Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kolikrát se vám už stalo, že jste řešili zabouchnuté dveře, zlomený klíč v zámku, nefunkční topení, nebo vás společně s vašimi sousedy překvapila havárie v podobě prasklého potrubí? Víte, na kolik vás může například jen drobná oprava vyhořelé zásu...

Nehody v domácnosti: Co řešíme nejčastěji a jak z toho elegantně vybruslit

Deprese
zdroj: Thinkstockphotos Deprese
aktualizováno 30.11.2016, 00:22 | 30.11.2016, 00:22 | doma.cz

Kolikrát se vám už stalo, že jste řešili zabouchnuté dveře, zlomený klíč v zámku, nefunkční topení, nebo vás společně s vašimi sousedy překvapila havárie v podobě prasklého potrubí? Víte, na kolik vás může například jen drobná oprava vyhořelé zásuvky přijít?

Pokud chcete předejit finančnímu zruinování, zvažte veškerá možná opatření domácnosti.


Pohroma klepe na dveře


Ač se to nemusí zdát, jednou ze statisticky nejčastějších patálií v domácnosti, jsou nehody s dveřmi, a to ať už se jedná o jejich zabouchnutí, poruchu zámku, zlomený klíč nebo ztrátu klíčů. Ve chvíli, kdy zůstanete nevěřícně zírat na jednu půlku zlomeného klíče v ruce a druhou pevně zaklíněnou v zámku, můžete, kromě přivolání odborníka, vyzkoušet i pár triků. Existují nejrůznější formy svépomoci jako použití magnetu, vrtačky, nebo dokonce kladiva. „Nejjednodušší možností je přitlačit zlomenou půlku klíče zpět do zámku, snažit se dotáhnout otočení a dveře otevřít,“ nastiňuje nejlepší řešení situace Lukáš Machálek z firmy Nejzamecnik.cz.


Vodní radovánky


Prasklá vodovodní trubka je jednou z nehod v domácnosti, která nemile překvapí kromě vás i sousedy. Voda významně odkapávající ze stropu může být, mimo jiné, mnohdy výsledkem nešikovnosti domácích kutilů, kteří nechtěně trubku navrtají. Pokud chcete předejít komplikacím, které se týkají vody obecně, dodržujte pár základních pravidel. Vždy zkontrolujte, zda jste důkladně uzavřeli vodovodní kohoutky, na napouštění vany se snažte pokud možno nezapomenout, tu a tam zkontrolujte stav potrubí a spotřebiče, které během svého výkonu čerpají vodu, nechávejte v době odchodu z bytu raději vypnuté.

 


S elektřinou je to prosté


Jakmile přijde řeč na elektrické rozvody, i ty nejzlatější české ruce by se měly na chvíli zastavit a přibrat k práci odborníky. Nehody během elektroinstalace jsou totiž v domácnostech celkově ty druhé nejčastější. Pokud tedy vyženete z hlavy úsporu peněz v rámci neodborné elektroinstalace, může vás zaskočit i zrada některého ze spotřebičů – třeba obyčejná vyhořelá zásuvka. Jestliže máte domácnost pojištěnou, máte vyhráno. „Například zdánlivá drobnost jako vyhořelá zásuvka, která může poškodit další elektrické rozvody, přijde klidně i na 7 tisíc korun. Může poškodit i samotný spotřebič, jehož pořizovací cena může být nepříjemnou čárou přes rozpočet, zvlášť v případě pračky, lednice či televize.“ upozorňuje Michal Egert ze společnosti Europ Assistance, podle kterého je za tento rok vítězem pomyslného titulu „Zlobivý spotřebič“ pračka, k jejíž opravě byli asistenti letos přivoláni bezmála 2500 krát.


Kolik bychom vlastně standardně zaplatili za různé opravy v případě, že bychom pojištění neměli? Cena se odvíjí od daného regionu a dělí se na takzvané pojistné mapy, ze kterých jednotlivé pojišťovny a jejich agenti vychází. Částky ale mohou v řadě případů dosáhnout až těchto hodnot:


Oprava elektrických rozvodů a elektřiny: 7 tisíc korun
Oprava komínu: 9 tisíc korun
Oprava potrubí: 10 tisíc korun
Oprava kotle (3. nejčastější v zimním období): 15 tisíc korun

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zabijáci v naší domácnosti: Pozor na osvěžovače vzduchu a vonné svíčky
Jak si poradíte s nejčastějšími domácími nehodami?
Socialistická zima aneb Když se vožral kotelník

 

Topíme svědomitě


Téma, které nás pálí na začátku každé topné sezóny, je kontrola kotlů a komínů. Skutečně není radno ji podceňovat a pro letošek byste ji měli mít dávno za sebou. V tomto případě se opravdu vyplatí zodpovědný přístup, protože právě oprava kotlů je jeden z nejčastějších problémů, se kterým se lidé v zimě ve své domácnosti potýkají. Neméně důležitá je pak kontrola komína, jehož nefunkčnost a poruchy už mohou v nejhorších případech páchat doslova nevyčíslitelné škody.


Ze statistik Europ Assistance vyplývá, že nehody s topením, kterých společnost od ledna eviduje 1 368, patří mezi 5 nejčastějších případů nehod v domácnosti. Z celkového počtu 22 496 asistentských zásahů pak tvoří 6 % a například porucha kotle je v zimě 3. nejčastěji řešeným problémem. Kromě výdajů na opravy pak s sebou nefunkční topení nese i rizika zdravotní.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře