Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zmatek, staré potraviny, vrstvička ledu a hluk. To jsou jasné signály, kterými si chladnička či mraznička říkají o výměnu nebo aspoň o pořádný úklid. Když varovná znamení neposlechneme, nemůžeme se divit, že nám stoupne i účet za elektřinu.

I chladnička s mrazničkou potřebují jarní úklid. Jak na to?

Mlsná
zdroj: Thinkstockphotos Mlsná
aktualizováno 28.02.2015, 00:31 | 28.02.2015, 00:31 | Doma.cz/trm

Zmatek, staré potraviny, vrstvička ledu a hluk. To jsou jasné signály, kterými si chladnička či mraznička říkají o výměnu nebo aspoň o pořádný úklid. Když varovná znamení neposlechneme, nemůžeme se divit, že nám stoupne i účet za elektřinu.

Pokud máte doma starý spotřebič, který musíte často odmrazovat tak, že vypnete chladničku a mrazničku na půl dne a s námrazou bojujete pomocí hrnců s horkou vodou, měli byste vážně přemýšlet o jeho výměně. Nejen kvůli pohodlí, ale i kvůli tomu, že vám nenasytně zvyšuje účty za energii.

 

Zastaralá je i technologie automatického odmrazování, založená na tom, že jakmile se na stěnách začne tvořit tenká ledová vrstvička, zvýší se teplota uvnitř chladničky a led roztaje. I tento systém zatěžuje vaši peněženku.

 

„Současné moderní chladničky a mrazničky jsou vybaveny technologiemi jako NoFrost, které námraze ani nedovolí vzniknout. Systém chlazení je založen na dokonale rovnoměrném proudění vzduchu a udržování optimální vlhkosti uvnitř chladicího prostoru, a proto takový spotřebič nemusíte vůbec odmrazovat. Technologie StopFrost zase kumuluje námrazu na speciální desce v horní části mrazničky. Pro případné odmrazení ji pouze vyjmete a opláchnete pod tekoucí vodou,“ říká Pavel Trka, specialista značky Whirlpool.

 


Inteligentní funkce ve vašich službách


Moderní chladničky si s lecčím poradí samy a o potraviny se postarají za vás. Chytré technologie, např. FreshControl, neustále kontrolují a nastavují správnou teplotu a vlhkost a udržují ji na ideální úrovni mezi 70 – 85 %. Jídlo tak zůstane déle čerstvé a zachová si přirozený vzhled i chuť. Inteligentní algoritmus pohání kompresor a ventilátor tak, aby byly rychle obnoveny optimální podmínky po jakémkoliv teplotním výkyvu, třeba po otevření dvířek. Ty nejnovější spotřebiče jsou už vybaveny i antibakteriálním filtrem a filtračním systémem, který předchází množení bakterií a nepříjemným zápachům.

Když je odmrazování přeci jen nutné


A co dělat, když přeci jen máte doma starý spotřebič, a mrazicí prostor se pokryje vrstvičkou námrazy nebo dokonce ledu? Postupujte podle pokynů v návodu a nastavte funkci odmrazování. Zmražené potraviny nejprve zkontrolujte a nemilosrdně se rozlučte s těmi, jejichž trvanlivost již pominula nebo už nevypadají vábně. Ty, které ještě poslouží, zabalte do novin či bublinkové fólie a uskladněte například do termoboxu na převoz potravin, případně je podle „babské rady“ zabalte do ručníku a uložte do peřin. Vyprázdněný spotřebič otevřete a nechte led roztát − nikdy neodlupujte led násilím nebo ostrými předměty. Můžete si pomoci i speciálním sprejem na rozmrazování. Nakonec prostor vyčistěte hadříkem namočeným v octové či citronové vodě, ještě jednou omyjte čistou vodou a vytřete měkkým hadříkem do sucha.


ČTĚTE TAKÉ:

Život si prodloužíte v mrazáku
Tyto potraviny do lednice nepatří, přesto je tam dáváme. SEZNAM
Kuchyně Vlasty Buriana: Čtyři lednice, které praskaly ve švech

 

 

Několik triků pro ukládání potravin


A jak ukládat jídlo do chladničky a mrazničky, aby zůstalo déle čerstvé a abychom neoblíbený úklid nemuseli hned opakovat? Zeleninu zbavenou hrubých nečistot byste měli umístit do přihrádky na zeleninu a ovoce, ostatní potraviny skladujte v dózách s víčkem nebo speciálních sáčcích tak, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch. Neskladujte potraviny bez obalu, v papírových sáčcích nebo v miskách a jiných otevřených nádobách, aby zbytečně neuvolňovaly vlhkost. Na trhu jsou i pohlcovače ethylenových plynů a sáčky, které zabraňují přirozenému uvolňování etylenu z některých druhů ovoce, čímž prodlužují dobu, po kterou je ovoce a zelenina čerstvá, až o několik dní. Zbytky uvařených jídel vkládejte vždy až po dokonalém vychladnutí.


Potraviny před vložením do mrazničky vzduchotěsně zabalte, označte štítkem


se stručným popisem a datem. Budete se tak v mrazničce snáze a rychleji orientovat. Budete také vědět, zda je potravina ještě vhodná ke konzumaci. Mražené potraviny, pokud vám to dovolí čas, zvolna rozmrazujte v chladničce, protože je to šetrnější k potravinám a navíc se lépe využije chladicí jednotka.


Správná organizace lednice i celé kuchyně je základem nejen pro váš domácí rozpočet a hygienu domácnosti, ale i pro dosažení rodinné pohody. Téměř polovina rodin (41 %) totiž tvrdí, že právě kuchyně je místností, která vyvolává nejvíce hádek. Podle nedávného průzkumu společnosti Samsung vzniká až šedesát procent rodinných hádek z neschopnosti najít něco ve skříňce nebo právě v chladničce, zhruba polovina z nás je schopná vyvolat hádku, když najde v lednici či špajzce věc s prošlou záruční lhůtou nebo prázdný obal od dojedené potraviny. Nick Stene, produktový manažer oddělení domácích spotřebičů společnosti Samsung, k tomu řekl: „Kuchyň se stává faktickým středem mnoha domácností a chladnička je ústředním bodem v místnosti. Tudíž musí být uspořádána tak, aby každý našel to, co chce, ať už je to svačina, nápoj, talíř nebo přísada pro vaření. Jestliže máte v chladničce nepříjemný nepořádek, může to mezi členy rodiny vytvářet napětí, případně rozpaky, pokud máte právě hosty.“

 

Čtvrtina dospělých přiznává, že do kuchyňských skříněk nebo do chladničky často odkládá nejrůznější věci, aby nebyly na očích, a více než tři čtvrtiny (80 %) z nich uvádí, že musí chladničku každý týden uklidit a pokusit se ji udržet v organizovaném a reprezentativním stavu. „Zjistili jsme, že potraviny často nakupuje a uklízí jeden nebo dva lidé, ale do chladničky chodí pro něco každý člen rodiny. To znamená, že ji musí prohledat, aby našel to, co chce, a může přitom její obsah zpřeházet. Vytváření zón, které optimalizují prostor – například tím, že dětská zóna je umístěna dole nebo že existuje samostatná, snadno přístupná přihrádka na nápoje – snižuje stres spojený s hledáním požadovaných potravin. Všechno má své místo, takže každý, od dětí až po hosty, intuitivně ví, kde to či ono najde,“ doplnil Nick Stene.

 

 

Pomocníci na vaší straně:

 

Údržba lednice
(Foto: Archiv firem)

 

DEZISAN Spray GUAa (110 Kč)

Tekutý dezinfekční prostředek k okamžitému použití pro rychlou dezinfekci ploch, předmětů, povrchů v domácnostech. Je charakteristický silným a dlouhotrvajícím antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým účinkem bez negativních vlivů na jakékoli ošetřované materiály (sklo, dřevo, kovy, plast, papír, textilie, gumu). Neobsahuje chlór, alkohol, aldehydy ani fenoly, nemá vedlejší účinky. Ošetřením vznikne na povrchu polymerová vrstva, která zabezpečí dlouhodobou ochranu před mikroorganismy. Povrch bezprostředně po ošetření neomývejte.ROZMRAZOVACÍ SPREJ Wpro (305 Kč)

Rozmrazovací sprej odstraňuje jednoduše a rychle led usazený v lednici nebo mrazáku, čímž šetří váš čas a chrání ozónovou vrstvu (spotřebiče bez ledových usazenin pracují lépe a spotřebují méně energie).

 

Desinfekční prostředek pro lednice PROFESSIONAL (129 Kč)

Čistí, odmašťuje a desinfikuje vnitřní stěny chladniček a neutralizuje nepříjemné pachy. Láhev s rozstřikovačem a dětskou pojistkou zajišťuje bezpečné použití, navíc čistič je z 90 % biologicky rozložitelný, nezanechává žádné zbytky a není nutný oplach.

 

Údržba lednice
(Foto: Archiv firem)

 

FRESH BOX Wpro – pohlcovač ethylenových plynů (277 Kč)

Tento pohlcovač přitahuje a zadržuje až 97 % ethylenových plynů, které ze sebe ovoce a zelenina přirozeně vydávají, a tak zpomaluje proces zrání
a udržuje ovoce a zeleninu v lednici déle čerstvé díky aktivními přírodnímu principu. Vydrží asi tři měsíce.

 

VZDUCHOTĚSNÁ VÍKA Wpro (290 Kč/2 kusy)

Univerzální vzduchotěsná víka jsou 100% hermetická
a sedí na nádoby různých tvarů z plastu či skla (misky, hrnce, koše). Jednoduše položte víko na mísu a zatlačte rukou na jeho střed takovou silou, aby uvnitř nezbyl žádný vzduch. Tímto způsobem vytvoříte uvnitř mísy vakuum. Pokud chcete víko sundat, zatlačte zespodu na postranní klapku. Vzduchotěsná víka lze požívat v chladničce, mrazničce nebo mikrovlnné troubě v režimu ohřevu nebo rozmrazování.

 

 

Pohlcovač pachů PROFESSIONAL (149 Kč)
Absorbuje zápach a čistí vzduch v chladničce. Jedná se o bezpečný prostředek s obsahem aktivního uhlí a gelu, které se dobře snášejí s jídlem. Originální design umožňuje umístění kdekoliv uvnitř chladničky aniž by prostředek zabíral příliš místa. Pohlcovač pachů vydrží aktivní cca 3 měsíce.

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře