Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Správné krmení je pro psa důležité nejen z hlediska výživy, ale i výchovy.

Nejčastější chyby, které děláme při krmení psa

Psí krmení
zdroj: oficiální zdroj Psí krmení
aktualizováno 20.09.2014, 00:01 | 20.09.2014, 00:00 | Doma.cz/trm

Správné krmení je pro psa důležité nejen z hlediska výživy, ale i výchovy.

Často se vědomky i nevědomky dopouštíme při krmení našich čtyřnohých miláčku chyb, které mohou vést nejen k špatnému zažívání pejska, ale i k výchovným problémům. Přinášíme vám ty nejčastější prohřešky, které dělají pejskaři při podávání potravy psům.

 

Společné „stolování“


Pes umí dělat velmi smutné oči, když chce dostat aspoň kousek jídla z našeho talíře. Krmit psa jídlem od stolu je ale naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my, ale učíme ho i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes loudí u cizích lidí např. v restauraci. Pozor, časté přilepšování stravy vařeným jídlem může mít za následek odmítání klasických granulí. Navíc lidská strava se absolutně nehodí pro psy. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže. Vhodné také není dávat psovi krmivo před tím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve „smečce.“


Nepravidelnost krmení


Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. "Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz, dlouholetý výrobce a prodejce psího krmiva. Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek granule nesní a ohrnuje nad nimi čumák, mu dávat alternativy v podobě vařeného masa nebo konzervy.

 

Psí krmení
(Foto: oficiální zdroj)


Překrmování psa


„Ale on vypadá stále hladově a všechno sní, tak proč mu nedopřát?“ To je častý argument majitelů překrmených psů. Ano, pejsci sní cokoliv v jakémkoliv množství, pokud jim to chutná. Je důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku. Každé psí plemeno má svojí váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přehlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.


ČTĚTE TAKÉ:

Peruánský naháč aneb pes pro alergiky
Šokující: ženu přiměl zhubnout její vlastní tlustý pes
Míša Ochotská: Vážím skoro stejně jako můj pes!


Vařená strava


Říkáte si, že přeci není nad domácí stravu a chcete svému pejskovi dopřát, tak mu každý den vaříte maso, rýži nebo zeleninu. Není to jen neekonomické, ale i trochu zbytečné, protože kvalitní granule obsahují přesný počet vyvážených vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. Navíc granulovaná strava je prospěšná i pro psí chrup. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte nikdy vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Naprosto nevhodné jsou kuřecí kosti. Ideální jsou masité kosti z hovězího.


Krmení před procházkou


Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předejdeme tak i torze (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst, půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Iveta 15:48 10.03.2016
Zdravím, děkuji za článek. Co se týče krmení psů, koukněte ještě na tento: http://hobby.idnes.cz/holisticke-krmivo-pro-psy-a-... Jinak jsem si hledala různá krmiva a vcelku mě zaujaly tyhle stránky: http://www.heapco.cz/chovatelske-potreby/krmeni-pr... Máte s nimi někdo zkušenosti? Děkuji.
Elen 21:11 06.10.2014
Nebojte se - pes tu misku opravdu nesní. :D
(začátek odstavce nad fotkou jezevčíka)