Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud vás přes zimu turistika moc nebaví, nebo dáváte před výlety přednost zimním sportům, teď nastává opět čas oprášit vycházkové boty a batůžky a vzít rodinu na parádní výlet.

Kam na jarní výlet? Inspirace ze všech koutů ČR

Rodinný výlet
zdroj: Thinkstockphotos Rodinný výlet
aktualizováno 28.03.2015, 00:50 | 28.03.2015, 00:49 | Doma.cz/trm

Pokud vás přes zimu turistika moc nebaví, nebo dáváte před výlety přednost zimním sportům, teď nastává opět čas oprášit vycházkové boty a batůžky a vzít rodinu na parádní výlet.

S jarem přichází nejen slunečné počasí, ale také více možností na volnočasové vyžití. Několik tipů, kam vyrazit na víkend či velikonoční prázdniny s dětmi, pro vás přinášíme i my.

 

Stezka korunami stromů na Lipně

 

Stezka korunami stromů je zárukou nezapomenutelného výletu. Ti, kteří ji již navštívili, se sem rádi vrací. I proto, že v jednotlivých ročních obdobích vypadá Stezka odlišně. Na jaře tak při procházce 675 metrů dlouhé stezky budou moci pozorovat okolní smíšený les probouzející se ze zimního spánku a vracející se k čilému ruchu. Nejenom okolní stromy a pučící rostliny, ale také hmyz, ptactvo a drobné živočichy. O nich, ale také třeba o hospodaření v lese se návštěvníci dozvědí z didaktických stanic. Stezka si však turisty nepodmanila pouze samotnou stezkou, ale také 40metrovou vyhlídkou. Z ní lze vidět nejenom nad vrcholky stromů, ale také Lipenské jezero, Šumavu či Novohradské hory. Za příznivého počasí pak lze spatřit i vrcholky vzdálených Alp. Především děti lákají adrenalinové zastávky, na kterých si mohou vyzkoušet balanc či sílu, a také nejdelší suchý tobogán u nás. V délce 52 metrů se vine uvnitř vyhlídkové věže.

 

Rozkvetlé zámky na řece Orlici

 

Fenoménem Podorlicka, ale také parádním tipem, kam vyrazit právě v době probouzejícího se jara, jsou zámky na řece Orlici. Procházky rozkvetlými parky můžete spojit s prohlídkou expozic, posezením v zámeckých kavárnách nebo návštěvou některých z tematických akcí, které zahajují po zimní pauze opět novou kulturní sezónu. „Zámky na řece Orlici jsou unikátní především v tom, že všechny z nich mají své soukromé a většina dokonce také původní šlechtické majitele, kteří se o svá sídla v roli řádných hospodářů náležitě starají. Osobně setkat se tak můžete například s hraběnkou Dianou Sternbergovou v Častolovicích, Františkem Kinským na Novém Zámku v Kostelci nad Orlicí nebo hraběnkou Andreou Kolowrat v Rychnově nad Kněžnou. V okruhu cca 6 km najdete ve směru od Hradce Králové hned pět soukromých zámků, v pořadí novorenesanční Častolovice, empírový Nový Zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční Doudleby nad Orlicí, barokní Potštejn nebo Kolowratský zámek v Rychnově nad Kněžnou, který je spolu s průčelím Santiniho kostela Nejsvětější Trojice jedním z největších a nekrásnějších barokních celků v Čechách. A komu by ta kulturní přehlídka nestačila, ať vystoupá kochat se výhledem na hrad Litice nebo Potštejn. Hrady a zámky své brány otevřou už od dubna, za vůní jara, množstvím květů i svěží zelení se neváhejte vydat i do některého ze zámeckých parků. Koncentrace zdejších zámků dává značně na výběr!

 

Potštejn
(Foto: oficiální zdroj)

 

Tip pro rodiny s dětmi: Častolovice jsou vyhlášené svým překrásným parkem s oborou bílých daňků a zámeckým zvěřincem. Přístupný je sice po celý rok, ale právě na jaře tu uvidíte spoustu mláďátek a namlouvající se pávy, kteří ohromují svým nádherným vějířem nejen samičky, ale i samotné návštěvníky. Je to úžasná podívaná nejen pro děti, které si zde zvířátka mohou pohladit i nakrmit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sport, výlet nebo počítač: Co vede mezi zájmy našich dětí?
Nevíte, jak levně ZABAVIT DĚTI? Tady je 10 skvělých tipů!
Krabice od dárků nevyhazujte! Skvěle zabaví vaše děti


Vyzkoušejte zábavní Park Mirakulum

 

Jeden z největších tuzemských zábavně - naučných areálů Park MIRAKULUM přivítá své první letošní návštěvníky již o velikonočním víkendu. Bavit se a zažívat mnohá dobrodružství zde s dětmi mohou rodiče i prarodiče. Unikátní park, jehož mottem je „10 hektarů zážitků pro celou rodinu“, se nachází ve středočeských Milovicích. Od samotného otevření v září roku 2012 je jeho dominantou obrovský, originálně řešený dřevěný hrad s množstvím skluzavek, visutých mostů, rozhleden a žebříků a podzemním labyrintem. Kromě hradu se děti vyřádí na obřím pískovišti, houpačkách, velkých i malých trampolínách nebo na lanových prolézačkách. Nejmenším návštěvníkům je přizpůsobena samostatná část, Země prasátka Pigy. K parku také postupně přibyly čtyři hektary lesa, v němž vznikla naučná stezka. Díky interaktivním prvkům se děti naučí vnímat přírodu, mohou si nově pohrát ve stromovém hřišti, projít se mezi políčky s různými zemědělskými plodinami, užít si v mini zoo... Vše si děti mohou prohlédnout a osahat zábavnou formou.

 

Park Mirakulum
(Foto: oficiální zdroj)


Aktivní očista na kolečkách v Podorlicku

 

Zatímco na horách lyžaři sjíždí poslední sníh, v podhůří již zametly cyklostezky, na kterých se již prohání nadšení cyklisté i bruslaři. Oddejte se jarní euforii – pěkně rozhýbat tělo, pročistit organismus a načerpat energii uprostřed krásné jarní přírody, to nemá chybu! Obzvláště na jaře náš organismus lační po pohybu na čerstvém vzduchu, neboť mnozí z nás se probouzí doslova ze zimního spánku. Poté volte pohyb, který vás baví a totálně nevysiluje, ať nepřepálíte začátek. Zkuste to třeba v Podorlicku! Využijte zdejší unikátní cyklostezky, projet si je můžete na kole i na inlinech. Tento ráj cyklistů i inlajnistů se ukrývá pod názvem Orlické cyklo&inline království, a to právem, protože stezky jsou zde opravdu královské. Nejen co se týká kvality povrchu, ale také tras, které probíhají přímo přírodním parkem Orlice. Projížďka přírodou podél řeky, navíc s minimálním převýšením, je tím pravým startem pro zahájení jarní sezóny. Trasy zvládnou bez problémů i menší děti. Po trase jsou odpočívadla s dětskými hřišti i zastávky s občerstvením. Svoji první jarní vyjížďku můžete absolvovat třeba z Ústí nad Orlicí. Stezky vedou krásným údolím podél meandrů Tiché Orlice, a to jak po proudu řeky směrem do Chocně, tak proti proudu do Letohradu. Každá z tras čítá cca 15 km, ale projet si můžete celých 30 km z Letohradu do Chocně.

 

Hledání jara na stezce smyslového vnímání

 

Vyzkoušejte vnímat přírodu opravdu všemi smysly a naplánujte si jarní túru naučnou stezkou smyslového vnímání údolím Skuhrovského potoka. Stezka začíná na okraji České Třebové, v obci Rybník a vede údolím podhorského potoka a tzv. Mločím dolem až na hřebenovku nad Třebovskými skalními stěnami do obce Skuhrov. Po trase se dozvíte nejen spoustu zajímavostí ze světa přírody i místního ekosystému, ale okusíte netradiční aktivity jako jsou tváře stromů, čichárium, dendrofon, hmatové cestičky nebo hledání stop, zaposloucháte se do hlasů lesa nebo ochutnáte pramenitou vodu z některé ze zdejších studánek. Zvolit si můžete některou z nabízených variant v délce trasy 2,5 km, 4 km nebo 8km. Trasa je vhodná pro pěší, cyklisty i rodiny s kočárkem.

 
12 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

petra 16:37 28.07.2015
Tipy na výlety jsou hezké. Ta stezka korunami stromů mě láká, tu bych si chtěla i vyzkoušet,ale prý je hodně navštěvovaná.
Na jaře jsem měla moc hezký výlet s kamarádkou - vyrazili jsme si do Luhačovic. Obě jsme tam nikdy nebyli, tak jsme vyrazili na kolonádu. Celou jsme si ji prošli a bylo tam moc krásně. Taky jsem se pěkně napapali - zašli jsme si na oběd do francouzské restaurace do hotelu Alexandria a jídlo bylo skvělé. Měli o domácí dezerty, mňam :)
Koukaly jsme se, že bysme na podzim vyrazili na nějaký víkendový wellnes pobyt, tak snad se domluvíme a vyrazíme :)