Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Otevřete okna, na pracovní stůl položte květiny, pod pracovní stůl třeba tenisky na běhání a na tvář nasaďte úsměv. Jaro je tu a s ním i nová energie pro nás i naše domácí mazlíčky. I oni cítí jaro, i oni si ho chtějí pořádně užít. A také že si je...

Nepouštějte parazity do kožichu domácího mazlíčka, ani přes práh domu

Domácí mazlíček
zdroj: oficiální zdroj Domácí mazlíček
aktualizováno 16.05.2015, 00:28 | 16.05.2015, 00:28 | Doma.cz/trm

Otevřete okna, na pracovní stůl položte květiny, pod pracovní stůl třeba tenisky na běhání a na tvář nasaďte úsměv. Jaro je tu a s ním i nová energie pro nás i naše domácí mazlíčky. I oni cítí jaro, i oni si ho chtějí pořádně užít. A také že si jej užijí!

Jen na vás je, jestli jim ho nepokazí parazité lezoucí v jejich kožichu nebo dokonce ti, kteří si hoví v jejich útrobách. Chraňte je před vnitřními i vnějšími parazity. Prevence je základ zdraví a spokojenosti vašeho psa, kočky i spokojenosti vaší. Nedejte je a chraňte je. Celoroční prevence je tou správnou cestou ke zdraví celé rodiny.

 

Jaro otevřelo dveře do našeho světa a láká nás ven do přírody. Konečně přišly ty dny, kdy si na zahrádce domu můžete hovět s knihou, zatímco vaše kočka dělá průzkum okolí. Dny, kdy se váš pes zběsile řítí ke dveřím s vodítkem v tlamě a vidinou procházky. Nezbývá, než si to užít. Ještě před tím se však ujistěte, že jste nezapomněli na jednu zásadní věc. Chráníte správně vašeho psa a kočku před vnějšími i vnitřními parazity?

 

Domácí mazlíček
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vnější parazité – seznamte se, s kým máme tu čest!

 

Klíště, blecha, komár, všenka i bodavá moucha... Malí, ale neméně nebezpeční vnější paraziti, kteří ohrožují zdraví našich psů a koček, ale i zdraví naše. Klíšťata rozhodně se svou aktivitou nečekají na dobu prázdnin, na své oběti naopak číhají, jakmile jsou teploty nad nulou, a tak jejich nevítanou nadílku mohou majitelé zvířat objevit třeba v listopadu, třeba v únoru a s přicházejícím jarem každým dnem. Nebezpečí napadení klíštětem už dávno není vlivem globálního oteplování pouze záležitostí krásného léta. Samička klíštěte klade 600 až několik tisíc vajíček. Nenechte klíšťatům svého psa nebo kočku na pospas. Jedinou účinnou zbraní je preventivní ochrana. Zamezí-li majitel přisátí klíštěte, zamezí tak přenosu některého z nebezpečných onemocnění, jako jsou lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida.

 

 

Blecha kočičí
(Foto: oficiální zdroj)


O teplo kožíšku domácího mazlíčka, ale třeba i naši pohovku se pokoušejí také blechy, a to celoročně. Ať je venku zima nebo krásně, u vás doma jim je vždy fajn, méně potom ovšem vám. Bleší rodina, kterou může majitel začít nacházet na zvířeti, navíc představuje pouze 5 % blech, které našly své útočiště u něj doma. Další 95 % blech je téměř neviditelných. Nacházejí se totiž
ve vývojových stadiích a čekají, až přijde jejich čas. Blecha si může na zvířeti libovat až 140 dní a každý den naklade až 50 nových vajíček. Mimo jiné je mezihostitelem tasemnice, která je zástupcem parazitů vnitřních, kteří představují velké riziko pro zdraví zvířat i lidí. Jedno přátelské olíznutí od psího kamaráda a blecha, která mu ulpěla na tlamě, může rázem putovat i do těla lidského.


Nejvhodnějším řešením je prevence a prevencí je v tomto případě pravidelné odčervování (např. pomocí odčervovacích tablet řady Drontal). Aby ochrana byla dokonalá, majitelé musí ochránit svá zvířata i před vnějšími parazity.

 

Pes
(Foto: oficiální zdroj)

 

Obrana proti vnějším parazitům – obojek nebo pipeta je pro zvíře dostatečnou ochranou a pomáhá tak chránit i vaši rodinu


Tou nejdůležitější zásadou v ochraně domácích mazlíčků před parazity je pravidelnost. Kočku i psa před klíšťaty a blechami ochrání např. antiparazitární obojky (např. Foresto, Bolfo nebo Kiltix). Stačí jej nasadit tak, aby byl v kontaktu s kůží zvířete, a až několik měsíců bude pozvolna uvolňovat účinné látky, které psa a kočku spolehlivě ochrání před dospělými klíšťaty (odpuzují je a hubí), jejich larvami, nymfami a stejně tak blechami. Repelentní účinek obojku navíc zajistí, že klíšťata budou odpuzena ještě před tím, než se stihnou přisát. Nedojde tak k přenosu některého z nebezpečných onemocnění. Voděodolnost a bezzápachovost jsou dalšími vítanými vlastnostmi tohoto strážce zdraví psů a koček. Můžete ho použít jako ochranu u štěňat a koťat už od několika málo týdnů života (přesná specifika čtěte na obalu konkrétního výrobku).

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

To je matka! Krmila dceru tasemnicemi, aby zhubla před dětskou miss!
Chraňte své mazlíčky před parazity - ale správně!
Američané vyvinuli fén na vši


Preferují-li majitelé psů ochranu v podobě spot-on přípravků (kapka za krk), mohou se spolehnout na pipety (např. Advantix). Ty jsou určené psům a zajistí jim ochranu před klíšťaty, blechami, komáry a bodavými mouchami, léčí také napadnutí všenkami. Přidanou hodnotou některých přípravků je rovněž repelentní účinek, který klíšťatům, komárům, flebotomům (bodavý hmyz) a bodavým mouchám nedovolí, aby pronikli pod kůži zvířete. Spolehnout se můžete i na ochranné spreje (např. Bolfo), které dobře poslouží k okamžitému hubení parazitů, můžete jej použít taktéž na okolí zvířete, což je vhodné zejména v případě likvidace blech v bytě.


Veškeré uvedené pomocníky v boji s parazity je možné zakoupit ve veterinární ordinaci, v lékárnách i v obchodech s chovatelskými potřebami.

 

Pes s tasemnicí
(Foto: oficiální zdroj)


Vyžeňte vnitřní parazity z těla


I kdyby aprílové počasí přetrvalo i do května a června, pro parazity to rozhodně pauzu neznamená. Blecha bude v bytě úřadovat dále a vnitřní paraziti na počasí nehledí, jsou celoroční hrozbou. Nejčastěji se zdraví psů a koček snaží ohrozit tasemnice, škrkavky, měchovci a tenkohlavci. Už v děloze feny se štěně může nakazit škrkavkami, následně mohou být do jejich těla i do těla koťat přenášeny mateřským mlékem. Jedinou účinnou zbraní je pravidelné odčervování štěňat i psů, koťat i koček. Odčervením zvíře parazitů účinně zbavíme, už následující den se však mohou opět pokoušet dostat do jeho těla. Z toho důvodu je pravidelnost odčervování tak nezbytná. Kdekoli v okolí se totiž mohou nacházet infekční vajíčka parazitů, která jsou obsažena v trusu infikovaného zvířete. Např. déšť je potom může snadno roznášet po okolí. Stačí tak, aby pes s dobrotou upuštěnou na zem snědl i infekční vajíčka. Troška hlíny, která spadla v předsíni z našich bot, může představovat zdroj infikovaných vajíček třeba pro naši kočku. V ohrožení jsou tedy všechna zvířata v jakoukoli dobu.

 

Odčervení
(Foto: oficiální zdroj)


Pravidelnost a nepřetržitost odčervování jsou jednou z podstatných nezbytností, díky kterým majitelé udrží své domácí mazlíčky zdravé. Odčerování (např. prostřednictvím tablet Drontal) musí probíhat pravidelně alespoň jednou za tři měsíce. Štěňata majitelé jednoduše odčerví pomocí odčervovací suspenze, ochucené tablety zbaví parazitů dospělého psa a navíc mu budou chutnat.

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře