Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Češi nevěnují pozornost složení granulí a nečtou etikety.

Myslete na své miláčky: Špatně zvolené psí krmivo může zapříčinit vážné zdravotní komplikace

Žena se psem
zdroj: Thinkstockphotos Žena se psem
aktualizováno 05.09.2014, 00:42 | 05.09.2014, 00:42 | Doma.cz/trm

Češi nevěnují pozornost složení granulí a nečtou etikety.

Ač se Češi považují za veliké milovníky psů, mnozí z nich při výběru psího krmiva raději šetří, nečtou etikety se složením granulí a mají nízké povědomí o škodlivosti obsažených látek. Peníze, které lidé ušetří na krmivu, potom stejně utratí za léčebné výlohy u veterináře, takže takové chování vlastně nedává smysl. Při nákupu by proto neměla být určující cena, ale především složení krmiva. Zdravý pes vyjde chovatele z dlouhodobého hlediska levněji.

 

Složení je důležitější než cena


Pozor si dejte na granulovaná krmiva, podpořena velkou reklamou nebo tzv. ekonomické řady, které jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodné. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. „Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická, nebo menadion jako zdroj vitaminu,“ říká Martin Pučálka, výrobce a prodejce psího krmiva.

 

Psí žrádlo
(Foto: Oficiální zdroj)


Další nevhodnou surovinou je například sója, kterou psi špatně tráví, nebo bílkovinné hydrolizáty, jsou levné a nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Krmivo by nemělo také obsahovat rostlinné oleje, po kterých se mění barva srsti. Zbytečné chemikálie také značí vícebarevné granule.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak postavit psí BOUDU? Přesný NÁVOD
Máte podezření, že vaší rodině šéfuje pes?
Jaký pán, taký pes - neuvěřitelná podoba
Canisterapie - když psi léčí


Nebezpečné potravinové alergie


Nejběžnější reakcí na použití nevhodných surovin jako jsou chemické konzervanty nebo obiloviny, po kterých vznikají nepříjemné potravní alergie. Ty se nejčastěji projeví na špatné kvalitě srsti, kdy se pejsek hodně škrábe, což může skončit až takzvanými hotspoty - místy s vylysanou srstí. O nevhodnosti stravy také hovoří déle trvající průjmy nebo zvracení. Nevhodné suroviny typu chemických konzervantů nebo většího množství soli také přetěžuje ledviny, což může vést k velmi závažným problémům.

 

Pes
(Foto: oficiální zdroj)


„Důležitým faktorem při výběru krmiva by také mělo být samotné zpracování surovin. Vždy je vhodné, aby suroviny byly co nejméně zpracované. Vybírejte tedy například krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, sušené maso místo moučky, brambory místo bramborových vloček atd. I toto bude rozhodující při tom, jak bude krmivo psovi sedět,“ dodává odborník. Granule také nekupujte vážené, ale přímo v pytli od výrobce. Takto máte jistotu, že krmivo je originál.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře