Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Desetitisíce lidí si na Vánoce pořizují nádherné vánoční hvězdy. Když je ale po svátcích, květiny končí na smetišti. Zbytečně.

Jak pěstovat vánoční hvězdu, aby dlouho vydržela

aktualizováno 09.01.2011, 00:08 | 09.01.2011, 00:00 | doma.cz / kor

Desetitisíce lidí si na Vánoce pořizují nádherné vánoční hvězdy. Když je ale po svátcích, květiny končí na smetišti. Zbytečně.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je rostlina z čeledi pryšcovitých a pochází z Mexika. Ve své domovině vytváří rozlehlé keřovité porosty. Zdobí však i zahrady na Kanárských ostrovech nebo na Madeiře. Říká se jí také někdy Kristova koruna, pryšec nádherný nebo Poinsettia.

Samotné květy pryšče jsou ve skutečnosti nenápadné žluté tyčinky ve středu květiny. Rudě, karmínově, bordó, pomerančově, krémově nebo lososově jsou vlastně zbarveny velké přeměněné listy, které toto květenství obklopují. V předvánočním čase se na trhu dokonce objevují i květy zbarvené do modra.

ČTĚTE TAKÉ:
Rostliny, které zvládne pěstovat každý
Tilandsie v bytě: nenápadná nádhera pokojových květin
Astry, hvězdnice, rozchodníky: ozdoba podzimní zahrady

Vánoční hvězda není příliš náročná, ale nesnáší zimu. Postavit ji vedle pootevřeného okna, to se dá označit za vraždu. Ze stejného důvodu je důležité pořádně ji zabalit, když ji přenášíte z obchodu domů. Doma mají rády teplo a světlo, problém mají především se suchým vzduchem.

Když vánoční hvězda kvete, měla by stát na místě bez přímého slunečního světla, tak aby měla teplotu do 18 stupňů. Tak vydrží nádherně barevná po dobu několika týdnů.Chcete-li, aby rostlina, kterou pěstujete, vykvetla i další Vánoce, musíte jí věnovat výjimečnou péči. Až odkvete, okamžitě ji přestaňte zalévat, na začátku jara zkraťte výhonky pod 10 centimetrů. Současně ji přesaďte do čerstvé zeminy.

Po třech měsících ji zase můžete začít zalévat více. Rozhodně by neměla zcela vyschnout, ale i stálé přemokření způsobuje zahnívání kořenů. Zalévejte ji proto asi 2x týdně, můžete ji také rosit a měli byste ji pravidelně přihnojovat. S příchodem podzimu přiklopte hvězdu pod nějakou nádobu tak, aby na ni světlo dopadalo maximálně 8 hodin denně. Vánoční růže totiž kvete jen tehdy, je-li sluneční světlo méně častější než 10 hodin.

Květinu je třeba chránit dokonce i před nočním světlem z pouličního osvětlení, které proniká okny do bytu, radí server zijemenaplno.cz

Rostlinu je snadné několik měsíců pěstovat, ale někdy už je velmi obtížné uchovat ji do další sezony. Pozor, mléčná šťáva z pryšce je jedovatá a může vyvolat alergické reakce, podráždit pokožku a sliznice, ba dokonce poškodit i zrak. Proto při práci s rostlinou používejte ochranné rukavice.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře