Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Běžné větrání oknem v letních měsících byt neochladí, v lepším případě dojde pouze k výměně jednoho teplého vzduchu za druhý, a to ještě za předpokladu, že je v bytě průvan. Sáhneme tedy po účinnějším prostředku, než je vějíř. Teplotu v interiéru ...

Klimatizace: Jak vybrat tu pravou pro váš byt

Vložit video na:

aktualizováno 07.08.2012, 10:33 | 07.08.2012, 10:18 | TV Nova / doma.cz/ina

Běžné větrání oknem v letních měsících byt neochladí, v lepším případě dojde pouze k výměně jednoho teplého vzduchu za druhý, a to ještě za předpokladu, že je v bytě průvan. Sáhneme tedy po účinnějším prostředku, než je vějíř. Teplotu v interiéru nejsnáze účinně ovlivníme pomocí různých chladicích a větracích zařízení.

Podle čeho „chladicí“ jednotky vybírat?

Před koupí potřebujeme důsledně zvážit, jaký typ bude pro náš dům, byt nebo konkrétní pokoj nejvhodnější. Důležité je znát velikost konkrétního prostoru, jak se prostor využívá (krátkodobý nebo delší pobyt, ložnice, pracovna…) a jak často se používá. Současně si určíme, kolik prostředků chceme investovat. Vybírat můžeme ze široké nabídky od větráků přes klasickou klimatizacipo ochlazovače vzduchu, které chladí vzduch přirozeným odpařováním vody za pomoci speciálního filtru.

 

Jaké tedy existují druhy klimatizací?

Obecně se klimatizační zařízení rozdělují na dvě základní skupiny. Prvním typem je klimatizace dělená, většinou nazývána split klimatizace. Má dvě části, vnější a vnitřní. Kompresor (vnější díl) se upevňuje na fasádu a výparník (vnitřní díl) se nachází v místnosti. Obě části spojuje trubice pro oběh chladiva. Jedná se o nejčastěji volený typ klimatizace. Důvodem jsou nízké provozní náklady a velmi tichý chod. Vyplatí se především v místech obrácených na jižní strany, kde se dá očekávat velmi častý nápor slunečních paprsků, které se zároveň nedají ztlumit např. venkovními roletami.


ČTĚTE TAKÉ:

Nakládané okurky: Unikátní recept z Moravy!

Upečte si vlastní chléb se sušenými rajčaty! Babicův recept

Pokud si nechceme pořizovat pevnou klimatizaci, ale přes léto se bez ochlazení neobejdeme, vhodným a zároveň nejekonomičtějším řešením je klimatizace mobilní. Vzhledem k snadné manipulaci ji lze podle potřeby přesouvat z místnosti do místnosti. Horký vzduch v tomto případě odchází pomocí pružné široké hadice nebo roury tak, že se vystrčí, například oknem, ven z domu.

 

Kam klimatizaci v prostoru umístit a jak ji „zdravě“ používat?

Kolem chladicí jednotky by měl být dostatek prostoru, aby nic nebránilo vstupu a výstupu vzduchu. Stejně tak by neměla být vystavována přímému slunečnímu záření. V případě, že instalujeme klimatizace do dětského pokoje nebo ložnice, volíme vždy místo u okna, co nejdále od postele, aby studený vzduch nefoukal přímo do místa, kde se nejčastěji vyskytujeme nebo spíme. Tělu totiž příliš velké teplotní změny a jednostranný průvan škodí. Rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř místnosti by neměl být větší než 7 stupňů. Na vyšší přechody snadno tělo reaguje bolestmi hlavy, zad, krku, zduřením sliznic nebo posléze nachlazením.

 

Je nezbytné o klimatizaci pečovat?

Určitě, každá klimatizace se musí pravidelně čistit. Jinak se dokonce může sama stát zdrojem infekce. Pokud nebudeme ochlazovací jednotku čistit, v zařízení se nejen zachytí drobné nečistoty, ale především se zde začnou v různé míře vytvářet a množit bakterie. Proto je důležité klimatizaci kontrolovat. Před čištěním ji vždy odpojíme z elektrické sítě, aby nedošlo k poranění. Jednou za dva měsíce vyčistíme filtr. Vysajeme ho a vyplatí se jej ještě namočit do vody a dočistit, poté propláchnout a vysušit. Posléze jej suchý vrátíme zpět na původní místo. Pomocí vlhkého hadříku (nebo speciálních sprejů) pak očistíme čelní panel a otočné lopatky.

 

Někdo se v klimatizované místnosti necítí dobře, čím ji v takovém případě nahradit?

Všem, kterým je klimatizace nepříjemná nebo ji špatně snáší, zpříjemní pobyt v místnosti klasické ventilátory. K sehnání jsou v nejrůznějším barevném provedení i designu a finančně jsou dostupné. Podle místa, kde budete větrák používat, lze vybírat ventilátory stolní, stropní nebo podlahové.
Stojací (podlahové) větráky využijeme například v obývacím pokoji či kuchyni. Stropní ventilátor je ze všech možností nejefektivnější, protože dokáže snížit teplotu v celé místnosti.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Klimatizace
Venkovní stínicí technika
Čištění a údržba klimatizace a topení v autě
 

Z Tipů ptáka Loskutáka:
Tip ptáka Loskutáka – Zbavte svůj domov alergenů, pylů i plísní
Tip ptáka Loskutáka: Čistička vzduchu ionic CARE

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

 
1 hlasů
Vaše hodnocení