Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hledání nového zaměstnání není v dnešní době nic lehkého. A mnohdy si situaci ještě sami ztěžujeme. Co mít na paměti, než se pustíme do víru inzerátů a pohovorů?

Jak mám najít tu pravou práci?

Práce na počítači
zdroj: Thinkstockphotos Práce na počítači
aktualizováno 07.10.2014, 00:01 | 07.10.2014, 00:01 | Doma.cz/trm

Hledání nového zaměstnání není v dnešní době nic lehkého. A mnohdy si situaci ještě sami ztěžujeme. Co mít na paměti, než se pustíme do víru inzerátů a pohovorů?

Co vlastně chci a na co mám?

 

Začněme tím základním. V první řadě je dobré mít na paměti svou kvalifikaci. Zaměstnavatel sice může přimhouřit oko nad některými vašimi nedostatky nebo nad tím, že se v některých věcech potřebujete trochu zaučit, ale určitě bude spíše preferovat kandidáta, se kterým bude mít – lidově řečeno – nejméně práce. "Pročtěte si pozorně požadavky, které musí zájemce o práci splňovat a podle toho se řiďte,“ radí Tomáš Vyskočil, autor projektu Spravnaprace.cz. Jak dodává, důležité je rovněž položit si otázku, po jaké práci vlastně toužíte. I když pro nějaké místo splňujete požadavky zaměstnavatele a máte dobrou kvalifikaci, ještě to neznamená, že pro vás bude tou pravou. Zvažte dopředu všechna pro a proti.

 

Využijte internet


Portálů zaměřených na nabídku a poptávku pracovních míst je celá řada. Využijte jich. Řada z nich obsahuje nejen samotnou inzerci, ale i praktické rady či možnost umístit zde profesní životopis. „Dobré je také využívat stránky, které nabízejí praktické rady a informace o jednotlivých společnostech, ale i o pracovních pohovorech, nebo zkušenosti zaměstnanců či uchazečů o práci,“ říká Tomáš Vyskočil.

 

Přijímací pohovor
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Nebojte se vyzkoušet něco nového


Pokud cítíte, že je čas vrhnout se profesně jiným směrem než tím, kterým jste se dosud ubírali, nebraňte se tomu! Pokud nemůžete stavět na zkušenostech, jež jste za léta nasbírali, pak zvažte nejrůznější rekvalifikační kurzy. Není vyloučeno, že se „najdete“ v úplně jiném oboru, který vás sice vždycky lákal, ale nikdy jste nenašli dost odvahy se do něj ponořit. Možná radikální změna je přesně to, co potřebujete, abyste nepropadli stereotypu a vyhoření, ale našli novou radost z práce.

 

Připravte se na pohovor


Pokud vás nějaký inzerát zaujme a i vy (a váš životopis) budete vyhovovat požadavkům potenciálního zaměstnavatele, nejspíš vás čeká pracovní pohovor. „Nepodceňujte jej, pohovor je jedinečnou příležitostí udělat dobrý první dojem a prokázat své schopnosti a předpoklady pro nabízené místo. Bohužel si často onen první dojem pokazíme zbytečnými maličkostmi, jako je třeba pozdní příchod, nevhodné oblečení a především neznalost o společnosti a její činnosti,“ varuje odborník.

 

ČTĚTE TAKÉ:

7 tipů, jak si přivydělat s pomocí internetu
10 nejčastějších chyb při odpovídání na pracovní inzeráty. Vyvarujte se jich!
Stydím se chodit na pracovní pohovory!

 

Velkou chybou může být i skutečnost, že někteří uchazeči nejsou následující dny po pohovoru k dispozici na mobilním telefonu. "To, že jej ve správný čas nezvednou, může stát za jejich neúspěchem. Málokdo totiž ví, že se vybraným uchazečům nepíšou smsky ani maily, ale jednoduše se jim telefonuje. Pokud nejsou na příjmu, přichází na řadu další vybraný uchazeč," vysvětluje Jaroslav Jandura, který právě vydal na českém trhu ojedinělou knihu nazvanou Jak získat práci, která je je českou verzí legendárního bestselleru Tajemství.

 

Zvažte pomoc odborníka


Pokud nemáte sami při hledání práce štěstí (a nepomáhá vám například ani úřad práce), zvažte, zda by nebylo výhodné obrátit se na personální agenturu nebo profesionálního personalistu, který vám s hledáním zaměstnání pomůže.

 

Nepropadejte skepsi


Představa, že jeden den dáte výpověď a druhý budete mít práci, je v dnešní době přinejmenším naivní. Podle statistik ztratí člověk za prvních šest měsíců bez práce návyk do ní chodit a vůbec chuť cokoliv dělat,“ varuje Jaroslav Jandura s tím, že kdo si říká, že práci nemůže najít, ten ji skutečně nesežene. „Počítejte s tím, že hledání práce bude nějaký čas trvat, že budete rozesílat životopis na spoustu adres (a ne odevšad vám odpovědí), že absolvujete několik pohovorů. Ale nezoufejte nad neúspěchy, nepropadejte skepsi. Věřte, že i na vás čeká ta pravá práce,“ ujišťuje pan Vyskočil.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marie 21:12 08.12.2018
Díky za článek. Já měla v minulosti s hledáním práce obrovské problémy. Najít práci, která by mi vyhovovala bylo pro mě prakticky nemožné. Zkoušela jsem snad vše. Nakonec jsem to tedy vzdala a rozhodla se, že raději začnu podnikat. A vyplatilo se mi to! Nyní jsem spokojenou majitelkou své vlastní offshore společnosti. Tu jsem si založila díky https://www.ioffshore.cz/