Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejdůležitější při této stavbě je vyměření správné velikosti! Bouda nesmí být malá ani příliš velká. Vše si v reportáži vysvětlíme.

Jak postavit psí BOUDU? Přesný NÁVOD

Vložit video na:

aktualizováno 13.03.2013, 13:19 | 13.03.2013, 11:24 | Nova.cz / doma.cz/ina

Nejdůležitější při této stavbě je vyměření správné velikosti! Bouda nesmí být malá ani příliš velká. Vše si v reportáži vysvětlíme.

Bouda nesmí být malá ani příliš velká. Vše si v reportáži vysvětlíme. Ukážeme si také, jaké materiály a nářadí budeme pro stavbu potřebovat, a povíme si, kdy je potřeba boudu zateplit a kam ji umístit. Podívejte se.

 

Pes
(Foto: isifa.com)

 

Jak by měla vypadat ideální bouda pro našeho psího miláčka?

Při stavbě boudy je vhodné dodržovat několik zásad, aby se náš hafík v novém příbytku cítil příjemně. Pes do jednoho roku života roste, proto musíme zohlednit jeho velikost v dospělosti. Není však dobré stavět psovi boudu ani příliš velkou, protože by si ji během zimních měsíců nevyhřál. Obecně se boudy rozdělují do tří velikostních kategorií:

Malým plemenům s kohoutkem do 35 cm (Jack russel teriér, malý knírač, west highland white teriér – tzv. westík) postačí boudička o velikostech 60 x 90 x 72 cm (hloubka x šířka x výška).

Střední plemena, která mají v kohoutku do 60 cm (labradorský retrívr, zlatý retrívr, maďarský ohař, pitbull, kolie), potřebují boudu o rozměrech 80 x 105 x 95 cm.

Velká plemena, zahrnující psy nad 60 cm v kohoutku (německá doga, bernardýn, leonberger, aljašský malamut) potřebují boudy větší – ideálně 110 x 170 x 120 cm.
Všichni psi, nezávisle na psím plemenu nebo délce srsti, potřebují suchou boudu bez průvanu. Nejčastěji se volí varianta, kdy boudu tvoří předsíň a ložnice. Oba prostory dělí přepážka s dostatečně velkým prostorem pro pohodlný průchod psa.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Míša Ochotská: Vážím skoro stejně jako můj pes!

Toto jsou nejkrásnější psi soutěže! Víte o jiných? O lepších? Hlasujte!

 

Práh otvoru by měl být lehce navýšen, aby ho pes musel překračovat. Tím se zajistí lepší závětří v boudě. Psí přístřešek by měl mít také dostatečně velké vstupní otvory. Vypadat může téměř jakkoliv, fantazii se při návrhu meze nekladou. Dejte jenom pozor, aby se pes do boudy pohodlně vešel a nemohl se v ní někde poranit.

 

S jakými materiály a nástroji budeme při výrobě psí boudy pracovat?

Pro stavbu psí boudy lze použít mnoho různých materiálů. Nejlepším je jednoznačně dřevo, a to pro své izolační vlastnosti i nezávadnost, chce-li ji pes okusovat. Pro vnější opláštění boudy jsou vhodná smrková nebo borová prkna nebo OSB desky, které zaručují dokonalou izolaci a poměrně snadno se s nimi pracuje. Na vnitřní opláštění se doporučují materiály odolné proti vlhkosti. Palubky nebo OSB desky vydrží velkou zátěž, proto jsou správnou volbou i na podlahu. Jednotlivé desky připevníme k sobě šroubky a kovovými vingly, nejsnáze pracujeme s akumulační vrtačkou. Pokud chceme boudu esteticky vylepšit, lze ji natřít některou z ekologicky nezávadných barev a na střechu přibít šindele.

 

Je zapotřebí boudu zateplovat?

Pokud doma chováte mazlíčka z hladkosrstých nebo krátkosrstých plemen s řídkou podsadou, je určitě vhodné psí boudu zateplit. A to nejlépe ze všech stran. Nejvhodnějším materiálem je vzhledem k svým dobrým izolačním vlastnostem polystyren tloušťky 5 cm. Nenasakuje vodu a tak chrání boudu i před plísní a hnilobou. Aby pes vrstvu tepelné izolace nezničil, nerozkousal nebo nerozdrápal, je nutné ji z druhé strany pokrýt ještě dalším materiálem – OSB deskou nebo další vrstvou dřeva. Vzhledem k tomu, že zateplovací vrstva ubere vnitřnímu prostoru boudy, je vždy dobré mít tento fakt na mysli při samotném návrhu, aby měl pes i po izolaci boudu dostatečně velkou.
Během zimy je vhodné na podlahu psího přístřešku položit seno nebo slámu, které mají velmi dobré izolační vlastnosti a napomáhají tak psovi udržovat v boudě teplo. Aby nedocházelo k jeho úniku, lze ještě přidělat přes vchodový otvor závěsnou látku.

 

 

Je dřevo vhodným materiálem i pro střechu?

Nejvhodnější a nejoblíbenější střešní krytinou pro psí boudy je umělý šindel. Ten je velice odolný a splňuje i estetické požadavky majitelů. Existuje hned několik barevných i designových variant. Psovi to bude sice jedno, ale můžete sladit boudu například se vzhledem krytiny, kterou máte na střeše domu.

Stejně jako každý jiný prostor i bouda potřebuje pravidelně čistit. Proto se doporučuje ji udělat vyklápěcí na pantech, což usnadňuje její údržbu: dezinfekci, čištění a sušení. Šindelem pobitá OSB deska se ke konstrukci upevní pomocí pantů, právě ty nám umožní snadnější otevírání a manipulaci se střechou.

Někteří psi se na střeše rádi vyhřívají. Proto se nedoporučuje na střešní pokrytí používat plech. Ten se během horkých letních dní velmi rozpaluje a mohl by psa spálit.

 

Jak vybrat správné místo pro boudu?

Ideálním místem pro umístění psí boudy je prostor v závětří, spíše ve stinné části zahrady. Přestože může slunečný kout zahrady vypadat příjemně, z boudy se v něm brzy stává skleník. Pes, jakožto nejlepší přítel člověka, vás chce chránit a hlídat si své teritorium. Proto mu umístěte boudu tak, aby měl dohled nad celou zahradou i domem.

 

Co dělat, když pes v boudě nechce spát?

Pokud pes nechce v boudě spát, buďte trpěliví a učte ho. Bouda by pro něj měla být spojována s pozitivním zážitkem. V okolí nového příbytku si s ním hrajte, krmte ho a dejte mu do něj jeho oblíbené hračky. Pes nesmí cítit, že je do boudy umisťován za trest, musí ji mít spojenou s pozitivními zážitky. Nesmí mu být horko ani zima. Také proto je nejvhodnějším obdobím, kdy učíme psa zvykat si na boudu, plné jaro.
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

 
22 hlasů
Vaše hodnocení