Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Středozemní moře je nejen rodným místem evropské civilizace, ale také úžasným prázninovým cílem.

Perly Středozemního moře: nejkrásnější místa pro letní dovolenou

aktualizováno 10.07.2010, 07:31 | 10.07.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Středozemní moře je nejen rodným místem evropské civilizace, ale také úžasným prázninovým cílem.

Pobřeží Středozemního moře je dlouhé přes 46 tisíc kilometrů a zasahuje do 21 zemí na třech kontinentech. Ze stovek úžasných míst jsme zkusili vybrat ta nejzajímavější. Všechna jsou bez potíží dostupná českým turistům, ale přitom ještě nejsou úplně "provařená".

Tarifa – Španělsko

Tarifa je španělské město, ze kterého můžete spatřit pobřeží Afriky - je vzdálené pouhých 13 kilometrů. Díky neustále vanoucímu větru je toto město mekkou windsurfingu a kitesurfingu. Pokud patříte mezi surfařské nadšence, určitě neopomeňte navštívit město Tarifa. Město je ovšem zajímavé i pro ostatní cestovatele. V krásném starobylém turistickém centru obklopeném plážemi s bílým pískem a bohatou zelení vládne uvolněná atmosféra a bohémský život.

Tarifa, Španělsko
(Foto: AČCKA)


Liparské ostrovy – Itálie

Liparské ostrovy jsme vybrali díky jejich výjimečné kráse. Toto souostroví se nachází nedaleko Sicílie a skládá se z osmi ostrovů vulkanického původu. Jejich divoká krása dokáže překvapit i největšího skeptika. Ostrovy jsou obklopené průzračnými křišťálovými vodami, na jejich kopcích zase najdete zelené stromy. Historická města s úzkými spletitými uličkami zase nabízí nepřeberné množství restaurací s tradičními středomořskými specialitami. A co jiného než perfektní jídlo a kvalitní pláže člověk při dovolené potřebuje?

picture_2>

Malta

Pokud navštívíte tuto maličkou zemi, nebudete ochuzeni o nic, co Středomoří nabízí. Malta se rozkládá na 300 čtverečních kilometrech. Nachází se přesně uprostřed Středozemního moře a je ovlivněna evropskou, severoafrickou a arabskou kulturou. A právě z tohoto důvodu je ostrov tak pestrým, fascinujícím a unikátním místem. Malta je zvlášť zajímavá pro historické nadšence. Naleznete tu normanskou, gotickou, renesanční či barokní architekturu. Úžasné starobylé budovy se datují až do období před 6000 lety. Rovněž je zde široký výběr z muzeí od archeologických až po moderní historii. 

Malta
(Foto: AČCKA)


Cassis – Francie

Ty, kdo milují trávení dovolené ve francouzském stylu, město Cassis zajisté nezklame. Nachází se poblíž Marseille v jižní části Francie. Toto okouzlující město je proslulé svými neobyčejnými útesy, četnými zátokami s romantickými plážemi a samozřejmě vynikajícím vínem. Podle všeho mělo Cassis jako jedno z prvních vinařských měst značku kontroly původu, která bylo zavedena v roce 1930. Dnes je proslulé místní bílé víno symbolem regionu a současně velkým lákadlem na turisty z celého světa. 

Cassis, Francie
(Foto: AČCKA)


Dubrovník – Chorvatsko

Dubrovník ležící v jižní části Chorvatska je zcela unikátní místo na pobřeží Středozemního moře. Pro mnohé je prázdninovou destinací číslo jedna, která své středomořské konkurenty poráží díky své výjimečné poloze, nádhernému historickému centru i fantastickému pobřeží. Ve středověku byl Dubrovník významným přístavem a obchodní křižovatkou i jediné město, které mohlo díky své poloze  konkurovat italským Benátkám. Není divu, že v současné době Dubrovník navštíví přes půl milionu turistů ročně.   

Dubrovník, Chorvatsko
(Foto: AČCKA)


Ostrov Hydra – Řecko


Hlavním důvodem, proč mají lidé rádi pobyt na tomto ostrově, je fakt, že je tu zákonem zakázaný provoz motorových vozidel. Pro přepravu po ostrově se tedy využívají oslíci, kola nebo vodní taxi.

Tyto tradiční způsoby dopravy umožní návštěvníkům vcítit se do prastarých řeckých tradic. Když se to přidá k lákavému pobřeží ostrova posetém spoustou malých přístavů, roztomilými domečky, křišťálovou vodou a množstvím tradičních restaurací, nabízí se dost důvodů, proč strávit dovolenou právě na tomto ostrově.

Hydra, Řecko
(Foto: AČCKA)


Tossa de Mar – Španělsko

Tossa de Mar je ideální místo pro odpočinek zvláště pro ty, kdo se chtějí uklidnit po návštěvě přelidněné Barcelony. Nachází se nedaleko asi 100 kilometrů od hlavního města Katalánska na pobřeží Costa Brava, kam létají přímé charterové lety i z České republiky.

Tossa de Mar láká své návštěvníky malebnými plážemi, okouzlujícím a tichým starým městem s nádherným středověkým hradem, který se vypíná nad plážemi. Po skleničce kvalitního vína v jednom z útulných barů se vám město bude zdát ještě atraktivnější.  

Tossa Del Mar, Španělsko
(Foto: AČCKA)


Korsika – Francie

Kromě zlatavých pláží s tyrkysově modrou vodou, je na Korsice nejtěžší horská stezka v Evropě – legendární GR 20, jejíž překonání trvá 15 dní.

Ve skutečnosti jsou totiž dvě třetiny Korsiky pokryté horami. S dvaceti vrcholy s výškou přes 2000 metrů je Korsika rájem pro milovníky horolezectví. Kromě toho má Korsika také 1000 kilometrů dlouhé pobřeží lemované plážemi.   

Korsika
(Foto: AČCKA)


Portofino – ITÁLIE

Pokud bychom měli popsat Portofino jedním slovem, byla by to "pohádka.“ Dříve malé italské rybářské městečko na Italské riviéře, dnes je město známé díky svému nejkrásnějšímu přístavu v oblasti  Středozemního moře. Není divu, že Portofino má několik zmenšených kopií např. v Tokiu v parku DisneySea nebo v Universal Orlando Resort v USA.

Se svojí dech beroucí architekturou, magickou polohou a množstvím příjemných kaváren je Portofino příkladem italského a středomořského životního stylu. 

Portofino
(Foto: AČCKA)


ČTĚTE TAKÉ:
Nejoblíbenější pláže v Itálii jsou Bibione a Rimini
Jak se nenapálit při nákupu dovolené?
TOP 10 chorvatských pláží a pobytových míst

Tetouan – Maroko

V porovnání s evropskou částí pobřeží, zůstává pobřeží Maroka panenské a neobjevené. Název města Tetouan v berberském jazyce znamená "oči“ a patří k jednomu ze dvou významných marockých přístavů na pobřeží. Zároveň je to nádherný prázdninový resort se starým městem, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Tetouan představuje unikátní a exotickou stranu středozemního pobřeží.  

Maroko
(Foto: AČCKA)

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

franta 21:29 13.07.2010
Já jsem volil ODS a místo aby zrušily porodné,mateřskou ,rodičovský příspěvek a výslužné pro policii ,celníky hasiče a vojáky tak se na to vyflákly,a zas se jezdí na dovolenou místo toho aby se šetřilo!!!!PROTESTUJI CHCI NOVÉ VOLBY§!!