, potahům, džínům, přehozům i řadě dalších textilií.

Ještě než začnete barvit, rozmyslete si, zda budete chtít látku obarvit celou, nebo budete-li chtít docílit určitého vzoru. V prvním případě je lepší dát prádla do bubnu méně (asi polovinu doporučovaného objemu). V případě plnějšího bubnu hrozí nebezpečí, že barva nebude jednolitá a na prádle vzniknou nevzhledné šmouhy.

ČTĚTE TAKÉ:
Designová batika je hračka, zvládnou to i vaše děti
Hedvábný potah na polštářek technikou šibori

Vzoru – typických jakoby krajkových koleček – docílíme pomocí provázků, gumiček či jiných zpevňovačů. Místa, která mají zůstat neobarvena, pevně stáhneme – nejlépe umělými materiály, které odolají i vyšším teplotám, radí server zijemenaplno.cz.

Cílem je, aby se barva do takto zavázaných míst nedostala, čímž se docílí zajímavého barevného efektu. Nebudete-li mít přehnané nároky na výsledek, spokojeni budete vždy.

Čím barvit?

Barvy zvolte stejné, jako na batiku v hrnci – Duha, Chevas nebo Iberia. Názory na ně se různí, každý z výrobků má své odpůrce i příznivce. Důležitý je také druh látky, kterou chcete obarvit.

Při nákupu vhodné barvy věnujte pozornost nejen odstínu, ale také jejímu určení pro jednotlivé druhy tkanin. Při rozhodování, jakou barvu zvolit pro zašlý přehoz také zvažte, zda snese vysokou teplotu. Drtivá většina barev funguje při 80 – 90 °C i při barvení v pračce. Barví se na vyvářku nebo v podobném programu na vysoké teploty.Pracovní postup se od běžného praní moc neliší. Místo prášku dáte barvu a místo aviváže ocet.
1. Textilii namočíme a vložíme do bubnu, který by neměl být zaplněný více než z poloviny.
2. Do bubnu vsypeme několik lžic soli, aby se barva v tkanině lépe zachytila.
3. Program volíme tzv. na vyvářku, čili na 80 – 90 °C. Zapneme praní.
4. Ve skleničce nebo kelímku rozpustíme v horké vodě barvu – řídíme se návodem.
5. Když se pračka naplní vodou, nalijeme do nádržky na prací prášek připravený roztok (voda a barva). Nálevku neprodleně vypláchneme horkou vodou.
6. Pokud chceme barvu fixovat, přidáme v programu máchání do nádržky na aviváž ocet. Abychom se zbavili octového zápachu, máchání zopakujeme, můžeme přidat i aviváž.

Kdo barví poprvé, většinou má starost o pračku. "Bála jsem se, že se mi pračka zabarví a všechno prádlo pak bude flekaté,“ popsala své pocity Daniela, která před nedávnem oživila batikou staré prostírání a dečky.

Strach je ale zbytečný. "Dejte po batikování vyprat černé ponožky nebo tmavé ručníky a ani nepoznáte, že se ve vaší pračce batikovalo,“ radí odbornice na batiku. Chcete-li mít přece jen jistotu, dejte pračku prát na prázdno. Barva ulpívá zejména na bavlně a přírodních materiálech, proto se na kovovém bubnu nebo plastovém vnitřku pračky dlouho neudrží.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marie 13:44 22.04.2011
Objevila jsem nové barvy na batiku Magicolor, které v článku nejsou zmíněny. http://www.magicolors.eu/ . Objednala jsem na zkoušku z jejich eshopu a vyzkoušela jsem je taky v pračce na staré povlečení. A musím se pochválit je teď super:-)
U těchto barev je výhoda,že je člověk nemusí fixovat a hlavně nejsou v prášku.
Andrea 15:43 11.09.2010
Já jsem teď barvila v pračce kalhoty a sako na černo a pak jsem myslela, že mě trefí pepka. Už druhý den pračku čistím, 2x jsem ji projela Savem na vyvářku a teď se děsím, že tam mám dát bílé prádlo. V každém růžku, koutku, záhybu je černá barva. Tak to je moje děsivá zkušenost. Mám pračku Whirlpool.
Lenka 12:48 25.08.2010
Damy v jakych prackach teda Batikujete?