Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Deštivé počasí uplynulých dní je podle mykologů pro růst hub příznivé.

HOUBY ROSTOU. Co a kde můžete najít?

houby
houby
aktualizováno 21.05.2010, 09:32 | 21.05.2010, 09:31 | tn.cz / čtk/ kar

Deštivé počasí uplynulých dní je podle mykologů pro růst hub příznivé.

"Vyhlídka na růst hub je v těchto dnech docela dobrá, protože vláhy je poměrně dost," říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Ještě více hub však podle něj poroste, až přestane foukat vítr a bude tepleji.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Houby rostou, letošní počasí je příznivé

Lesy plné hub: výhled na červen je víc než optimistický


"Zaznamenali jsme hlavně čirůvky májovky a závojenky podtrnky, ty rostou bohatě," uvedl Landa. Májovky rostou na okrajích lesů nebo na prosvětlených lesních mýtinách; závojenky podtrnky zase pod trnkovými keři, hlohem a ovocnými stromy.

 

houby
Houbaři si mohou přijít na své už v polovině května. Na praváky si ale ještě musí počkat. Ilustrační foto


Konečně už rostou i hlahodné holubinky


Houbaři již do mykologické poradny začali podle Landy přinášet i holubinky. "Měli jsme tady holubinku namodralou, což je docela dobrá jedlá houba, i holubinku parkovou. Ta jedlá není," uvedl. "U holubinek platí, že ty, které jsou na ochutnání mírné, jsou jedlé," vysvětlil.

 


Na trávnících se již začínají objevovat také první druhy pečárek - jedlé jsou pečárka ovčí, dvouvýtrusá a rumištní. "Dobré kvality jsou i špičky obecné, které začaly po deštích růst na loukách," konstatoval Landa. Na okrajích lesů i polí rostou rovněž jedlé, avšak nepříliš chutné polničky rané.


Pokud se oteplí vzduch, začnou růst další druhy hub. "I jarní a začínající letní houby chtějí vyšší teploty, za těch porostou i další hřibovité houby, holubinky a ryzce," dodal Landa.

 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení