Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Triky obchodníků jsou stále rafinovanější. Poradíme vám, na co si dát pozor, abyste ušetřili a neplatili zbytečně. Čtěte pozorně obaly. Jen tak máte šanci.

Neplaťte zbytečně za vodu, vzduch a další triky obchodníků

Jíme zdravě
zdroj: Thinkstockphotos Jíme zdravě
aktualizováno 03.09.2016, 00:34 | 03.09.2016, 00:34 | doma.cz/mag

Triky obchodníků jsou stále rafinovanější. Poradíme vám, na co si dát pozor, abyste ušetřili a neplatili zbytečně. Čtěte pozorně obaly. Jen tak máte šanci.

Křehké? Nejčastější trik obchodníků, jak zvýšit váhu drahé suroviny, abyste za ní zaplatili více, je přidat do výrobku vodu. Najdete–li na obale nápis křehčené a polotovar, raději ho rovnou vraťte do chlaďáku. Znamená to, že do masa byla přidána voda a další látky, které pomáhají vodu ve svalovině udržet.

 

Zákazníci si přitom často myslí, že jde o něco lepšího, než o běžné maso, že řízky z něj vyrobené se budou doslova rozplývat na jazyku. Není to pravda. Křehčí znamená s vodou.
 

 

Jak se bránit? Křehčené maso nekupujte, spíše než po polotovarech sáhněte po mase. Větší jistotu máte u řezníka.

 

 

 

Maso z 80 procent
Druhou možností, jak zvýšit hmotnost masa, je udělat z nějak takzvaný masný výrobek. Ano masný výrobek nerovná se maso, a tak třeba ve vepřové kýtě můžete mít 80 procent masa. Zbytek? Voda a další nečekané přísady, z nichž většina nese označení E, čili éčko. Něco, co byste asi v mase nečekali. Možná vás dokonce překvapí, že když maso ochutnáte, nemusíte jej solit, to už za vás - aniž byste o to stáli -  udělali v obchodě
  

Jak se bránit? Pozorně čtete obal, a pokud je na něm uvedeno polotovar, zbystřete. Je rozdíl mezi výrobkem označeným jako maso a masný polotovar, ve kterém nemusí být 100 procent masa. Podezřelé jsou také různé slevové akce.

 

 


Ryba plave ve vodě, je jí ale moc
Všichni už si zvykli na to, že v mražených rybách je velké množství vody. Výsledky zveřejněné v časopise dTest v minulém roce ale přesto překvapily. Odborníci v něm zjistili, že některé hluboce zmrazené filety a filé z tresky a pangase obsahují i méně než 50 procent rybího masa, zbytek představuje záměrně přidaná pitná voda. Při srovnání ceny za jeden kilogram výrobku s cenou za jeden kilogram rybího masa zaplatí spotřebitel za přidanou vodu od 82 do 208 Kč. A to už je opravdu hodně.

 
Nenechte se nalákat různými nápisy. Tak například: mnozí zpracovatelé ryb používají technologii „Double Frozen“, tedy „dvakrát zamrazeno“. Ryby jsou zmrazeny na moři, poté na pevnině rozmrazeny a zpracovány. Při uvedené technologii dochází ke ztrátě buněčné vody, ale i bílkovin a dalších živin, a tím ke snížení hmotnosti. Před opětovným zmrazením se proto rybí maso nakládá do roztoku pitné vody, fosfátů, kyseliny citrónové, chloridu sodného. Do masa se nasákne voda a chemické látky jí v ní udrží.
 

Jak se bránit? Kupujete výrobky, u kterých je napsáno, že jsou bez přidané vody, možná budou dražší, ale celkově se vyplatí.

 
ČTĚTE TAKÉ
Test mraženého ovoce: Neplaťte za vodu!

 

Ovocný výrobek
Možná vám v minulých dnech na facebooku někdo upozornil na další trik obchodníku. Po mase se vrhli na ovoce a i do něj přidávají vodu. V ovoci přitom voda je přirozeně, takže vás to nemusí varovat. Kromě vody si ale s ovocem koupíte opět další chemikálie, které vašemu zdraví neprospějí.
 

Jak se bránit? Opět čtěte obaly, a to i ve chvíli, kdy si na ovoce jen lepíte cedulku od váhy. Slovo ovocný výrobek vás má varovat.
 

Velká krabice s malým sáčkem
Kupuje snídaňové cereálie nebo třeba i čokoládové bonbóny a hlavní, co vás zajímá je cena? Neporovnávejte jen velikost krabice, ale hmotnost výrobku. Jinak si zbytečně koupíte jenom vzduch. Podobně musíte číst obaly, když saháte po sterilované zelenině nebo kompotech.
 

Jak se bránit? Porovnávejte. Důležitý není jen celkový objem, ale hmotnost pevné části – čili ovoce či zeleniny.

 

I potraviny můžete reklamovat
Pokud doma zjistíte, že jste si místo masa přinesli masný výrobek, kde je o dvacet procent masa méně, reklamovat to nemůžete. Měli jste si správně přečíst obal. Pravděpodobně vám ani nepomůže, když budete tvrdit, že nápis byl malými písmeny na spodní části obalu. Když si ale domů přinesete například nahnilé ovoce nebo ne zrovna vonící maso, klidně je do obchodu vraťte. Na potraviny, které jsou označeny datem použitelnosti či minimální trvanlivosti, se záruka vztahuje po celou vyznačenou dobu. Obecně je však možné potraviny reklamovat do osmi dnů od koupě. Výjimkou jsou rychle se kazící výrobky, ty je třeba reklamovat nejpozději druhý den.
 

 

 
37 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře