Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když se řekne jaro, tak se každému vybaví probouzející se příroda, zpěv ptáčků a vůně rozkvetlých stromů. Ovšem na mysli pracovité hospodyňky okamžitě zabliká červené poplašné světýlko. Je tu jarní úklid!

Jarní úklid bude hračka! 10 babských rad jak na to!

Šílenství jarního úklidu
zdroj: Thinkstockphotos Šílenství jarního úklidu
aktualizováno 12.03.2015, 16:19 | 12.03.2015, 16:19 | doma.cz/roh

Když se řekne jaro, tak se každému vybaví probouzející se příroda, zpěv ptáčků a vůně rozkvetlých stromů. Ovšem na mysli pracovité hospodyňky okamžitě zabliká červené poplašné světýlko. Je tu jarní úklid!

Pokud se i vy připravujete na velkou čistku domácnosti, podívejte se, jak ušetřit na některých čistících prostředcích. A vězte že ty, které používaly naše babičky, měly mimo jiné, také mnohem příznivější dopad na ekologii.

 

Okno do duše
Tak na co se vrhnete jako první, vsadím se, že to budou okna! Jak docílit toho, aby byla čistá a lesklá se jako zrcadlo?

 

 

Rada číslo 1:

Pokud se chcete zbavit zaschlých dešťových kapek, není nic snazšího, než potřít okenní tabuli studeným černým čajem. Doleštit do sucha buď hadříkem, nebo novinami. Ty totiž nedělají šmouhy.

 

Rada číslo 2:

Velkým problémem můžou být mušince. Skvěle vám od nich pomůže obyčejná cibule. Stačí rozpůlit ji a šťávou z ní potřít ušpiněná místa. Nechejte ji chvilku působit, a pak půjdou dolů jako nic.

 

Rada číslo 3:
Do třetice vám poradíme, jak zamezit, aby se vám okna zamlžovala. Nepříjemnému opocování zabrání roztok glycerinu a lihu v poměru 1:10.

 

Textilní magie
Úklid má mnoho disciplín a aby bylo všechno krásně čisté a voňavé, nesmíme zapomenou na praní.

 

 

 

Rada číslo  4:

Okna jsou už umytá a jejich lesk podpoří běloskvoucí záclonky. Abychom je zbavili nežádoucího zažloutnutí či šedi z prachu, namočíme je přes noc do teplé vody s několika plátky citrónu. Druhý den vyperete i s citrony. Vaše prádlo bude zářivě bílé a bude mít i svěží vůni.

 

Rada číslo 5:
Pokud vám vaše punčochy pustily očko a už se nedají nosit, nevyhazujte je! Nevěřily byste, že se mohou skvěle hodit k odstranění nežádoucích žmolků z látek. Stačí ji jimi třít v protisměru (proti vláknu).

 

Rada číslo 6:
Potrpíte-li si na hedvábné povlečení, určitě vás mrzí, že po čase ztrácí svůj lesk. Vrátit mu ho můžete tím, že ho vyperete v bramborové vodě. Tu získáte nastrouháním čtyř brambor do vody, necháte hodinu louhovat, a poté ji scedíte.


ČTĚTE TAKÉ:

5 nejlepších jarních bundiček! Vyrazte do parku i na večírek

Finanční rádce: ušetříte tisíce celé rodině!

 

Všude kde je třeba
Jako by ta špína neměla konce! Je toho tolik co potřebuje vaši pomocnou ruku, vás nevyjímaje. Pokuste se zapřáhnout i pár pomocníčků, půjde to hned lépe od ruky.

 

 

Rada číslo 7:

Máme perfektní recept na to, jak zbavit mikrovlnou troubu ošklivé mastnoty. Stačí na dvacet vteřin vložit na otočný talíř rozpůlený citron, řezem nahoru. Poté jen setřete stěny suchým hadříkem.

 

Rada číslo 8:
Namražená lednice, to je noční můra všech hospodyněk. Odmražení si musíte řádně naplánovat. Pokud chcete tenhle proces uspíšit, dejte do mrazáku nádobu s horkou vodou. Co také velice pomáhá, je natřít ledovou vrstvu silným solným roztokem nebo ji rovnou posolit.

 

Rada číslo 9:

Připálené hrnce se také občas povedou a v některých případech i tak, že situace vypadá beznadějně. Nezoufejte, máme tady radu i na takovou lapálii. Nalijte do hrnce vodu, přisypte do ní sodu na praní a nechte působit do druhého dne.

 

Rada číslo 10:
Nakonec, aby váš byt krásně voněl, můžete si vyrobit i vlastní osvěžovač vzduchu. Postup je následovný. Do sklenice vkládejte na střídačku plátky růžových lístků a prokládejte je solí. Nechte je asi den uležet. Po odšroubování víčka vám vycházející esence pěkně provoní domov. Na noc sklenici zase zavřete.

 
18 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Miroslava 12:16 20.05.2016
Zdravim,
manzel je hrozne vysazeny na uklid, proto kazde jaro pronajima dodavku, ve ktere vyvazime veci na vyhozeni. Muzeme doporucit www.dodavky-k-pronajmu.cz , lepsi ceny jsme nenasli
Stana 19:51 15.03.2015
Citron v mikrovlnce je super rada,Jednou jsem to vyzkoušela a už jí jinak nečistím.Je to totiž skoro bez práce.Díky za super radu.Teď vyzkouším ty záclony.
ass 13:20 10.05.2013
lol...citron v mikrovlnce ji zbavi mastnoty

jako blbec jsem to vyzkousel...a tadaaaa

nic...hezky rady, dalsi zkouset nebudu