Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I z rokajlových korálků můžete vyrábět pěkné náhrdelníky.

Korálková krása v červené variaci

aktualizováno 11.11.2010, 00:02 | 11.11.2010, 00:00 | doma.cz / kor / Hex

I z rokajlových korálků můžete vyrábět pěkné náhrdelníky.

Velice jednoduchým a efektním náhrdelníkem je spiral rope. Tento náhrdelník je šitý takovým způsobem, že se jedna řada korálků ovíjí kolem druhé řady, která tvoří jádro celého náhrdelníku. Výhodou je nejen velmi jednoduchý postup, ale také to, že zde zužitkujete i rokajl, který se nevyznačuje přílišnou pravidelností.

MATERIÁL na náhrdelník o délce zhruba 40 centimetrů:
- 2 x 10 gramů rokajlu dvou barev a přibližně stejné velikosti + 2 kusy rokajlu větší velikosti s velkou dírkou
- nymo nit o délce asi 2 metry
- spojovací kroužky o velikosti 5 milimetr - 2 kusy
- karabinka s protikusem
- ketlovací kleště, štípací kleště, ploché kleště
- nůžky
Celkové náklady na materiál (bez nářadí)  zhruba 27 korun.
Ceny materiálu se od odhadu mohou lišit podle prodejny.

Pokud ale nemáte zrovna talent na rukodělné práce a přesto byste chtěla nosti podobné šperky, podívejte se www.fler.cz/hex. Autorky webu pro vás připravily dnešní lekci.

POSTUP VÝROBY:

1. připravíme si materiál, místo niti nymo, což je speciální korálkovací nit, můžeme použít i hodně tenký vlasec nebo pevnou hedvábnou nit

2. na nit navlékneme čtyři korálky světlejší barvy (budou tvořit jádro spirály) a čtyři korálky tmavší barvy (budou tvořit řadu, která se ovíjí kolem jádra), necháme si asi 10 centimetrů niti na konci volné, abychom mohli náhrdelník ukončit a připevnit zapínání3. jehlu provlékneme zpět čtyřmi korálky z jádra náhrdelníku4. utáhneme5. na nit navlékneme jeden světlejší korálek a čtyři tmavší korálky6. jehlu zase protáhneme zpět posledními čtyřmi světlejšími korálky (jeden na konci tedy necháme volný)7. znovu utáhneme, vzniklé smyčky tmavých korálků přisuneme k sobě8. opět navlékneme jeden světlý a čtyři tmavé korálky a jehlu protáhneme zpátky posledními čtyřmi světlými korálky a utáhneme, smyčku z tmavých korálků opět srovnáme k ostatním9. stále pokračujeme ve stylu jeden světlý, čtyři tmavé, jehlu protáhnout zpět posledními čtyřmi světlými korálky, utáhnout, tmavé korálky ve smyčce rovnat vedle sebe – začíná nám vznikat spirála se světlými korálky vevnitř a s tmavými korálky, které se kolem světlých ovíjejí10. až ušijeme dostatečně dlouhou spirálu a rozhodneme se ji ukončit, navlékneme na nit velkodírkový rokajl11. jehlu provlékneme zpátky poslední smyčkou ze čtyř tmavých korálků12. a pak znovu směrem k velkodírkovému korálku posledními čtyřmi světlými korálky v jádře spirály13. celý postup ještě jednou nebo dvakrát zopakujeme a tím zafixujeme velkodírkový korálek na místě, nit pak vedeme jádrem dále do nitra náhrdelníku, uděláme uzlík mezi dvěma korálky v jádře, zapošijeme dovnitř a nit ustřihneme, stejně postupujeme na druhém konci spirály14. pak vezmeme ketlovací jehlu, rozevřeme její očko a navlékneme do velkodírkového korálku a očko jehly uzavřeme15. jehlu podle potřeby zkrátíme a utočíme druhé očko, takže z jehly vznikne malé esíčko, stejně postupujeme na druhém konci spirály, potom do esíček navlékneme kroužky a zapínání a celý náhrdelník tak dokončíme16. váš náhrdelník je hotov, příjemné nošení!


 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře