Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kvetoucí rostliny zářící teplými barvami mají pozitivní vliv na naši psychiku i kardiovaskulární systém. Pozvěte exotiku i k vám domů.

Květiny léčí! Tipy, kterým se bude dařit v obýváku!

aktualizováno 30.08.2011, 00:16 | 30.08.2011, 00:00 | doma.cz/ina/Korzo

Kvetoucí rostliny zářící teplými barvami mají pozitivní vliv na naši psychiku i kardiovaskulární systém. Pozvěte exotiku i k vám domů.

Květiny dokážou nejen potěšit na pohled, zkrášlit byt, ale navíc mají prokazatelné účinky i na lidské zdraví. Dokládá to nová americká studie.


Vědci z univerzity v Idahu realizovali výzkum, který se zabýval vlivem prostředí na rekonvalescenci pacientů trpících srdečními nemocemi a depresemi. U 384 respondentů po infarktu a 340 pacientů s depresí postupovali standardními léčebnými metodami. Zhruba stejné množství nemocných trávilo denně tři hodiny lehkou prací v květinovém skleníku.

 

"Lidé zaměstnaní u květin se zotavili v případě srdeční choroby v průměru o třicet čtyři procent rychleji než jejich ´spolupacienti´ léčení obvyklým způsobem. V případě depresí byl výsledek dokonce o padesát dva procent lepší, " tvrdí vedoucí výzkumu profesorka Emma Lhotska.Výsledky jejího týmu potvrzuje i předseda Britské psychologické asociace Dr. Tom Green.

 

ČTĚTE TAKÉ:


Retro styl frčí! Inspirujte se

Nevíte, kam se svými poklady? Originální šperkovnice to vyřeší!

Tipy, jak zařídit dětský pracovní koutek


"Blahodárný vliv pravidelného pobytu v zeleni sledujeme i u našich pacientů. Lékaři by se měli zamyslet nad tím, jak jej pravidelně využívat v běžném procesu léčby," dodává Dr. Green.

 


A kterým květinám se bude dařit u nás v obýváku?

 

Pro psychiku stačí jakákoliv zelená kytička, palma, či popínavka, pokud chcete něco barevnějšího a exotičtějšího máme pro vás několik tipů:

 

Orchidej

Něžné květy orchideje zatraktivní každý kout. Existuje jich mnoho druhů a barev, nejsnadnější na údržbu je falenopsis, který bez problému snese pokojovou teplotu, jen byste ho měli vyvarovat přímému slunci.

 

 

Vánoční kaktus

Aneb něco pro náročnější. Vánoční kaktus můžeme pěstovat i u nás, ale paradoxně vyžaduje spíše chladnější místnost a polostín, takže ho umístněte ideálně k oknu na sever.

 


Tořivka a begónie

Připravte se na zimu i tím, že si pořídíte nějakou tu rostlinku, která vás svým barevným květem potěší i v zimě. Tořivky (Streptocarpus) a některé druhy begónií kvetou i v zimních měsících, navíc se mohou pochlubit i nápaditými okrasnými listy.

 


Ibišek

Krásný velký květ ibišku je radost vypěstovat a při tom to není tak těžké. Stačí se řídit jednoduchou poučkou: „kořeny ve vodě a květ v ohni.“ Ibišek totiž má rád hodně vláhy a zároveň sluníčko, při kterém krásně kvete.
 


Sukulent (Kalanchoe – Blossfeldiana)

 

Ideální a nenáročná rostlina, kterou naleznete v mnoha barevných variant, stačí si jen vybrat. Kvete dlouho a jediné co potřebuje je dostatek světla.

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře