Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vypadá to, že zima už nám dala definitivní sbohem, a jaru už nic nebrání, aby mohlo naplno propuknout. Přečtěte si, co nesmíte na jaře zapomenout udělat.

Jaro je tu! 6 věcí, které neopomenout při očistě těla, bytu, auta i zahrady

Přípravy na jaro
zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz Přípravy na jaro
aktualizováno 27.04.2015, 00:59 | 27.04.2015, 00:58 | TN.cz / mom

Vypadá to, že zima už nám dala definitivní sbohem, a jaru už nic nebrání, aby mohlo naplno propuknout. Přečtěte si, co nesmíte na jaře zapomenout udělat.

S nadcházejícím teplým obdobím je paleta činností, které můžeme dělat, daleko pestřejší, než byla v zimě. Jenže je nutné se na ně připravit. Na jaké věci bychom po zimě neměli zapomenout a co udělat před tím, než přijde jaro?
 

Jarní úklid

 

Ačkoli uklízíte pravidelně i během zimy, na jaře si váš domov zaslouží o něco důkladnější zásah. Důležité je dostat se i do míst, kam běžně s čistícími prostředky nezabrousíme. A jakým způsobem postupovat?

 

Nejprve ze všeho se zbavte sezónního vybavení, jako jsou dekorace nebo zimní oblečení. Potom by měly přijít na řadu textilie, na které se během zimy mohla usadit vrstva prachu. Sundejte záclony, vyměňte ložní prádlo a nezapomeňte ani na dekorativní polštářky. Když skoncujete se záclonami, můžete se vrhnout na okna a zaprášené kouty.

 

Uložení zimního oblečení

 

Vytřídit a správně uložit zimní oblečení nám nejen ušetří místo ve skříni, ale zajistí, že nám oblečení déle vydrží. Pro boty je nejlepší, pokud je uložíte do originální krabice případně suchého botníku. Ponožky, pyžama a staré oblečení nejlépe uskladníte ve vakuových pytlích, drahé oblečení do nich ale nedávejte, nemohlo by dýchat a mohlo by se poškodit.

 

Údržba kola

 

Předtím, než poprvé vyrazíte na kolo, měli byste mu věnovat alespoň částečný servis, a to i přesto, že jste ho o pár měsíců dřív správně zazimovali. Můžete samozřejmě navštívit servis, kde vám odborně zkontrolují kvalitu všech součástek a kolo profesionálně seřídí, pokud ale budete jen trochu šikovní, zvládnete jarní servis i sami.

 

Začněte u kol - zkontrolujte pláště pneumatik, jestli nejsou popraskané a sjeté, pohlídejte taky tlak v pneumatikách, výplet a ráfky. Důležité je, aby se obě kola správně a bez tlaku točila. 

 

Potom na řadu přicházejí brzdy, kde je opět důležitý stav ráfku. Při brzdění totiž postupně dochází k jeho opotřebení a brzdy pak nefungují tak, jak by měly. Brzdná dráha by měla být rovná, pokud se začíná tvarovat do písmene U, začíná se opotřebování projevovat. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli správně fungují přehazovačky a nakonec řetěz, ložiska, prosmykač a přehazovačky promastěte olejem.

 

Servis auta

 

Nejen kolo, ale i auto potřebuje po zimě péči. Základní kontrolu si udělejte sami doma, pokud byste našli závadu, spěchejte do servisu. Nejprve zkontrolujte provozní kapaliny - hladinu oleje, chladicí a brzdové kapaliny a elektrolytu v akumulátoru a podívejte se taky na místa, odkud by případně mohli unikat.

 

Po výměně zimních pneumatik za letní se zaměřte především na tlak v nich. Ověřte si, že vám správně svítí všechna světla a otestujte brzdy. Nakonec se zaměřte na čistotu interiéru i exteriéru, auto nechte po umytí navoskovat a používejte různé prostředky na různé povrchy. Vždy si pečlivě přečtěte návod k použití, ať si auto zbytečně sami nepoškodíte.

 

Práce na zahradě

 

Také zahrada potřebuje po zimě péči, abyste se v létě a na podzim mohli těšit z jejích plodů. Nejprve ze všeho bychom měli prořezat ovocné stromy a okrasné keře, jako je zlatice nebo růže. Stromy a keře můžeme v tomto období také nově vysazovat.

 

Začněte se sázením zeleniny, která je odolná vůčizimu, jako je mrkev nebo ředkvičky. Zrovna tak je nejvyšší čas na výsadbu brambor. Zaměřte se i na trávník, ten by se měl po zimě vyhrabat a pokud možnost provzdušnit. Ořezané větve a vyhrabanou trávu umístěte na kompost, připravíte si tak kvalitní přírodní hnojivo.

 

Očista těla

 

Nezapomínejte ale ani na sebe, i vaše tělo potřebuje po zimě jarní detox. Pomůže vám k tomu přísun vitamínů, jejichž nedostatkem tělo během zimy trpělo. Tělo dokáže nakopnout také správná strava, cvičení nebo vhodná kosmetika.

 
25 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Renata 23:11 08.03.2019
Jojo, taky se se svým miláčkem na čtyřech kolech během příštího měsíce chystám do servisu. Už by si to zasloužil. Hlavně letos na něj budu muset asi koupit i nové letní pneu. Co jsem se tak dívala různě po internetu, tak se mi asi nejvíc zamlouvají ty, co mají tady: https://www.pneuok.cz/