Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každé rozhodnutí má svoje výhody i nevýhody. Se správným rozhodnutím by vám měl poradit odborník.

Je lepší postavit nový dům, nebo rekonstruovat starý?

aktualizováno 23.09.2010, 00:14 | 23.09.2010, 00:00 | doma.cz / kor

Každé rozhodnutí má svoje výhody i nevýhody. Se správným rozhodnutím by vám měl poradit odborník.

Toužíte po vlastním rodinném domě a stojíte před rozhodnutím, zda začít stavět od základů nebo rekonstruovat starší stavbu? Obě varianty mají své klady i zápory.

 

Mohlo by se zdát, že jednodušší bude novostavba, kde vše bude od počátku podle vašich představ. Ale i zde existují překážky a negativa, kvůli kterým lidé často volí variantu druhou – přestavbu objektu, který již k bydlení sloužil.

 

Trable s demolicí

 

V první řadě může stát stavbě nového domu v cestě starý, zcela nevyhovující objekt. Jeho demolice není jednoduchá, jednak technicky, jednak úředně – budete potřebovat povolení, informuje server zijemenaplno.cz.

 

Takže hned v úvodu počítejte se zdržením díky úřadům a s nemalými náklady na odstranění stavby. Ve srovnání s tím je stavba na prázdné parcele rychlejší a levnější. Dalším argumentem, který obvykle rozhoduje, je fakt, že nabídka prázdných pozemků je dnes již omezená. A to především ve větších městech, kde tuto možnost nabízejí obvykle pouze satelity. Ty nemusí být pro některé investory lákavé. Právě proto často vítězí rozhodnutí pro přestavbu v obydlených zónách měst a obcí.


Výhody staré stavby

 

Jste rozhodnutí pro rekonstrukci a zjišťujete, jaký bude její rozsah a náročnost. Většinou to nezávisí na stáří stavby, ale například na tom, zda byl objekt obydlený. Neobývané domy, jak známo, chátrají rychleji, nejen působením povětrnostních podmínek, ale také přispěním vandalů či samozvaných nájemníků.

ČTĚTE TAKÉ:
Nebojte se starého nábytku. Po opravě bude jako nový
10 důvodů, proč bydlet v paneláku
Architekt radí, jak zařídit garsonku pro studenta

Důležité je také to, na jakém podloží objekt stojí (prameny, tlaková voda), jaký je stav izolací či krovů, kde hrozí napadení škůdci, plísněmi.

 

Konečně se také můžete setkat s problémy, které přinášejí v minulosti používané stavební materiály. Dnes už totiž nemusí splňovat nároky na dostatečnou tepelnou izolaci. Ani po zhodnocení těchto skutečností ale není obecně možné určitý objekt určit k demolici nebo naopak.

 

Existují případy, kdy je rekonstrukce jedinou možností, neboť současné předpisy nemusí novostavbu na tomtéž místě povolit. Překážkou podle nových norem mohou být odstupy od okolních staveb, zastavěnost pozemku a podobně. Všechny tyto aspekty vám v každém případě pomůže zhodnotit odborník.

 

Přizvěte si člověka, který věci opravdu rozumí. Do budoucna ušetříte

 

Právě na odborníkovi byste neměli při stavbě či přestavbě domu šetřit. Může vám uspořit čas znalostí složité legislativy a technologií a tím pádem i peníze. Povolejte ho už při volbě pozemku nebo před koupí staršího domu.

 

Zatímco realitní kancelář vás může přesvědčovat, že koupě právě tohoto domu je investicí století, jen nezávislý odborník posoudí jeho "potenciál“ - případnou architektonickou hodnotu, vytuší požadavky památkářů a popravdě sdělí, jaká jsou případná rizika a nevýhody přestavby.

 

Konečně, pokud rekonstrukce vyžaduje stavební povolení, bez projektu a tudíž projektanta se ani neobejdete. Jestli nad přizváním odborníka stále váháte, vězte, že neodborně navržené a provedené zásahy mohou, třeba až po letech, způsobit škodu, kterou pojišťovna neuhradí, v horším případě mohou být dokonce příčinou neštěstí.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ivan 00:31 30.10.2018
Díky za článek. Já osobně bych volil spíš rekonstrukci staršího domu. Staré domy mají prostě své kouzlo. Sám se na jaře na rekonstrukci našeho domku chystám. Už vše pomalu zařizuji. Třeba už teď vím, že lešení si pronajmu od https://www.scaserv.cz/
Hana 20:59 29.11.2016
Právě stavíme s firmou www.ddnk.cza nemůžene si ji vynachválit. Plní veškeré závazky, tak doufám že to bude takhle pokračovat:)
Tonka16 18:00 26.10.2016
Pekný článek, také jsme řešili tuto otázku, ale nakonec jsme se rozhodli postavit od základů. Horší to bylo s výběrem firmy, nechtěli jsme za dům dát 5 milionů, tak jsme se rozhodli pro zděný domek na klíč od http://www.ddnk.cz/. Poradili nám doslova se vším - pozemek, hypotéka, materiál, aj. Poskytují i bezplatné poradenství, takže pokud váháte, doporučuji si domluvit schůzku. :-)
Tonka6 17:59 26.10.2016
Pekný článek, také jsme řešili tuto otázku, ale nakonec jsme se rozhodli postavit od základů. Horší to bylo s výběrem firmy, nechtěli jsme za dům dát 5 milionů, tak jsme se rozhodli pro zděný domek na klíč od http://www.ddnk.cz/. Poradili nám doslova se vším - pozemek, hypotéka, materiál, aj. Poskytují i bezplatné poradenství, takže pokud váháte, doporučuji si domluvit schůzku. :)