Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máme na mysli sdílení v reálném životě, ne na internetu. V poslední době se rozmohl trend sdílení společných ledniček nebo tzv. spolujízd. Jak tyto dvě věci fungují? Odpověď najdete v článku.

Nový trend v Česku: Sdílení aut i ledniček! Co to bude příště?

Spolujízda
zdroj: Thinkstockphotos Spolujízda
aktualizováno 13.03.2016, 00:16 | 13.03.2016, 00:16 | doma.cz

Máme na mysli sdílení v reálném životě, ne na internetu. V poslední době se rozmohl trend sdílení společných ledniček nebo tzv. spolujízd. Jak tyto dvě věci fungují? Odpověď najdete v článku.

Šetrnost k životnímu prostředí je v dnešní době velmi důležité téma. A je jen dobře, že se rozjíždí projekty, které se snaží naší planetě, alespoň trochu ulevit.


Společné lednice


Jde o nový trend, který se rozmohl v Německu a říká se mu "foodsharing". V podstatě jde o lednici nebo polici, která se nachází na ulici a slouží k odložení přebytků jídla, které si následně může kdokoliv vzít. Vše je organizováno on-line a lednice najdete především v kavárnách. Přičemž jídlo do lednic může dodat kdokoli. V tomto případě se zapojují i různé podniky jako pekárny a restaurace. Stejně tak si jídlo z lednic neberou jen sociálně slabší lidí, ale i střední vrstva.

 


V Čechách je tento trend zatím stále v plenkách. Přidávají se různé kavárny v Plzni, Brně nebo Praze. Je otázkou, zda se u nás tento německý fenomén uchytí. Každopádně tu již nějakou dobu funguje platforma Zachraň jídlo, která se již delší dobu snaží plýtvání jídlem zabraňovat a pořádá řadu osvětových akcí.


Spolujízda


Spolujízda je ideálním prostředkem, jak zmírnit svou ekologickou stopu, ušetřit peníze za cestování a zároveň poznat nové lidi. Nabízí se otázka: Proč cestovat spolujízdou, když po městech jezdí spousta služeb na objednávku? Na rozdíl od městské profesionální přepravy pouze sdílíte reálné náklady s řidičem, který by tuto cestu stejně vykonal. Neplatí základní sazba za cestu a fixní cena na kilometr profesionálnímu řidiči, který čeká na poptávku a bez ní nejede.


NÁŠ TIP: Před pěti lety student VŠE Jan Mittner pravidelně dojížděl na trase mezi Prahou a Třebíčí. Cesta vlakem nebo autobusem pro něj byla zdlouhavá a nepohodlná. Založil tak Jízdomat – portál pro spolujízdu, který si oblíbily desítky tisíc jeho členů. Ten se nyní dostává pod křídla společnosti BlaBlaCar.


Spolujízda autem se navíc ukázala jako ekonomicky nejvýhodnější varianta cestování. Cena lístku tradiční dopravy na nejfrekventovanější trase Praha – Brno pro dospělého přesahuje 210 Kč. Nejlépe se tedy vyplatí cesta vlastním autem, a to právě pokud má řidič alespoň dva spolucestující. Náklady na cestu se pohybují okolo 150 korun.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Snadné tipy, jak ušetřit se zelenější domácností
Šetřete a vyrobte si sami osvěžovač vzduchu, zubní pastu nebo tekuté mýdlo!
8 pravidel chytré hospodyňky, aby potraviny nekončily v koši


Je to bezpečné?
Společnosti zprostředkovávající spolujízdu si zakládají na bezpečném a důvěryhodném prostředí, ve kterém mají členové vlastní profily s historií a vzájemným hodnocením. Cestující si může vybrat z několika nabízených preferencí. Například jak velké zavazadlo si do auta může vzít nebo jestli řidič dovolí vzít s sebou zvířecího mazlíčka.

 


Jeden z řidičů, který pravidelně využívá spolujízdu, se svěřil s tím, koho díky tomu potkává: "Se spoustou lidí, co jsem svezl, jsem i nadále v kontaktu. Každá osoba byla svým způsobem zajímavá a každá měla jiný příběh. Takže asi neumím určit, kdo byl nejzajímavější. Zmínil bych asi belgickou baletku Laetitii, pochází z Bruselu a je baletkou v Národním divadle v Brně. Jsme v kontaktu na Facebooku a mám slíbené lístky na balet do Brna. Rád bych zmínil i spolujízdu z letošního léta, kdy jsem měl vézt z rumunského Targu Mures do Budapešti jednoho cestujícího. Nabrat jsem ho měl hned vedle letiště na benzínové pumpě. Čekal na mě muž kolem 30 let, v obleku a s kufříkem. Mluvil perfektně anglicky, tak jsem se zeptal, odkaď přiletěl. Odpověděl, že z Itálie a že tam byl vlastně asi jen půl hodiny. Ano, byl to pilot a jel se mnou moji Toyotou Corollou bez klimatizace ve 40°C vedru z Targu Mures až do Budapešti. Nechtělo se mu čekat do druhého dne na hotelu a pak letět přes Londýn do Budapešti. Dostal se tak díky spolujízdě téměř o den dříve domů."


Co říkáte na nový trend sdílení? Ať už ledniček nebo aut?

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře