Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vlákna koberce prach zadrží uvnitř. Naopak z pevné podlahy se při chůzi pachové částečky zvedají.

Koberce pro alergiky – ano či ne?

Vložit video na:

aktualizováno 18.08.2010, 00:05 | 18.08.2010, 00:00 | doma.cz / nova.cz

Vlákna koberce prach zadrží uvnitř. Naopak z pevné podlahy se při chůzi pachové částečky zvedají.

Všeobecně je rozšířen názor, že koberce se nehodí do prostor, ve kterých se pohybují alergici. Prach a roztoči, kteří v nich žijí, alergikům příliš neprospívají. Jaké jsou v této oblasti nové poznatky?

Kdy je koberec lepší než podlaha


Bylo zjištěno, že prach, který usedá do koberce, je jeho jemnými vlákny přidržen, a tudíž nedochází k jeho víření při chůzi, jako například u tvrdých podlahovin. Tím se nedostává do dýchacího ústrojí člověka. Pokud nemůžeme několikrát denně podlahu setřít, je lepší pořídit si koberec, který na sebe prach váže.

ČTĚTE TAKÉ:
Levné šperky mohou způsobovat alergii
Venkovským dětem se alergie vyhýbají i v dospělosti

Vyvrácení mýtů


Aby kobercový průmysl vyvrátil fobii okolo alergií, spojených s užíváním koberců, dokonce finančně podporuje průzkum "lepší vzduch a zdravé prostředí“. Speciálně zkoušené koberce nesou značku TÜV-Siegel - vhodné pro alergiky.

Dva německé výzkumné ústavy zpracovaly studii prašnosti ve vnitřním prostředí – porovnávaly prostory s celoplošnými koberci s prostory s pevnými podlahami – ukázalo se, že v místnostech s koberci je o 50 procent menší koncentrace jemných prachových částic než v místnostech s pevnou podlahou. Navíc výzkum prokázal, že v koberci roztoč primárně nežije, není tam pro něj vhodné prostředí. Dostane se tam až z postelí a pohovek.

Koberce šetří náklady na topení


V místnostech s celoplošným kobercem má člověk příjemný pocit tepla už při teplotě o zhruba dva stupně nižší než v prostorách s tvrdou podlahou. V takové místnosti můžeme v klidu termostat nastavit na nižší teplotu a ušetřit tak až 12 procent nákladů na topení. Koberec sám o sobě udržuje v místnosti teplo, je příjemný na došlap.

Co dělat, když jste alergičtí


Pokud se dozvíte, že jste alergičtí na prach, neznamená to, že se musíte okamžitě zbavit všech koberců. Je nutné trochu upravit životní styl, pravidelně větrat, změnit způsob vytápění. Na jedné straně je v pořádku, že dokonale těsnicí okna a dveře přinášejí tolik potřebnou úsporu energie. Na druhé straně nepřetržité vytápění ústředním topením bez pozitivního odtahu vzduchu probíhajícího komínem kamen a nedostatečné větrání místností podporuje růst roztočů, plísní a bakterií.

Více tipů pro domácnost z pořadu RAdy ptáka Loskutáka najdete na stránkách nova.cz.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře