Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Také vaše dítě žadoní o nové „prkno“? Nyní můžete kompletní vybavení sehnat ve skvělých slevách. Na co si dát při nákupu pozor?

Nákup snowboardu: Jak nakoupit dobře ve slevách?!

Děti na horách
zdroj: Thinkstockphotos Děti na horách
aktualizováno 07.03.2013, 00:00 | 07.03.2013, 00:00 | doma.cz/ina

Také vaše dítě žadoní o nové „prkno“? Nyní můžete kompletní vybavení sehnat ve skvělých slevách. Na co si dát při nákupu pozor?

Jarní prázdniny již pomalu klepou na dveře a mnozí z vás je využijí k tomu, aby společně se svými ratolestmi úspěšně pokořili první svah. Pokud nemáte pro své dítko ještě koupené potřebné vybavení a vlastně ani nevíte, co vše je potřeba, nezoufejte. Poradíme vám, jak a podle čeho vybírat ideální snowboard šitý na míru právě pro vašeho malého snowboardistu. A co víc, pomůžeme vám se orientovat v celé snowboardové výbavě a představíme jednoduché kroky, díky kterým budou vaše ratolesti sjíždět svahy levou zadní.

 

Výběr správného snowboardu a základního vybavení

 

Nejdůležitějším vybavením je především snowboard. Bez něho by se jisto jistě žádný malý snowboardista ani snowboarďačka neobešla. Jak ale vybrat ten správný? „Výběr dětského snowboardu a vázání je jednoduchý, protože se vyrábí pouze jeden univerzální typ, který je zpravidla měkčí a užší. Příliš velké rozdíly nejsou ani v materiálech a tak si stačí vybrat pouze design a barvu“, vysvětluje za Snowboards.cz Roman Blažek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte doma nemocné dítě? Víme, kdy máte nárok na státní příspěvek!

Velký test hořčic: Našli jsme tu nejlepší


MANUÁL: Jak vybrat ty nejlepší uzeniny, máslo, nebo kečup!

 

Naopak zaměřit byste se měli na správnou výšku. Určitě by snowboard neměl být delší než je výška dítěte. Vhodný není ani příliš krátký, protože neposkytuje dítěti dostatečnou oporu. Pokud nechcete kupovat příští sezónu snowboard nový, doporučuje Roman Blažek, vybrat výšku o něco vyšší zhruba po kořen nosu, aby z něj dítě brzy „nevyrostlo“. Dětské snowboardy se vyrábí v délce od 110 cm až 140 cm.

 

 

Orientační tabulka vhodné velikosti dětského snowboardu:


Výška postavy / Velikost snowboardu
120 cm - 110 cm
130 cm - 120 cm
140 cm - 130 cm
150 cm - 140 cm

 

Kromě samotného „prkna“ bude vaše ratolest potřebovat také vhodné boty. „Dětské boty kupujte raději o 1 číslo větší a díky jednoduchému triku se silnějšími ponožkami tak první sezónu velikost doladíte“, radí Blažek.

 

Koupě helmy a brýlí

 

Podcenit byste rozhodně nemělivýběr helmy. Ta by se měla stát při jízdě na sjezdovce pro vaši ratolest samozřejmostí. „Pro ty nejmenší lze koupit helmy s nastavitelným obvodem vnitřní výstelky hlavy. Dítě tak helmu využije pro více sezón a navíc helma na hlavě drží pevně“, říká Roman Blažek. V dnešní době neplní helma pouze funkci ochranou, ale i módní. Vybrat si vaše dítě může podle své libosti helmu mnoha barev a tvarů.Dobrým tipem je si pořídit s helmou současně i brýle, neboť ne vždy se hodí všechny typy brýlí ke všem helmám (a naopak).


To není všechno!Do základní výbavy malého snowboardisty či snowboarďačky nepochybně paří také chrániče a rukavice. „Chrániče páteře, šortky s chráničem kostrče a chrániče zápěstí jsou ideální ochrannou kombinací pro maximální bezpečnost při jízdě na snowboardu“, komentuje Blažek. Rukavice nejen že chrání před mrazem a vlhkem, ale také před odřením. Někteří výrobci dokonce nabízejí rukavice s integrovaným chráničem, který chrání zápěstí při pádu.

 


Nezapomeňte ještě svoji ratolest dostatečně obléknout a hurá na svah.


Jsme na svahu

 

Každý začátek jakéhokoliv sportu je pro děti velká radost, ale také velký strach. Proto je velmi důležité děti psychicky podporovat a chválit. Zimní aktivity na horách by měly být hlavně zábava pro vás i vaše malé snowboarďáky či snowboarďačky. Roman Blažek ze Snowboards.cz radí v pěti jednoduchých krocích, jak naučit základy snowboardingu své ratolesti tak, aby sjížděly svahy levou zadní.

 

Step by step

 

Krok první
Prvním krokem, než vyrazíte s ratolestí na svah, je třeba zjistit, která noha bude umistěna na prkně ve předu tzv. zjištění přední nohy. Proto pozorně sledujte, jak se klouže po ledu. Nohu, kterou má první, je ta přední.

 

Krok druhý
S dalším krokem se již přesuňte na zasněženou plochu, ale prozatím pouze na rovinu. Zkuste si s ním jízdu jen s přední nohou ve vázání a zadní mu na volno položte vedle zadního vázání (z vnitřní strany). Ukažte mu, jak se otočit ze sedu s prknem či jak chodit s prknem s přední nohou ve vázání. Dítě si tímto snowboard trochu „ošahá“ a je u toho celkem zábava.

 

Krok třetí
Dále bychom se měli přesunout na lehký kopeček. Svoji ratolest si postavte do směru jízdy. Sedněte si k ní na sníh, kolenem zajistěte prkno před ujetím a pak pouze odstraňte své koleno a vida - dítě jede.

 

Krok čtvrtý
Krok číslo čtyři je ve stejném základním postavení, jen s tím rozdílem, že má dítě nataženou přední ruku. Musí snowboardu říct, kam zatočit. A to mu ukáže právě rukou. Čili kam ukazuje ruka, tam musí jet i snowboard. V zásadě se jedná o základ oblouku.

 

Krok pátý
Tento krok přichází v okamžiku, kdy si je vaše dítko tímto postavením jisto. Pak můžete přejít na větší kopec a jezdit již s oběma nohama ve vázání. Nejprve je nutné naučit se sesouvání dolů svahem na přední i zadní hraně a zastavení (práce kotníků a kolen). Až si bude v této jízdě jisté, přistupte na oblíbený „padající list“, kdy se váha přenáší z jedné nohy na druhou. Dítě při tomto cvičení zjistí, že kam dá váhu těla, tam jede prkno.
„Po celou dobu úpěnlivého snažení je důležité stále držet váhu na přední noze, pokrčená kolena a ramena ve směru jízdy“, dodává Blažek.


Těmito jednoduchými pěti kroky je váš malý snowboardista schopen sjet celou sjezdovku, takže hurá na to! A to nejdůležitější - pevné nervy a buďte trpěliví!


Patero rad od Snowboards.cz:


- Buďte v klidu a v pohodě. Děti chytají naše rozpoložení


- Prokládejte cvičení hrou. V lepším případě zapojte cvičení do hry


- Pokud budete mít pocit, že je vaše dítě „kopítko“, vydržte

 

- Většinou se to zlomí z minuty na minutu


- Chvalte, chvalte, chvalte a zase chvalte


- Dbejte na bezpečnost! Nesmí chybět helma, brýle, chránič páteře. I chrániče kyčlí nejsou k zahození

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alicka242 06:30 27.12.2018
Já jsem kupovala nové boty na snowboard nejen synovi, ale i ty moje už potřebovaly vyměnit. Sehnala jsem pěkné boty zde: https://www.heliasport.cz/boty-na-snowboard/ , tak mi zas dlouho vydrží.