Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V srdci domácnosti by mělo být příjemně teplo. Ale při dnešních cenách energií vás to může stát majlant. Jak získat teplo, a ještě přitom ušetřit?

DESATERO: Jak ušetřit za vytápění obýváku?

Ušetřete za topení
zdroj: TN.cz Ušetřete za topení
aktualizováno 05.02.2017, 00:13 | 05.02.2017, 00:13 | doma.cz

V srdci domácnosti by mělo být příjemně teplo. Ale při dnešních cenách energií vás to může stát majlant. Jak získat teplo, a ještě přitom ušetřit?

Teplotu v místnosti ovlivňuje nejvíce síla vytápění. Češi mají rádi teplo, takže nejčastěji topí na 25 stupňů. Ale to je zbytečně moc – například pokojová teplota pro zdravý spánek je mezi 18 a 20 stupni. Jen o pár stupňů víc (asi 22) stačí pro obývací pokoj. Každý stupeň navíc zvýší spotřebu o 6 stupňů – to je asi 3000 korun ročně.

 

Anketa
Platíte za teplo víc než vloni?
148 hlasů
Ano
40 hlasů
Ne
31 hlasů
Nevím
7 hlasů
Asi stejně
Hlasovalo 226 lidí
 


Jak ušetřit?

 

1) Radiátory: Z radiátorů pravidelně utírejte prach. Vrstva prachu totiž nepropouští teplo a vy tak topíte pánubohu do oken.

 

2) Závěsy: Dlouhé a těžké závěsy sice mohou zabránit úniku tepla, ale současně mohou teplo ubírat. Proto je při samotném vytápění nechávejte nespuštěné; teprve, když topení vypnete, může je spustit. Ideální však je, když máte závěsy sahající jen do výšky oken – pak nekryjí radiátory.

 

3) Nábytek: Nikdy nedávejte nábytek před zdroj tepla. Nejenže tím trpí, ale také brání tomu, aby se teplo ideálně šířilo po místnosti.

 

4) Odvzdušňování: Odvzdušňujte nejméně jednou za tři měsíce. Neodvzdušněné topení nevyhřeje místnost dostatečně. Stejně se nedoporučuje zakrývat zdroj prádla prádlem, které na něm chcete dosušit. Ztratíte tak až 10 procent tepla.

 

5) Regulátory: Kupte si regulátory teploty neboli termostaty, nejlépe do každé místnosti. Není přece nutné mít předsíň vyhřátou stejně jako obývák. Za rok tak můžete ušetřit až 800 korun.

 

6) Správná vlhkost: Důležité je ale také dbát na správnou vlhkost v pokoji. Měla by se pohybovat mezi 40-50 procenty; nižší vlhkost znamená nutnost přidat v místnosti až dva stupně navíc!

 

7) Větrání: Větrejte krátce, ale intenzivně. Proč? Při delším větrání totiž stěny vychladnou, při kratším to nestihnou…

 

8) Dveře: Dveře by neměly zůstávat zbytečně otevřené. Z předsíně a dalších chladnějších místností proudí do obýváku vlny chladu, kterých se pak musíte draze zbavovat.

 

9) Topte, jen když jste doma: Když odejdete z domova, zmírněte topení. Neměli byste ho však vypínat úplně, jinak se stěny ochladí. Ideální je, když bude byt temperován na 17 stupňů.

 

10) Zateplení: Zatímco všechny předchozí metody vás sníží náklady na vytápění o stokoruny, zateplením stěn můžete uspořit tisíce. Správně zateplené zdi domu zabrání únikům až třiceti procent tepla!

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Věra 07:49 29.01.2019
Myslím, že užitečné rady. To my za minulý rok za topení ušetřili poměrně dost peněz. Může za to hlavně to, že jsme z vytápění dřevem přešli na topné pelety. Ty většinou kupujeme tady: https://www.pelety-premium.cz/ Jsou o něco levnější a hlavně jsou i mnohem ekologičtější.
Jindra 11:23 23.12.2018
Díky za tipy. My měli doma problém s tím, že nám z domu zbytečně utíkalo ven kvůli netěsnícím oknům. Právě proto jsme měli i mnohem vyšší účty za topení. Od té doby, co jsem z https://www.tesnenitexim.cz/ pořídil těsnění oken a dveří se nám náklady na vytápění dost výrazně snížily.
Tomáš 11:05 16.02.2017
My jsme třeba loni vůbec neotevřeli na bytě radiátory a přesto jsme v bytě měli hezky teplo, jelikož bydlíme v osmém patře z dvanácti a topí nám sousedi pod náma. Ale letos už jsme si při těch mrazech teda taky zatopili, ale nějakého většího nárůstu ceny se neobávám. Většinu z těch uvedených deseti bodů dodržujeme a sám bych ještě doplnil bod jedenáctý, při kterém se ušetří asi úplně nejvíc to je změnou dodavatele. V bytě nám tahle změna k x energii udělala za rok 970korun, což je pro nás jedna záloha doma. Takže možná i lepší než některé to omezování.
Božena 20:19 06.02.2017
proč napadáte jenom důchodce. Ty přece mají rádi teplo a ne že se choulí do svetrů a netopí. Naopak protože nechodí do práce tak topí celý den, Já naopak znám mladé lidi, kteří nejsou doma atak topení úplně vypnout a přitom si neuvědomí, že když se vrátí domů musí topení zapnout a protopí daleko více, než kdyby udržovali v bytě určitou teplotu po celý den. Nebo jsou tací, kteří doma kouří a mají přitom po celou dobu otevřená okna a ne že větrají pouze krátce, aby vyměnili vzduch v místnosti.
Zdeněk 21:37 05.02.2017
U nás to "důchodci" vylepšili i otevřenými balkonovými dveřmi po dobu mrazů.
Je jim jedno, že okolí trpí. Nejhorší je to, že nemáte v naší "demokracii" se obrátit o pomoc, kdo by jim vysvětlil zásady "sousedských" vztahů.
Petr 21:29 05.02.2017
a nemít sousedy, kteří bydlí o patro níže a mají neustále otevřené dveře!!!!
zmrznes 19:56 22.02.2011
to nemusi byt duchodci znam sousedi navliknou teple svetry a deku a mrznou hlavne ze dostanou penize zpet
studený brloh 21:28 20.02.2011
A hlavně mějte normálního sousedy, ne důchodce, kteří vypnou topení, zalezou pod deku a nechají se vytápět od sousedů.