Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Česnek patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, o které se obecně míní, že je velmi zdravá. Ale co na to říká moderní lékařská věda?

Pozor na česnek! Léčí, ale dokáže i pořádně ublížit

Česnek
zdroj: isifa.com Česnek
aktualizováno 19.03.2014, 18:08 | 19.03.2014, 17:19 | doma.cz / www.sportvital.cz

Česnek patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, o které se obecně míní, že je velmi zdravá. Ale co na to říká moderní lékařská věda?

Pravidelné užívání česneku snižuje hladiny tuků, zejména cholesterolu, brání tvorbě krevních sraženin, má antimikrobiální účinky a pravděpodobně i účinky protinádorové.

 

Česnek ovšem může mít i  negativní účinky. mezi ty nejzásadnější patří zápach. Olejové látky obsažené v česneku velmi čpí, proto jedinci užívající česnek si musí být vědomi toho, že jsou cítit po česneku, neboť tyto látky se vylučují plícemi i kůží.


U citlivých jedinců se mohou objevit problémy se zažíváním, bolesti břicha, nadýmáním, ale i průjmy.  "Popsány byly dokonce i případy bronchiálního astmatu, nejspíše v důsledku systémové alergické reakce nebo rozvoje tzv. refluxní nemoci gastroezogageální, při které se vrací kyselý žaludeční obsah do jícnu," míní profesor Libor Vítek, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky.

 

Existují i zprávy o možném negativním působení česneku na červené krvinky (chudokrevnost), ovlivnění hladin bílkovin a vápníku v krvi a dokonce i vývoje spermií.

 

U jedinců užívajících obklady z česneku se mohou vyskytnou alergické kožní reakce.

 

Vzhledem k účinkům na krevní srážlivost musí být lidé užívající léky na ředění krve velmi opatrní, neboť užívání česneku zvyšuje riziko krvácení u těchto nemocných (zvyšuje vlastně účinnost těchto antikoagulačních léků). Ze stejných důvodů je doporučováno, aby lidé, kteří mají před plánovaným chirurgickým výkonem, přestali užívat česnek zhruba 7 až 10 dnů před chirurgickým zákrokem.

 

Zdroj: Sportvital
 

 

 

 

 

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

zoey 10:24 31.03.2014
Dobrý den, ráda vařím a peču a proto jsem se rozhodla založit si blog o vaření a proto bych chtěla vědět váš názor a dostat se trochu do povědomí lidí. Děkuji za vaše názory a postřehy.

Nechci si tady dávat přimo reklamu a proto pokud budete chtít facebooková stranka meho blogu je : epic food time a přes ni se dostanete i na blog :) děkuju