Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte doma želvičku, ještěrku, nebo třeba exotického hada? Právě teď se ukládají k zimnímu spánku. Poradíme vám, jak jim ho připravit co nejpříjemnější a jakým chybám se naopak vyhnout.

Čas zazimování želviček a dalších tvorečků: Jaká jsou pravidla?

Želvička
zdroj: Thinkstockphotos Želvička
aktualizováno 03.11.2012, 00:00 | 03.11.2012, 00:00 | TV Nova / doma.cz/ina

Máte doma želvičku, ještěrku, nebo třeba exotického hada? Právě teď se ukládají k zimnímu spánku. Poradíme vám, jak jim ho připravit co nejpříjemnější a jakým chybám se naopak vyhnout.

Zazimování, lépe řečeno klidové období, plazů má simulovat podmínky, které mají tato zvířata ve volné přírodě. Je to důležité pro jejich další vývoj, kondici a hlavně rozmnožování.

Počátkem podzimu želvy přijímají stále méně potravy. Když nepřijmou potravu několik dní za sebou, je to pro nás znamení, abychom je přestali krmit. Podle počasí, obvykle však počátkem října, je přemístíme z venku do místnosti, kde je ještě několikrát vykoupeme ve vlažné vodě, čímž jim pomůžeme při vyprazdňování trávicí soustavy. Potom je koncem října zazimujeme. Optimální teplota pro přezimování želv by měla být od +4 do +7 °C; nemá klesnout pod 0 °C, ani vystoupit nad 10 °C. Zazimovávat bychom přitom měli jen zdravé jedince.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Velký redakční test: Hledali jsme nejlepší máslo na trhu

Opravy šperků: Pozor na podvodníky + babské rady pro domácí čištění

Velký test jogurtů: Místo ovoce i řepa, nebo dýně

Někdy se může stát, že při nízkých teplotách, třeba už v půli září, se želva venku sama zahrabe do listí a nastolí si sama klidový režim. Neměli bychom takto zazimovanou želvu dávat dovnitř do teplé místnosti a pak zase ven. Tím přesunem se želva probudí a je to pro ni stresující.

 Ještěry, ale někdy i želvy a hady není potřeba dávat do chladného prostředí. Stačí jim jen vypnout světla, nekrmit a stáhnout teplotu na 20 stupňů Celsia. Důležitá při zazimování je vlhkost. Ještěři by měli mít po celou dobu misku s vodou, aby se mohli napít, když se probudí. Během zazimování by neměl nastat pokles váhy o více než 5–10 %.

 Suchozemské želvy můžeme zazimovat v různých materiálech: v písku, senu, v suchém listí. U hadů se osvědčil starý textil, jako jsou trička, prostěradla apod., který by měl být pokropen vodou. Vodní želva zimuje ve vodě.

Kontrola zazimování nemá být častá, abychom plazy nerušili. Želvy zazimovávají tak, že jsou schované v krunýři, některé však ne, takže pak vypadají jak mrtvolky, ale majitel se nemusí obávat, po klidovém období zase želva ožije.

Při ukončení zazimování vyndáme želvu ze zimoviště a ještě jeden den necháme odpočinout. Zase ji namočíme do vlažné lázně. Někdy zvíře jí již druhý den po odymování, někdy to však trvá i 3 až 5 dní, než se do krmení pustí. Pokud máme samce a samičku, tak je vždy probouzíme současně, aby byli stejně pohlavně aktivní. Zimovat by chovatel měl už malé želvičky.

 


Mohlo by vás zajímat:

Hadi
Plazi na zahradě
Gekončík noční


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

 
3 hlasů
Vaše hodnocení