Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Naučte se techniku, díky níž si vytvoříte nové výtvory z vašich oblíbených motivů!

Recyklujte oblíbené látky: vytvořte polštářek, kabelku, nebo deku

Vložit video na:

aktualizováno 28.12.2011, 00:00 | 28.12.2011, 00:00 | doma.cz/ina

Naučte se techniku, díky níž si vytvoříte nové výtvory z vašich oblíbených motivů!

Jak naložit s volnem mezi svátky? Co takhle se naučit něco nového vytvořit, třeba ubrus pro slavnostní večeři na konec roku 2011. Co budete potřebovat?

 

Nejrůznější látky (jednu pro podklad a další s výraznými motivy a barvami, které se vám líbí), termofólii, šití (šicí stroj) a samozřejmě dobrou náladu. Pravidla techniky zvané patchowork si můžete uzpůsobit podle své představivosti a nálady.


Co je to patchwork?

 

Tradiční technika, která spočívá ve spojování kousků pestrobarevných látek tak, aby dohromady vytvořily mozaikový vzor, vznikla původně z potřeby zalátat díry, či znovu použít látky.

 

Technika patchwork - 4
(Foto: fler.cz)

 

Správný výběr barev, látek, vzorů a jejich kombinace je pro dokonalý výsledek velmi důležitý. Některé vzory jsou přímo na správné volbě barev založeny a závisí na nich celý úspěch výrobku. Bez kontrastu mezi světlými, tmavšími a nejtmavšími látkami by byly nezajímavé a fádní. Velkou roli hraje i materiál. Volte přírodní bavlnu, která vydrží jak zažehlování fólie, tak praní a podobně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyrazte s dětmi nakrmit ptáčky! Co jí sýkorky, co labutě?

Lyže koupit, nebo půjčit? Poradíme s výběrem

 


Podstatou této techniky je našití kousků látek různými drobnými stehy na látku základní. Sešíváním různých tvarů (trojúhelníků, čtverců, obdélníků ) do určité velikosti a vzoru vznikne tzv. blok. Sešitím jednotlivých bloků vzniká vrchní část quiltu (prošívané deky), kterou nazýváme patchwork.

 

Díky patchworku, můžete využít i starší oblíbené prostírání, či povlečení, které je na nějakých místech poškozené, ale jinde jsou motivy květin jako nové.

 

Technika patchwork - 3
(Foto: fler.cz)

 

Vypadá krásně a složitě, ale díky nažehlovacímu triku si ušetříte mnoho práce. Připravte si k ruce termofólii, přes kterou si vaše vytoužené tvary můžete přemalovat a podle nich i vystřihnout. Největší kouzlo folie ale spočívá v něčem úplně jiném, dá se použít jako samolepka!

 

Technika patchwork - 5
Vyrobte si originální prostírání z vašich oblíbených vzorů a barev. (Foto: fler.cz)

 

To znamená, že ze zadní strany látky nažehlíte fólii, poté vystřihnete předkreslený motiv a na novou další látku nažehlíte. Termofólie se rozpustí a vytvoří tak jakousi samolepku, která bude výborně držet na nové látce (až do vyprání). Přižehlené kousky se vám budou lépe přišívat, volba stehu už záleží jen na vás.
 

Technika patchwork - 1
(Foto: fler.cz)

 
24 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře