Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tento týden začíná oficiálně jaro. Neponechejte nic náhodě ani na vaší zahrádce. Poradíme, jak si práce co nejlépe rozplánovat!

Práce na zahrádce: Jak vše připravit na jaro!

Jarní zahrada
zdroj: Thinkstockphotos Jarní zahrada
aktualizováno 19.03.2013, 00:00 | 19.03.2013, 00:00 | doma.cz/kar/ina

Tento týden začíná oficiálně jaro. Neponechejte nic náhodě ani na vaší zahrádce. Poradíme, jak si práce co nejlépe rozplánovat!

Právě teď je ideální naplánovat si, kam jaké rostliny vysadíte. Nejtěžší a nejdůležitější je to u zeleninových zahrad, kde si musíte dát pozor na to, které rostliny se navzájem nesnesou. Naopak jiné druhy rostlin vysloveně vyžadují přítomnost některých druhů. Březen je také ideální doba, kdy byste si měli projít, jaké nářadí vám chybí, případně které nepřečkalo zimu ve zdraví. Kromě nákupu nového nářadí byste měli provést klasickou jarní údržbu techniky jako je motorová pila nebo sekačka na trávu. Nemusíte je provádět sami, stačí vám jen pořídit si zahradní techniku u prodejce s kvalitním a zkušeným servisem.

Doba nákupů

 

Některé rostliny bude třeba zasadit už v dalších týdnech. Právě teď je tedy ta nejlepší doba vydat se do nějakého hobby centra nakoupit si semena rostlin, jejichž výsev je na dosah ruky. Kterých rostlin se to týká? Zejména některých oblíbených okrasných květin, jako jsou muškáty, hvězdíky nebo begónie.

 Práce na zahrádce

 

Bude-li dost teplo, už se můžete pustit do prvních prací na zahradě. Co na vás čeká a co vás nemine?

Příprava stromů

 

Ke konci zimy nastává ideální čas na řez ovocných i okrasných stromů a keřů. Prostříháním větví dáte stromům novou energie, aby na jaře mohly skvěle vykvést. Se samotnými řezy, při nichž se odstraňují staré větve, počkejte až na konec měsíce.
Nyní už můžete začít s postřikem. V tuto dobu je ideální začít s nasazením chemického postřiku proti mšicím, obalečům a plošticím.

Co se záhony?

 

Už teď se dají připravit záhony. Ztvrdlá a sesedlá půda potřebuje prokypřit, jinak vám v ní nic nevzklíčí. Zryjte záhony a půdu pak pohnojte organickými hnojivy – například kompostem máte-li ho k dispozici. Samozřejmě musíte počkat, než půda rozmrzne. Na menší ploše si vystačíte s rýčem, na větší budete potřebovat rotavátor.

 

 

Které rostliny zasít právě teď

 

Některé rostliny už můžete zasít. Týká se to především rychle rostoucích trvalek. Aby vám vykvetly už letos, potřebují vysít co nejdříve. Obdobně byste měli postupovat i záhonových rostlin, které déle klíčí. Máme tím na mysli především rostlinky jako je šalvěj nebo netýkavka.

Trávník

 

Trávník potřebuje na jaře hodně ozdravit. Hned jak sleze sníh a teploty nebudou po nulou, trávník posekejte. Pracujte s výše nastavenou lištou a posečené trávy se co nejrychleji zbavte. Jarnímu trávníku velmi pomůže, když ho zbavíte všech zbytků odumřelých rostlin, plevele a mechů. K tomu slouží přístroj nazvaný vertikutátor. Pomocí něj odstraníte špatnou trávu a zníte tak nepropustnou vrstvu, která brání trávníku v růstu. Zbytky trávy a další organický odpad využijte na kompost – začátek jara je ideální doba k jeho založení.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Miloš 15:10 15.02.2019
Abych pravdu řekl, tak se už nemůžu dočkat až příjde jaro a zase budu moci na zahradě pracovat. Vidím to tak, že letos asi bude potřeba koupit novou motorovou pilu na prořezávání stromků. Už to je potřeba. Stará pila bohužel nefunguje a oprava se nevyplatí. Díval jsem se už po nějakých a hodně se mi líbí třeba motorové řetězové pily Husqvarna co mají třeba u http://www.hutab-tabor.cz/ Podle toho, co jsem četl jsou asi nejspolehlivější.
Pavlína 20:59 26.12.2018
Parádička! Mockrát děkuji za tipy. Já si myslím, že práce na zahradě jde mnohem lépe, pokud máte k dispozici kvalitní nářadí pro zahradu. Já jsem například moc spokojená s tím, co jsem si pořídila z https://www.naradinazahradu.cz/ určitě doporučuji. :)