Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zdravé spaní je polovina štěstí, říká staré čínské přísloví. Poradíme vám, jak si vybrat matraci, na které se vyspíte do růžova.

Desatero: Jak vybrat matraci pro spokojený partnerský život

Matrace
zdroj: Oficiální zdroj Matrace
aktualizováno 06.09.2010, 00:10 | 06.09.2010, 00:00 | tn.cz/ kar

Zdravé spaní je polovina štěstí, říká staré čínské přísloví. Poradíme vám, jak si vybrat matraci, na které se vyspíte do růžova.

Spát se dá na ledasčem. Vyspíte se na nekvalitní matraci za pár stovek a vlastně klidně i na koberci. Ale pokud budete na spaní šetřit, dříve nebo později pocítíte na svých zádech následky. Když si pořizujete matraci pro partnerský život, měli byste se řídit několika zásadami. Dají se shrnout do přehledného desatera:

1. Pozor na zdravotní nezávadnost
Nejlepší výrobci matrací nechávají výrobky certifikovat v nezávislých laboratořích. Nechte si ukázat nezávislý certifikát. Ochrání vás před rizikem spaní ve špatných pěnách, nebo na chemikáliích v lepidlech či barvách. 

2. Pozor na alergeny!
Pružinové matrace jsou rájem pro roztoče. Jejich exkrementy se při ulehnutí a otočení na matraci vyfouknou do vzduchu a vy je vdechujete. Nebezpečné alergeny vznikají i při zatvrdnutí povrchové vrstvy matrací z nekvalitního latexu, který začne prášit. Žádejte antialergické a hypoalergenní výrobky, které dokonce působí na určité typy alergií během spánku hojivě.

3. Pozor na příliš tvrdé matrace

Vyvolávají totiž tlakové body, a tím i časté otáčení během spánku. Stlačení pružinového péra vahou těla vyvolává stejný protitlak, tělo se tlaku a riziku proleženiny brání a člověk se až 80 krát za noc pohne či obrátí. Špičkové paměťové pěny snižují počet pohybů na pouhých dvacet. Spánek je tak hlubší a vydatnější. Žádejte tedy vždy matrace s certifikací “Zdravotní produkt první kategorie v rámci EU“.

ČTĚTE TAKÉ:
Jaká postel je na sex nejlepší?
Kde lidé nejčastěji souloží: v posteli i ve stanu

4. Pozor na záruky na neproležení

Na trhu jsou pěnové matrace s nízkou nosností a jen dvouletou zárukou. Stačí trochu přibrat (a komu se to nemůžu stát) a matraci prolehnete. Žádejte tedy raději matrace s nosností 130 až 150 kilo a se zárukou proti proležení 8 až 10 let.

5. Pozor na potah matrace!

Musí výborně odvádět pot, být antibakteriální a vyrobené z hojivých přírodních produktů. Žádejte potahy z čistých přírodních vláken – bavlněných, bambusových, sojových, kukuřičných nebo z mořských řas.

Showroom matrace Magniflex
Matraci si vždy vybírejte ve spánkovém studiu nebo showroomu. Na obrázku showroom Magniflex. (Foto: Oficiální zdroj)


6. Pozor na prach

A také si dávejte pozor na špínu v nových matracích. Špičkové matrace se k vám dostanou v hygienickém vakuovém balení přímo z čistého výrobního procesu. Žádejte, aby výrobci měli ISO certifikaci 9000 na nezávadnost a čistotu výrobního procesu.

7. Pozor na doporučení lékařů

Ve správné matraci se spojují doporučení anatoma, ortopeda, alergologa, kožního lékaře, chiropraktika, specialisty na proleženiny a na poruchy spánku. Vyžadujte tedy kvalitně navržené matrace zaštítěné špičkovými znalostmi odborně vyškolených prodavačů.

8. Pozor na vhodný polštář

Vaše páteř musí být při spaní na zádech, na břiše i na boku v optimální poloze. Otestujte proto matraci společně s vhodným polštářem z kvalitní paměťové pěny.

9. Pozor na soulad s partnerem

Požadavky na tuhost a anatomickou podporu lidského těla jsou trochu jiné u žen a mužů. Vyžadujte tedy produkty, které nabízejí optimální komfort pro oba.

10. Pozor na zdraví
Na něm rozhodně nešetřete. Myslete na prevenci: pokud zjistíte, že vám matrace nevyhovuje, neváhejte a využijte možnosti reklamace.

Z čeho vybírat: tři tipy

Klasika českého původu – to jsou matrace Gumotex. Patří k levnějším, ale přitom jsou osvědčené generacemi uživatelů. Například šestnácticentimetrová matrace Isabela vyrobená ze studené pěny vás vyjde na 4900 korun. Více informací na www.gumotex.cz. Na těchto stránkách najdete i interaktivní “kolečko“, které vám s výběrem matrace pomůže.

Matrace Gumotex
Matrace Gumotex - česká klasika s dobrou pověstí. (Foto: Oficiální zdroj)


Kompromisem mezi prvotřídní kvalitou a přiměřenou cenou jsou italské matrace značky Magniflex. Vyznačují se především použitím kvalitních materiálů a jedinečných potahových materiálů. Základní pěnové matrace jsou vyrobeny z materiálů s patentovanou mikrobuněčnou strukturou se schopností vstřebávat a následně odpařit vlhkost. Oproti ostatním materiálům se vyznačuje měkkosti a pružnosti pěněného polyuretanu také desetiletou zárukou na jádra i těch lacinějších. Levnější matrace Magniflex pořídíte už v cenách kolem 8 tisíc korun.

 

Velkou výhodou je i způsob balení: jsou hermeticky balené pod tíhou několika tun, tím dochází ke zmenšení objemu až o 90 procent a lépe se s nimi manipuluje. Vypadají pak jako stočený koberec. Stačí jen zatáhnout za poutka a matrace během několika minut získá svůj původní tvar. Více informací na www.magniflex.cz.

Matrace Magniflex
Elegantní, vzdušné a prodyšné - to jsou matrace Magniflex. (Foto: Oficiální zdroj)


Kosmické materiály za astronomické částky: vysokou kvalitu nabízejí matrace Tempur. Jsou vyrobené ze stejnojmenného materiálu, který byl vyvinut původně NASA pro zmírnění ohromného přetížení, jemuž jsou vystaveni astronauti. Jedná se viskoelastickým materiálem s otevřenou buněčnou strukturou, který zmírňuje tlak a je citlivý na teplotu. Za kvalitu se ovšem musí platit: za dvaceticentimetrovou matraci Originál zaplatíte 32 900 korun. Více informací na www.tempur.cz.

Matrace Tempur
Matrace Tempur - drahé, ale báječné. (Foto: Oficiální zdroj)


A na konec poslední tip: Matraci kupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou studia zdravého spaní a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

janice 13:02 23.10.2015
já si myslím že každému vyhovuje to jeho.. chce to vyzkoušet.. my jak ted kupovali matrace tak to bylo peklo než jsme to všechno oběhali a vyzkoušeli :-D ale nakonec jsme koupili na netu stejně na matrace-best.cz a jsme velmi spoojeni
Zuzina 23:18 19.05.2015
Jsem hlavně toho názoru že matrace nesmí být měkká, ale musí poskytovat páteři určitou oporu, takže se do ní člověk nesmí propadnout jako do houpací sítě. Měla by být tuhá ale ne tolik aby tlačila do ramen a boků, asi je to celkem věda takovou vyrobit :-D
Matrac 21:27 07.05.2015
Akurát mám v pláne kupovať matrace od firmy matrace-vegas.sk , zdá sa mi tam super výber a fajn ceny. Dokonca aj dopravu mi zabezpečili zadarmo :)
Dita 20:46 08.04.2015
Matraci Tempur také máme a opravdu je báječná! Zkoušeli jsme jich hodně ale tahle je prostě bezkonkurenční. Navíc se nám podařilo ji koupit s 20% slevou, takže přidávám tip kde se to dá vychytat www.prospanek.cz
Josefína M 22:24 24.01.2015
Ahoj díky za super článek, zrovna jsem ve fázi sběru informací a tady jsem pár zajímavých našla. Plánujeme s přítelem koupi nové postele a s tím je i spojený výběr dobré matrace(zatím to vypadá na matrace matex, ale ještě není rozhodnuto). Takže můj deníček se začíná plnit poznámkami a typy.
už se začínám těšit až přejdeme k té praktické části :-)
Kdo vybírá také tak přeji hodně štěstí a pevné nervy - je to třeba :-)