Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jogínská relaxační hudba pomáhá kočkám u veterináře od stresu, ukázal výzkum britské vědkyně.

Pouštějte kočkám meditační melodie, uklidní je to

aktualizováno 21.07.2010, 02:30 | 21.07.2010, 00:00 | tn.cz / kap

Jogínská relaxační hudba pomáhá kočkám u veterináře od stresu, ukázal výzkum britské vědkyně.

Kočky se uklidní a začnou dýchat pomaleji, když se jim pustí meditační hudba, zjistila studentka veteriny Sian Barrová. Ta na veterinární klinice ve Waleském městě Powys sledovala zvířata, která se chystala na operaci, a pouštěla jim uklidňující melodie.

 

"Stres v malých dávkách může být užitečný, například když je pod tlakem, aby jedla, může opravdu začít jíst líp. Jindy to má efekty negativní, například u veterináře," píše Barrová ve výzkumu, který byl oceněn jako výjimečná studentská práce.

 

Pomůže veterináři i kočičce

 

"Kočka je v kleci a nemůže dělat to, co by chtěla, takže jí přibývá stresových hormonů a ona se cítí v napětí a naštvaná. To je špatné nejen pro její chování, protože se s ní potom hůře zachází, ale i pro její imunitní systém a schopnost uzdravování," vysvětluje jednadvacetiletá studentka, proč je důležité, aby se kočky cítily dobře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Majitelé psů a koček se naučí v mobilní ordinaci čistit zuby zvířat

Peruánský naháč aneb pes pro alergiky

 

Během studie Barrová prohlédla kočky při přijetí a hodnotila jejich aktivitu, komunikaci a dech. Poté je rozdělila na dvě skupiny a jen jedné pouštěla relaxační hudbu. Po 40 minutách opět hodnotila míru stresu u jednotlivých zvířat.

 

"Při srovnání hodnot jsem zjistila, že hudba měla významný dopad na dech. Zvířata, která hudbu poslouchala, se dostala na klidovou úroveň mnohem dříve než ostatní," konstatovala mladá vědkyně.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře