Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejvyšší čas vybrat pro dětský letní tábor. Výběr rozhodně nepodceňujte a vše si dobře promyslete, abyste později nebyli nešťastní vy i vaše děti.

Rady, jak správně vybrat dětský tábor

aktualizováno 16.05.2012, 10:25 | 16.05.2012, 10:24 | doma.cz/em

Nejvyšší čas vybrat pro dětský letní tábor. Výběr rozhodně nepodceňujte a vše si dobře promyslete, abyste později nebyli nešťastní vy i vaše děti.

Podívali jsme se na celou problematiku očima těch nejpovolanějších, tedy učitelů základních škol, psychologů a v neposlední řadě také pracovníků z center volného času mládeže. Především učitelé základních škol jsou v denním kontaktu s dětmi, a tak mohou díky svým zkušenostem rodičům přispět cennými radami.

 

Nejen nabídka na internetu

 

„Podle mých zkušeností rodiče samozřejmě sledují nabídky na internetu, ale nepoměrně více na ně působí pověst, kterou si tábory po léta vytvářejí, a kladné zkušenosti jiných rodičů a jejich dětí,“ řekla nám učitelka Renata Kadlecová (ZŠ Na Dlouhém lánu, Praha 6).

 

Rodiče jdou po jistotě

 

„Početná skupina rodičů jde po jistotě, volí tábory, kde znají organizátora nebo některé vedoucí,“ vysvětluje Renata Kadlecová. „Často si vybírají tábory se zaměřením například na výuku angličtiny, nejlépe v případě, kdy znají vyučující, která také pojede, a školu či jazykovku, která akci organizuje. Případně volí tábory, kterými vrcholí činnosti zájmových kroužků se zaměřením třeba na šachy, fotbal či jezdectví, kam dítě chodí celý rok, a tam znají příslušné vedoucí.“

 

 

Nemálo dětí jezdí podle Renaty Kadlecové rovněž na skautské tábory. Akce pro děti se pořádají v tomto případě během celého roku, bývají to společné akce pro děti a rodiče, což rodičům umožňuje orientovat se v činnosti skautů a s vedoucími se osobně seznámit. „Všimla jsem si,“ říká zkušená učitelka, „že na třídních schůzkách využívají rodiče toho, že mají možnost se takto sejít, a často si o táborech vyměňují informace a zkušenosti, což bývá také jedním ze zdrojů rozhodování.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

10 vět, které pubertální děti nesnáší

 

Chtějte hovořit se zodpovědnými pracovníky

 

Také zkušená učitelka Eva Bartošová z Kladna by se rozhodně při výběru tábora pro dítě opírala o věrohodné instituce, v Kladně konkrétně o Labyrint – středisko volného času, vzdělávání a služeb. „Ti mají dlouholetou zkušenost,“ říká učitelka. „A určitě bych chtěla přímo hovořit se zodpovědnými pracovníky a pátrala po zkušenostech rodičů, jejichž děti už tábor absolvovaly. Pravděpodobně bych volila tábor se zaměřením podle zájmu ditěte tak, aby se zájem mohl dále prohlubovat. Můj vnuk například jezdil na specializované tábory s výukou karate,“ uzavírá Eva Bartošová.

 

Dětský tábor Svor
(Foto: TV Nova)

 

Oslovili jsme i Evu Bezouškovou, zástupkyni ředitele právě onoho výše zmíněného Labyrintu, který bdí nad volnočasovými aktivitami dětí. „Moje dítě je dnes už dospělé, ale osobně se zabývám činností táborů šestadvacet let,“ svěřila se Eva Bezoušková. „Rodiče si často vybírají tábor podle zájmů dítěte, také ale podle prostředí. Někteří volí určitý luxus, kdy děti spí ve zděných budovách v povlečených peřinách a jedí z talířů, jiní volí spíše sepětí s přírodou, chatky, stany, jídlo v ešusech.“

 

 

Kdyby vybírala Eva Bezoušková letní tábor pro potomka, v prvé řadě by ji zajímalo, kdo je zřizovatelem či pořadatelem tábora, dala by na reference známých a zároveň by se podívala na webové stránky tábora, prohlédla by si fotografie a reference z minulých táborů.

 

Certifikáty nejsou rozhodující

 

„Také bych zatelefonovala pořadateli a hlavnímu vedoucímu, ptala bych se na organizaci tábora, úroveň stravy a ubytování. V oblibě je uvádět certifikace, ale upozorňuji, že to mají všichni, absolvovat školení hlavních vedoucích není problém. Proto doporučuji prověřit si organizátora, zjistit, jestli už na táboře byl někdo ze známých dětí, prohlédnout si na webu fotky z minulých let,“ říká Eva Bezoušková.

 

Rovněž psycholožka Šárka Slabá doporučuje vybrat tábor s aktivitou, která dítě zajímá, baví ho. Dále pak sehnat si reference na pořádající agenturu. "Důležité je, aby měl rodič pocit, že komunikace mezi ním a agenturou je v pořádku, aby z ní měl dobrý pocit. Radím také zajímat se o stravování a kvalifikaci vedoucích," radí psycholožka.

 

Hlavní vedoucí tábora Pavel Svoboda svolává své svěřence.
(Foto: TV Nova - Kiril Táborský)

 

"Dětský tábor by měl být ideálně vybírán dle referencí od ostatních rodičů, kteří už s táborem zkušenost měli, případně s přihlédnutím k ověřeným referencím," radí další psycholožka, kouč a životní poradkyně Nikola Šmorancová.

 

Nezapomeňte na názor dětí


I ona se domnívá, že je dobré obtelefonovat známé nebo maminky ze školy a pozeptat se, s čím mají zkušenosti a kam by své dítě poslali oni. "Poté je dobré vybírat i podle typu zaměření - existují sportovní tábory, tábory pod stany nebo u moře. Je dobré vybírat tábor i s vaším dítkem podle jeho povahy," upozorňuje odbornice. "Určitě bych neposílala introvertního jedince mezi sportovní šílence, kde by pravděpodobně trpěl. Nenechte děti při výběru stranou a ptejte se jich i na jejich názor," nabádá zkušená psycholožka.

 

Souhrn rad dětské psycholožky Michaely Liškové:

 

*nejlepší je vyrazit na základě doporučení a zkušeností jiných rodičů
 

*sehnat si reference na vedení tábora, věk a zkušenosti vedoucích
 

*zvážit zájmy dítěte a podle nich vybrat tématický tábor (nepošlu dítě neplavce na vodácký tábor a dítě nesportovce na sportovní tábor)
 

*zjistit kvalitu ubytování - zda jsou tam stany, chatky či zděné budovy
 

*zjistit kvalitu sociálního zázemí - sprchy, WC
 

*prověřit, zda je v areálu zdroj pitné vody v dostatečném množství (osobně jsem zažila velká sucha na letním táboře, kde jsme působila mnoho let coby oddílová vedoucí, a řešili jsme problémy s intimní hygienou mých děvčat...)
 

*zjistit kvalitu vybavení kuchyně - kvůli kvalitě zpracování a uchovávaní potravin (polní kuchyň bych nedoporučovala)
 

*zvážit, zda je v blízkosti stojatá či tekoucí voda - při záplavách je z malé říčky nepříjemná lapálie
 

*prověřit dostupnost zdravotnického zařízení a příjezdové cesty


 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení