Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konec léta je vrcholem sezóny tzv. octomilek, tedy malých otravných mušek, které se jednoho dne zjeví ve vaší domácnosti a těžko se jich zbavuje. Stačí ale dodržovat základní pravidla a můžete mít v boji proti nim navrch!

Otravují vás doma octomilky? Rady odborníka, jak se jich zbavit

Vložit video na:

aktualizováno 05.09.2016, 14:12 | 05.09.2016, 14:12 | TN.cz

Konec léta je vrcholem sezóny tzv. octomilek, tedy malých otravných mušek, které se jednoho dne zjeví ve vaší domácnosti a těžko se jich zbavuje. Stačí ale dodržovat základní pravidla a můžete mít v boji proti nim navrch!

Octomilka je malý dvoukřídlý hmyz známý také pod názvem banánová muška či ovocná muška. Už z těchto názvů lze snadno odvodit, co tyto dotěrné mušky vábí. Přezrálé či dokonce hnijící ovoce je pro ně tím největším lákadlem. Ačkoliv mají jen pár milimetrů a nejsou našemu zdraví nijak moc nebezpečné, dokáží nám život značně znepříjemnit.

 

Rad, jak se octomilek spolehlivě zbavit, existuje spousta. Ne všechny ale v praxi opravdu fungují. Vydali jsme se proto za odborníkem, aby nám upřesnil, jak s otravnými muškami úspěšně bojovat. A abychom nad nimi mohli zvítězit, musíme vědět, kde se u nás v domácnosti vůbec berou: "Vytvářejí se v odpadech, v hnijících částech potravin," vysvětluje Jiří Blažek ze společnosti Adera, která se zabývá hubením škůdců.

 

 

Nejlepší prevencí proti dotěrným octomilkám je tedy důkladný úklid, včetně propláchnutí a dezinfekce odpadů u umyvadel a dřezů, kde se mohou držet zbytky potravin. Někdy ale ani to nestačí, pak mohou přijít na řadu různé postřiky a repelentní přípravky. "Spíše se to ale řeší formou lapačů nebo tzv. monitorů," vysvětluje Jiří Blažek. Lapače se buď prodávají v obchodech se speciálními chemickými látkami uvnitř anebo si můžeme doma vyrobit vlastní například za pomoci plastové lahve a šťávy.

 

Další možností, jak redukovat octomilky v domácnosti může být klasická mucholapka anebo masožravá rostlina. "Trochu to pomůže, ale nevyřeší to celý problém, je to spíš lehká redukce," upozorňuje ale odborník. A v neposlední řadě pozor na zmiňované ovoce: "Když ovoce začíná chytat hnilobu, tak do něj ty mušky kladou svá vajíčka," varuje Blažek před nejčastějším zdrojem problémů.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

jirka 11:51 25.11.2016
já je chytám na ovocnou štávu ve skleničce ,stačí malé množství a nejlépe ponechat na lince
Jitka 13:14 05.10.2016
Mám vyzkoušený tento způsob: do skleničky nalejete trochu vína, nebo kazící se ovoce a skleničku zabalím do potravinářské fólie. Fólii propíchám vidličkou v několika místech. Octomilky vletí dovnitř, ale ven už se nedostanou.