Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Snem mnoha lidí je bydlet ve vlastním a ušetřit na nájemném. Pořídit si nemovitost za každou cenu ale nemusí být vždy výhodné.

Je lepší vlastní bydlení nebo pronájem? SPOČÍTEJTE SI TO

aktualizováno 04.10.2010, 00:08 | 04.10.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Snem mnoha lidí je bydlet ve vlastním a ušetřit na nájemném. Pořídit si nemovitost za každou cenu ale nemusí být vždy výhodné.

Denně jsme ze všech stran přesvědcováni o tom, že je potřeba žít ve vlastním. Základním argumentem je, že je lepší platit hypotéku na vlastní bydlení než nájemné cizímu člověku. Jde přeci o investici do budoucnosti, ve vlastním se žije mnohem lépe.

Skutečně?


Jak kdy. Záleží na dvou základních okolnostech - jaká je výše nájemného a cena bytů v lokalitě, kde hodláme bydlet. Vzhledem k tomu, že největší realitní trh je v Praze, výpočty – jde o modelové příklady – směřují na toto území.

Vypočtěte si, zda nemáte možnost získat příspěvek na bydlení na penize.cz.

Každý máme jiné nároky na kvalitu bydlení, jiné preference lokalit, umíme jinak zručně hledat vhodné nemovitosti, nebo máme jiný přístup k úvěrům. Uvedená čísla tak nelze pokládat za univerzální. Jde o příklad, který ukazuje možnou strategii investice do nemovitosti a je alternativou k současnému trendu pořizovat si vlastního bydlení za každou cenu. Autor článku vybíral průměrné ceny nemovitostí, pronájmů, hypoték, fondů oprav, které ale nemusí zcela odpovídat vaší osobní zkušenosti.

ČTĚTE TAKÉ:
Vyplatí se koupit si nový, ale už zařízený byt?
10 důvodů, proč bydlet v paneláku
Architekt radí, jak zařídit garsonku pro studenta

Představme si tedy, jak řeší bydlení dvě rodiny z Prahy. První si koupila vlastní byt 3+1 za 3 milony na 20letou hypotéku. Fond oprav připadající na byt je 1 500 korun měsíčně.

Druhá rodina se rozhodla žít v nájmu v bytě 3+1 za nájemné 12 tisíc korun měsíčně, bez služeb a energií. Místo hypotéky na vlastní bydlení se rozhodla postupně nakoupit tři garsonky po jednom milionu korun na 20letou hypotéku. Garsonky byly koupeny již s nájemníky, nebo je obsadí novými nájemníky. Do fondu oprav přispívají měsíčně 500 korun na garsonku a nájemníci platí měsíčně 6 000 korun.

Splátku 20leté hypotéky počítejme 7 000 korun na milionovém úvěru. Jaké splátky budete platit z hypotéky zjistíte ZDE.

Jak na tom budou finančně za 20 let?


Náklady první rodiny
Splátka hypotéky byt na 3+1 - 21 000
Fond oprav - 1 500
Celkem za měsíc - 22 500
Celkem za rok - 270 000
Celkem za 20 let - 5 400 000

Po 20 letech
Majetek byt 3+1 za 3 000 000
Peněžní tok měsíčně* -1.500

 

Náklady druhé rodiny
Splátky hypotéky za 3 garsonky - 21 000
Fond oprav - 1500
Nájemné za byt 3+1 - 12 000
Výnos z nájmu garsonky - 18 000
Celkem za měsíc - 16 500
Celkem za rok 198 000
Celkem za 20 let 3 960 000

Po 20 letech
Majetek 3 garsonky za 3 000 000
Peněžní tok měsíčně* +4.500

 

* výnos z nájemného minus nájem vlastního bydlení minus fond oprav z pronajímaných garsonek nebo vlastního bytu

 

Za 20 let tedy první rodina zaplatila za majetek stejné hodnoty o 1 440 000 korun více a má nulové měsíční výnosy.
Za dalších 10 let druhá rodina vydělala ještě 540 000 korun na nájemném a již se netrápí, jak se uživí v důchodu, neboť její důchod a příjmy z nájemného ji bohatě zabezpečí. První rodina ovšem stále platí fond oprav svého bydlení, za 10 let to bude 180 000 korun a nemá jiné příjmy než důchod.

Celkově je tak na tom první rodina bydlící ve vlastním o 2 160 000 korun hůře než ta, která bydlí v nájmu. Pokud druhá rodina hospodařila s přebývajícími příjmy správně, může mít na spořicích účtech přes 2 000 000 korun. Vliv daní a inflace na vaše úspory si vypočtete na KALKULAČCE.

Proč to tak vyšlo?


Teď si jistě řikáte, že výpočty nejsou správné. Čísla ale mluví jasně. Přes veškeré nedostatky kalkulací, výpočet nezahrnuje inflaci, variabilní úrokové sazby, investici do bytů nebo daně, bilance vychází jednoznačně kladně pro druhou rodinu. A kdybychom brali v úvahu inflaci, bude na tom ještě mnohem lépe.


Důvodem je výše platby úroků z hypotéky v poměru k výši nájmu. Čím výše je splátka hypotéky nad platbou nájemného, tím více se vlastní bydlení nevyplatí. U garsonek je v Praze poměr mezi platbou hypotéky a nájemném nejnišží (7 000 : 6 000 Kč), zatímco u větších bytů je poměr nejvyšší (21 000 : 11 000 korunám). Je tedy velice drahé půjčit si na byt, kde je splátka hypotéky mnohem vyšší než nájemné. V tomto případě je lepší žít v nájemním bytě. Výhodné je naopak půjčit si na byt, u něhož se splátka hypotéky blíží výši nájemného a pak v něm klidně bydlet nebo ho pronajímat dál.


Kdy se vyplatí půjčit si na vlastní bydlení?


Mladá rodina by prodělala, kdyby se rozhodla koupit si za současných tržních podmínek velký byt v Praze. Alternativou je jen koupě garsonky jako investice a bydlení v nájmu. V budoucnu se může situace změnit, určitě však nikoliv tento nebo příští rok. Naopak ve městech, kde jsou ceny bytů dlouhodobě podceněny, jako například v severních či západních Čechách nebo na severní Moravě a ceny nájemného nejsou zcela dole, existuje větší šance koupit vlastní bydlení a zbytečně neprodělat.


Velká část českých rodin má potíže s hospodařením, stěží dokážou pokrýt měsíční splátky hypoték a dalších úvěrů a ekonomická situace se v brzké době výrazně nezlepší. O to smutnější je, že rodiny si pořizovaly vlastní bydlení s nadějemi na krásný společný život, aniž je napadlo, že mohou prožívat každodenní stres nad rodinnými financemi. Po těchto zkušenostech si snad uvědomí, že vše je třeba předem pořádně spočítat.

Článek byl převzat ze serveru penize.cz.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jarka 20:43 08.11.2018
Díky moc za článek. To my bohužel na vlastní bydlení nikdy nedosáhli, takže momentálně s přítelem bydlíme v pronájmu. Nicméně v budoucnu bychom si rádi koupili nějaký vlastní byt. Co jsem se tak dívala, tak moc pěkné mají třeba na https://www.psn.cz/