Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Slyšeli jste už někdy o bylinkové spirále? Je to taková vychytávka, která vám umožňuje na relitivně malém prostoru pěstovat mnoho druhů bylinek. Je velmi výhodná a díky ní je pěstování bylinek snažší - i přesto, že každá bylinka má jiné nároky, co...

Bylinková spirála – nový fenomén českých zahrádkářů

Bylinková spirála
zdroj: facebook.com Bylinková spirála
aktualizováno 13.06.2016, 00:22 | 13.06.2016, 00:22 | cej

Slyšeli jste už někdy o bylinkové spirále? Je to taková vychytávka, která vám umožňuje na relitivně malém prostoru pěstovat mnoho druhů bylinek. Je velmi výhodná a díky ní je pěstování bylinek snažší - i přesto, že každá bylinka má jiné nároky, co se týče vody, slunce, vlhkosti a stínu.

Zkušení zahradníci doporučují pěstovat ve spirále pouze trvalky,  jednoleté bylinky je lepší pěstovat v tzv. smíšené kultuře spolu se zeleninou. Ale je to jen doporučení, pokud tam nějaké ty jednoletky mít budete, tak se nic nědeje. Jen musíte myslet na to, abyste je dosévali.


Mezi neznámnější trvalky patří medvědí česnek, pažitka, meduňka, oregano, šalvěj nebo tymián.

 

Bylinková spirála
(Foto: facebook.com)


Tím, že jsou rostliny v různých výškách, vyhovíme jejich potřebám, co se odlišnosti týče. Zároveň nám pomáhá šetřit vodu, protože veškerá voda protéká spirálou směrem dolů k rostlinám, které jsou vlhkomilnější.


Spirálu si můžete vytvořit, jak velkou chcete. Záleží především na tom, kolik bylinek v ní budete chtít pěstovat. Nejideálnější je malé společenství o velikost zhruba 1,5 metru. Stoupání spirály nemusí být strmé. Stačí, když bude mezi její základnou a vrcholem kolem 60 až 70 centimetrů. Klasická je stavba pravotočivá.


Než začnete spirálu stavět, musíte provést několik důležitých kroků, bez kterých by to nešlo. Vykopejte si na ploše základ pro kamennou řadu, asi čtvrt metru hluboký (hloubka rýče). Základ vysypte pískem nebo jemnými kamínky a poté začněte usazovat jednotlivé kameny. Pod vrstvu půdy mezi dvěma pásy kamenů vždy nasypte vrstvu drobnějších kamínků, které zajistí odtok vody.

 

Čtěte také:

Barevné bylinky: zkrásní zahradu bez práce
Voňavé bylinky můžete pěstovat doma i vy! Poradíme, jak na to!
Bylinky jako z herbáře: Zdraví z hrníčků CREMA Herbs!


Pokud chcete celkový efekt spirály ještě vylepšit, tak je dobré vytvořit malé jezírko na severní straně, což je místo, kde se začíná spirála zvedat.

 

Výhody bylinkové spirály: je bezúdržbová – stačí pouze sbírat bylinky, poskytne vám skvěle vypěstované bylinky, bylinky jsou čerstvé a jsou po ruce, slouží jako krásná dekorace na zahradě.


Pro lepší představu se podívejte na tenhle návod:
 

 
12 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře