Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Péče o psí chrup by měla být stejně důkladná a důležitá jako péče o lidský chrup.

Jak správně pečovat o psí chrup

Pes
zdroj: Thinkstockphotos Pes
aktualizováno 28.09.2015, 15:50 | 28.09.2015, 15:50 | doma.cz

Péče o psí chrup by měla být stejně důkladná a důležitá jako péče o lidský chrup.

Na zubech se neustále tvoří bakteriální povlak, tedy zubní plak. Když plak kalficikuje, stává se z něj zubní kámen. Ten je častým problémem zejména starších psů a koček. Ohrožena jsou přitom nejvíce malá plemena. Zatímco zubní plak lze odstranit doma, zubní kámen musí být odstraněn veterinářem pomocí ultrazvuku. Neléčený zubní kámen může způsobit poškození spodní části zubů a mít za následek jejich ztrátu. Aby nedošlo k poslednímu stádiu, je potřebná prevence. Zubní plak lze odstranit kartáčkem, pomáhají proti němu do jisté míry i žvýkací kosti.

 

I naši čtyřnozí mazlíčci mohou dostat nepříjemný zubní kaz nebo zubní kámen. Nepříjemnostem s psím chrupem se můžete vyvarovat i vhodně zvolenou stravou a doplňky stravy jako jsou pamlsky a čisticí tyčinky. „Co se týká zdravého chrupu, optimální je používání extrudovaných granulí. Tím, že jsou tvrdé, musí pejsek granule kousat a tím si udržuje zdravější chrup. Doporučuji tedy namáčet granule pouze v raném období. Jako doplněk pro zdravý chrup je dobré používat žvýkací pamlsky,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce zvířecího krmiva.

 

„V poslední době se nám velmi osvědčily pamlsky z buvolů. Nejedná se však o pamlsky typu kůže, ale o skutečně funkční pamlsky, které pomáhají odstranit zubní plak a kámen. Navíc jsou úplně přírodní. Při zpracování se pouze suší vzduchem a nepoužívají se žádné chemické konzervanty,“ dodává Martin Pučálka. Pamlsky jsou vhodné pro všechny pejsky bez ohledu na velikost nebo věk. Pouze u štěňat je doporučeno používání žvýkacích pamlsků až po přezubení.

 

Pes
(Foto: oficiální zdroj)


Přehlížení dentálních problémů může mít i tragické následky. MVDr. Zbyněk Lonský, zakládající člen České společnosti veterinárních stomatologů, dodává: „Kazivost zubů u psů není zdaleka tak častá jako u člověka, ale zato je u psů velice častá tvorba zubního povlaku a následně i zubního kamene, jehož nadměrná tvorba výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní, nemluvě o souvisejícím silném zápachu z tlamy zvířete.“ Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní, se kterou se veterináři bohužel setkávají velice často, může vést v některých případech i k tragickým následkům. „Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání např. jater, ledvin, plic či srdce s někdy až fatálními následky. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně až plíživě a samozřejmě souvisí s nedostatečnou, nebo spíše nulovou prevencí,“ varuje MVDr. Lonský.


Jako u každé prevence je i v případě čištění chrupu dobré začít dříve, než začnou problémy, a psa na něj postupně navykat – ideální je zvykat na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě
již štěně, pak nebývají problémy. Pokud se začíná s čištěním zubů u dospělého psa, je důležitý pozvolný a trpělivý přístup.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Život ve městě stresuje i vašeho psa, pozor na to
Máte chřipku? Pozor, může ji chytit i váš pes!
Přestaňte se ušklíbat, pusinky od psů léčí!

 

Odstraňovat zubní plak pomáhá také žvýkání dentálních tyčinek. „Zatímco u lidí je denní čištění zubů ustáleným zvykem, psům čistí zuby pravidelně jen málo majitelů. Mechanické odstraňování zubního plaku speciálně navrženými dentálními tyčinkami je potom důležitou součástí zubní prevence u psů. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem,“ doporučuje MVDr. Lonský.


Vyzkoušejte:


Sušený bůvolí pamlsek Marp (122 Kč, k dostání na Marppetfood.cz)

Žvýkací pamlsky Marp jsou optimální kombinací výborné chuti a výživy. Snižují zápach a tvorbu zubního kamene. Jsou vyrobeny v potravinářské kvalitě z volně se pasoucích buvolů. Mají nižší obsah tuku a cholesterolu než u klasických hovězích pamlsků.

 

Psí krmivo
(Foto: Archiv firem)


PlagueOffTM Dental Bites (249 Kč za 60 g, 339 Kč za 150 g)
Domácí zvířata ovšem upřednostňují ke žvýkání pouze jednu stranu zubů. Tímto způsobem se proto neočistí všechny zuby ani mezizubní prostory. Ideálním prostředkem je proto přípravek PlagueOffTM Dental Bites se speciální mořskou řasou Ascophyllum nodosum, který působí proti tvorbě plaku systematicky ve slinách a souběžně redukuje zubní kámen a potlačuje zápach z tlamy.


Dentální pamlsky Pedigree Denta Stix Small (3 ks, 45 g, 18 Kč)
Každodenní žvýkání dentálních tyčinek pro psy Pedigree Denta Stix odstraňuje až 80 % zubního plaku, čímž předchází tvorbě zubního kamene. A protože tyčinka psům chutná, považují ji za skvělý pamlsek, a čištění zubů je tak vlastně baví. K dispozici je ve třech různých velikostech (pro malá, střední a velká plemena), je nízkokalorická a obsahuje méně než 3 % tuku, neobsahuje žádná umělá barviva ani příchutě.

 
25 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kletynka 15:48 23.08.2018
Taktéž si myslím, že je potřeba o zuby psa pečovat. Stejně tak u kočky. U psa máme tyto kartáčky - https://www.zooo.cz/kartacek-zubni-na-prst-2ks-hen... + ještě kupujeme různé kousací věci. Náš pes navíc zbožňuje dřevo, tak i o dřevo si čistí zuby.
Olina 12:09 10.07.2016
Zdravím, děkuji za článek. Co se týče psího chrupu, je opravdu potřeba nic nezanedbat. Teď se chystáme koupit tento pamlsek: http://www.equiservis.cz/VYBAVENI-PRO-KONE/POTREBY... který slouží i k čištění zubů. Co si o něm myslíte? Děkuji za názory.