Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jmelí by na Vánoce nemělo chybět v žádné domácnosti. Ideálně zavěšené, aby se pod ním dalo pohodlně políbit. Proč to vlastně děláme a kde se tato tradice vzala?

Proč se líbat pod jmelím?

Jmelí
zdroj: oficiální zdroj Jmelí
aktualizováno 24.12.2016, 01:36 | 24.12.2016, 01:36 | Krasna.cz/trm

Jmelí by na Vánoce nemělo chybět v žádné domácnosti. Ideálně zavěšené, aby se pod ním dalo pohodlně políbit. Proč to vlastně děláme a kde se tato tradice vzala?

Začneme trošku neromanticky. Jmelí je ve skutečnosti parazitující rostlina, kterou můžeš v přírodě vidět zejména v korunách stromů. Existuje dokonce až stovka druhů jmelí, u nás máme ale jen jeden.

 

Jmelí je jedovaté a pokud byste ho pozřela (zejména kuličky, které na něm rostou), vytrpěla byste si nemilé trávicí problémy. Takže pozor zejména na děti, aby vánoční ozdobu neochutnávaly.

 

I když se tedy nedá využít v kuchyni a v přírodě ho lze považovat za parazitujícího škůdce, který stromy oslabuje, pozornosti se mu dostalo velice brzy. Znali ho již starověcí Římané, své místo má ale i v dalších mytologiích. Dokonce je spojováno s magií a leckde se mu přezdívá košťata čarodějnic. Keltové věřili v jeho ochrannou moc a věšeli si ho nad dveře jako ochranu proti zlým duchům, ale i před ohněm a bouřkou.


Jmelí bylo v některých kulturách spojováno se symbolem mužské plodnosti, síly, odvahy, ale i romantiky. A odtud je již jen krůček k polibku pod jmelím...

 


První, kdo se pod jmelím políbil, měl být svatý Mikuláš se svou milou. Při jednom setkání si nevědomky stoupli právě pod tuto rostlinku a z polibku pod jmelím se brzy stala tradice. Populární byla už v 16. století v Anglii, své fandy má rovněž ve Skandinávii. K nám doputovala zřejmě přes německé sousedy. Polibek pod jmelím v adventním čase má zajistit dostatek lásky po celý příští rok.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

MAGIE: Chybí ti láska? Přičaruj si ji!
Zdravé vánoční cukroví: Tradiční chuť, méně kalorií
Jak změnit svůj vlastní osud
Co podniknout, aby Vánoce byly skutečně šťastné a veselé?


Tradice říká, že na Štědrý den muž smí políbit každou ženu, procházející pod jmelím. Po každém polibku si oba milenci utrhli společně jednu bobulku ze jmelí - pro štěstí. Ale ta úplně poslední musela na jmelí zůstat až do příštích Vánoc. Jmelí můžete nechat viset nejen o svátcích, ale po celý rok.

 

Jmelí má přinášet i štěstí, ale pozor - to platí jen pro jmelí zelené a navíc pouze darované. Štěstí si prostě nejde koupit. ;-)

 
7 hlasů
Vaše hodnocení