Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Někdy je v zimě obtížné se zabavit. Jestliže jste přesycená zimními sporty a romantickými procházkami, máme pro vás skvělý tip na náhradní program. Co říkáte třeba na umění? Vybrali jsme pro vás výstavy, které by vám určitě neměly ujít.

Neseďte doma a vyrazte na výstavu: 4 tipy, co vidět

Tiziano Vanitas
zdroj: oficiální zdroj Tiziano Vanitas
aktualizováno 16.12.2015, 16:23 | 16.12.2015, 15:32 | doma.cz / cis

Někdy je v zimě obtížné se zabavit. Jestliže jste přesycená zimními sporty a romantickými procházkami, máme pro vás skvělý tip na náhradní program. Co říkáte třeba na umění? Vybrali jsme pro vás výstavy, které by vám určitě neměly ujít.

Tiziano Vanitas – básník obrazu a odstínu krásy

 

Tiziano Vanitas
(Foto: Oficiální zdroj)


Tizian je jedním z nejproslulejších malířů pozdní renesance a jeho díla patří k pokladům světového uměleckého dědictví. Od 15. prosince je v areálu Císařské konírny na Pražském hradě vystaveno více než 50 významných děl a exponátů, mnohé z nich dokonce poprvé v historii. Obrazy byly zapůjčeny z prestižních italských a dalších zahraničních institucí a soukromých sbírek. Můžete se těšit na smyslné a tajuplné ženské podobizny, které jsou běžně interpretovány jako alegorie marnosti - vanitas. Spolu s nimi budou k vidění umělcovi autoportréty a krajinomalby. Vidět tyto obrazy pohromadě je určitě neopakovatelný zážitek. Výstava potrvá do 20. března 2016.

 

Jiří Černický: Divoký sny

 

Jiří Černický
(Foto: oficiální zdroj)


Pokud je vám bližší spíše moderní umění, tak výstava Jiřího Čenického, je pro vás tou pravou. Jiří Černický je český vizuální umělec, který se pohybuje na pomezí videoartu, vizuální poezie nebo třeba fotografie. V roce 1998 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého a nyní připravil pro Galerii Rudolfinum rozsáhlý multimediální projekt, jehož východiskem je série pěti desítek kreseb, jež vznikaly v posledních 25 letech a kombinují utopické představy o zlepšení světa, archeologii ideologií 20. století, excentrické architektonické vize a jistou dávku muzeálního retrofuturismu. Výstava bude probíhat od 27. 1. 2016 do 10. 4. 2016 v pražském Rudolfinu.

 

Skvělý nový svět

 

Skvělý nový svět
(Foto: oficiální zdroj)


V pražském centru současného umění DOX probíhá výstava s názvem Skvělý nový svět. Účelem je srovnání modelů fungování společnosti, jak je v minulém století ve svých slavných dystopických vizích budoucnosti popsali Aldous Huxley, George Orwell a Ray Bradbury, se současnou společenskou situací, zejména s důrazem na oblast společenské kontroly, konzumu a médií. Takže pokud jste obdivovatelkou třeba jen jednoho z nich, tak tahle skvělá událost, je právě pro vás. Celý projekt bude k vidění do 25. 1. 2016.

 

Antonín Raymond 7×

 

Antonín Raymond
(Foto: oficiální zdroj)


Do 31. 1. 2016 probíhá v brněnské Galerii architektury výstava dalšího českého rodáka Antonína Raymonda (1988–1976). Jde o jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Svou kariéru začal v ateliéru Casse Gilberta během stavby prvního mrakodrapu v New Yorku, poté byl asistentem Franka Lloyda Wrighta v Tokiu při stavbě Imperial hotelu a svůj ateliér založil v roce 1921. Na vybraných stavbách v Japonsku a na Filipínách nám výstava představí neuvěřitelně bohatý výrazový rejstřík. Můžete se také těšit na seznámení s jeho osudem a prací. Pokud jste alespoň z trochu fanynkou architektury, tak tohle je přesně ta událost, která by vám neměla ujít.

 

Tak co, vyrazíte na některou? Nebo pro nás máte další tip?

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře