Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je mnoho faktorů, které denně působí na naši mysl a ovlivňují naši náladu. Jedním z nich je i vůně, jejíž vliv si častokrát ani neuvědomujeme.

Jak nás ovlivňuje vůně: Tipy, jak si díky ní zlepšit den

Vůně
zdroj: Thinkstockphotos Vůně
aktualizováno 18.10.2016, 11:52 | 18.10.2016, 11:52 | doma.cz

Je mnoho faktorů, které denně působí na naši mysl a ovlivňují naši náladu. Jedním z nich je i vůně, jejíž vliv si častokrát ani neuvědomujeme.

Přesto právě díky ní si dokážeme například vychutnat jídlo, vybudit naši mysl, dobře se vyspat nebo se dokonce na základě vůní zamilovat. Pouhé přivonění ke květině nám dokáže vyvolat milou vzpomínku, která umí vykouzlit úsměv na naší tváři. Podívejme se na pár triků, kdy se díky vůni budeme cítit v pohodě od ranního probuzení až po večerní ulehnutí zpět do voňavých peřin.

 

Vůně
(Foto: oficiální zdroj)


Ve všední dny nás obyčejně budí melodie našeho budíku, který posouváme o minutku dál, abychom si ušetřili ještě chvilinku povalování v měkoučkých a voňavých peřinách. Když už se nám konečně podaří přemluvit našeho vnitřního spáče, je to právě aroma ranní kávy či čaje, které nám dodá vzpruhu, abychom zvládli sebenáročnější úkoly v daný den. V rámci ranní hygieny se snažíme dodat tu správnou vůni každé části našeho těla tak, aby lidem kolem nás a hlavně nám samotným byl setrvaný čas v naší přítomnosti příjemný.

 

Věděli jste, že…

Lidská nosní sliznice obsahují více než 10 milionů čichových buněk a člověk dokáže rozlišit přibližně 300 základních druhů vůní? Je zajímavé, že schopnost rozlišovat vůně se liší na základě pohlaví. Ženy jsou k rozeznávání vůní citlivější, proto jejich receptory dokáží zaznamenat i jemnější či méně výrazné vůně. Je také prokázáno, že schopnost rozeznat vůně je slabší u silných kuřáků. Vůně hrají důležitou roli i u vybírání partnera. Podobně jako zvířata i lidé nevědomky posuzují partnera na základě jeho tělesných pachů.


Základem je cítit se dobře ve vlastní kůži!


Přítomnost člověka, který nedisponuje zrovna tím nejideálnějším odérem, je ošemetná situace pro všechny zúčastněné. Zároveň dokáže zápach ovlivnit i způsob, jakým s ním ostatní lidé jednají. Ne vždy se přitom musí jednat přímo o tělesný zápach, v mnoha situacích stačí, když to přeženeme s parfémem nebo použijeme parfém moc silný. S vůněmi se to má stejně jako s většinou věcí v životě všeho s mírou. Proto raději než zachraňovat situaci „sprchou“ velmi drahé tekutiny v módním flakonku, se zaměřte na dílčí kroky. Určitě byste neměli vynechávat aplikaci antiperspirantu či deodorantu.


Naše tipy:

 

Antiperspiranty a deodoranty
(Foto: Archiv firem)* Deo Natural sprej Queen of the Game, Playboy (75 ml, 189 Kč)

* Antiperspirant Williams Racing od Rexona pro všechny aktivní muže s ochranou až po dobu 48 hodin (77,90 Kč)

* Antiperspirant Dove Invisible Dry ve variantě Compressed (75 ml, 86,90 Kč, exkluzivně v drogeriích dm)

* Antiperspirant pro muže ve spreji, Samurai Cool Deo, Rituals (200 ml, 235 Kč)

 

ČTĚTE TAKÉ:

KoliK DRUHŮ VŮNÍ vnímají lidé?
Netradiční způsoby, jak bojovat s pocením
Objevte bytové parfémy! Dodají pokojům luxus

 

Vůně se speciálními účinky


Kromě vůní spojených s námi samotnými nás obklopují další tisíce pachů. Každý z nich na nás má specifické účinky. Jejich vlastností se naplno využívá v oblasti aromaterapie. Například vonný extrakt z lístků jasmínu je znám pro své afrodiziakální účinky. Mezi další naší psychice lahodící vůně patří levandule, která má mimořádnou schopnost mysl zklidnit. Proto se její extrakt využívá například jako přísada do aviváží, které provoní ložní prádlo, a my si můžeme užít dlouhého a hlubokého spánku zachumlaní ve voňavých peřinách.


Náš tip:

 

Vůně
(Foto: Archiv firem)

 

* Prací gel Rex Max Effect Lavender & Patchouli (20 PD, 99 Kč)

* Aviváž Coccolino Creations (1L, 64,90 Kč) obsahuje milióny speciálních parfémovaných mikrokapslí, které se při praní přichytí na oblečení a s každým pohybem postupně uvolňují nádhernou vůni.
* Fialový aroma difuzér Chando (ARIA PURA, 315 Kč) voní po levanduli. Zklidní vaši mysl.
* Aviváž Silan Soft&Oils Pink se svěží vůní růží, ylang-ylang, broskve a vanilky (750ml, 69 Kč).

 


Jak je vidět vůně či pach mají pro naši psychiku i denní chod větší význam, než si dokážeme uvědomovat. Vyzkoušejte některé z výše zmíněných tipů a na vlastní kůži vyzkoušejte, jak na vás jednotlivé vůně působí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Andrea 18:27 09.10.2017
Moc zajímavý článek jsem si přečetla v parfumérii clinia.cz Jaký konkrétní vliv mají na člověka některé vůně? K tomu, abychom se cítili hezky může pomoci nejen kvalitní kosmetika, ale i dobře zvolený parfém nebo interiérová vůně. Reakce na vůně se odehrává v našem mozku, tam kde se utvářejí naše nálady a jejich projevy ...