Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Plastová okna jsou sice rozšířená, ale pořád se o nich říká spousta nesmyslů. Ty nejčastější vám vyvrátíme.

Sedm mýtů o plastových oknech

aktualizováno 25.05.2010, 12:13 | 25.05.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Plastová okna jsou sice rozšířená, ale pořád se o nich říká spousta nesmyslů. Ty nejčastější vám vyvrátíme.

Dnes se již většina z nás s plastovými okny někde setkala. Někteří se k výměně starých oken za nová teprve odhodlávají a váhají, zda opravdu volit plastová okna.

 

Mýtus 1: Většina dodavatelů plastových oken jsou podvodníci. Nemám šanci poznat, jestli je to solidní firma, nebo někdo, kdo si na odborníka jen hraje.

O důvěryhodnosti realizační firmy vám může významně napovědět její historie, tedy jakou dobu působí v oboru prodeje plastových oken. Dá se předpokládat, že společnost, která na trhu působí 10 a více let vám nabídne bohaté technické zkušenosti  - kvalifikovanější technické řešení a především dlohouhodobě vyzkoušené výrobky, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

 

Nejlepší referencí je však vždy spokojený zákazník, proto se zeptejte ve svém okolí, jak byli s dodavatelskou firmou spokojeni. Oslovujte vždy firmu se silným zázemím a víceletou historií. Nechejte si odborně poradit, ať víte, co a hlavně proč kupujete. Ta nejlevnější firma nemusí být opravdu nejlevnější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vybrat mikrovlnku? Hlavně, ať se dobře čistí

 TEST: Dobrý vysavač koupíte už za 3200 korun

Když máte v kuchyni málo zásuvek, pomohou vám lišty

 

Mýtus 2: Ta opravdu kvalitní plastová okna jsou velmi drahá. Čím levnější plastové okno, tím větší šunt.

 

Tak jednoduché to není. Měli bychom mít stále na mysli pořekadlo, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Sledovat pouze cenu a kupovat jen to nejlevnější není rozhodně ideální. Navíc je dobré si uvědomit, že od oken a dveří očekáváme, že budou sloužit několik desetiletí. Jaký smysl má na takové investici ušetřit pár stovek, na úkor kvality a spokojenosti, která nás pak bude trápit dlouhou dobu?

 


V široké nabídce plastových oken a dveří si zákazník může vybrat od ekonomické varianty (zde je kladen důraz na příznivý poměr výkon-cena) určené především pro bytové domy, až po ty nejnáročnější zákazníky – příznivce atypických tvarů, barev či výplní určených pro pasivní domy.

 

Mýtus 3: Plastová okna se špatně reklamují.

V každém oboru existují samozřejmě i reklamace a tento fakt se týká i plastových oken a jejich montáže. Zde se opět při výběru osvědčí pravidlo dlouhé doby fungování firmy. Serióznost společnosti podtrhuje fakt, že tyto problémy okamžitě řeší a ve většině případů ke spokojenosti zákazníka.
 


Mýtus 4: Instalace plastových oken je děsná práce. Celý byt tím trpí a domácnost dostane zabrat.

Základní postup při montáži oken a dveří je zhruba následující:
- příprava místa montáže (roznáška nových oken a nářadí co nejblíže k místu osazení, zajištění manipulačního prostoru)
- demontáž křídla a vybourání rámu starého okna
- příprava stavebního otvoru (zbavení od nečistot a prachu, případně penetrace zdiva)
- odborné osazení rámu a křídla nového okna do stavebního otvoru s ohledem na všechny tři roviny a jeho ukotvení
- utěsnění přechodu rámu okna a stavebního otvoru PUR pěnou
- zednické začištění vnitřního ostění štukováním nebo plastovými APU lištami
- začištění venkovního ostění (zatmelení problematických míst)
- montáž doplňků (parapetů, žaluzií, sítí proti hmyzu apod.)
- velmi důležité je seřízení oken
- hrubý úklid po montážních pracích (odstranění ochranných folií)
- seznámení zákazníka s obsluhou a údržbou oken a předání díla uživateli


Mýtus 5: Plastová okna se oproti dřevěným montují mnohem déle.

Seriózní firmy jsou schopné za jeden pracovní den kompletně namontovat byt v panelovém domě o velikosti 3+1. U rodinných domů může být montáž časově náročnější, zvláště pak u stávajících oken kastlového typu.


Veškeré technické detaily by měly být se zákazníkem probrány při přesném zaměření přímo v místě montáže včetně odhadnutí délky a případně rozsahu zednických prací.

 

Mýtus 6:  Dřevěná okna vydrží bez problémů 40 let, plastová jen 20.

Udávaná životnost kvalitního okna nebo dveří je mezi 30 až 50 lety. Jako u všech ostatních výrobků záleží na způsobu používání, údržbě a prostředí, ve kterém jsou používány.
Co se týče stávajících oken, většinou ještě "slouží“ (otvírají a zavírají), ale díky svým netěsnostem dochází k velkým unikům tepla a tím i zvýšeným nákladům na vytápění. Vyměnit nevyhovující dřevěná okna za okna nová plastová se rozhodně vyplatí!


Netěsná a neizolovaná okna mají na svědomí až 30 až 40 procent úniku tepla.


Mýtus 7: O plastová okna se musím hodně starat, jinak rychle odejdou. 

Teoreticky ano. Okna musí nejen dobře vypadat, ale i péče o ně musí být jednoduchá a bezproblémová. Plastová okna GL SYSTÉM i FenStar se vyznačují hladkým povrchem bez pórů, dají se snadno čistit a udržovat, jsou vybaveny všestranně odolným, trvanlivým a pružným těsněním. Kvalitní kování MACO zaručuje mnohaleté bezproblémové používání.
 

U hladkého povrchu plastových oken čas nezmění ani strukturu, ani barevnost. Jeho údržba spočívá pouze v občasném omytí ulpěného prachu běžným saponátem (na okna a dveře nelze používat abrazivní materiály - písky, ani rozpouštědla).
 

Zhruba jednou za 1 rok doporučujeme promazání pohyblivých částí kování. Plastová okna a dveře jsou tedy nenáročná na údržbu, nevyžadují opakované nátěry, zachovávají si trvale atraktivní vzhled. Speciální receptury materiálů garantují i při extrémních klimatických podmínkách vynikající odolnost vůči vlivům prostředí i vůči stárnutí.

 

Hledáte firmu, která vám namontuje plastová okna? Najděte si tu nejlepší v seznamu firem TADY.

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Viktorie L. 18:03 20.07.2015
Ahoj Peťo, například nám trvala zakázka udělat 8 týdnů. Záleží taky, u koho a kdy si okna objednáš. My jsme objednávali na jaře u společnosti Vekra. Nechali jsme si udělat bílá plastová okna a jsme spokojeni. Nová okna jsme už potřebovali jako sůl a nechali jsme si s tím zároveň vyměnit i dveře s lepším zabezpečením.
petra 13:13 16.07.2015
zajimavá diskuze pod článkem. Taky přemýšlíme o výměně. Jak tak zhruba dlouho trvá zakázka od objednání až do dokončení? Díky Petra
Dana 23:02 30.01.2015
Tak v tomto článku mi přijdou smysluplné pouze body 1 a 2, protože přesně tak nějak jsem při výběru postupovala. Je důležité se ptát na reference a nekupovat nejlevnější okna co vydrží tak deset let a budou s nimi jen problémy. Okna jsme pořídili od Vekry, zatím je máme čtyři roky a doufám, že nás přežijí.
lenka 21:22 30.12.2014
Ahoj tak už jsme se s manželem konečně asi po měsíci vybírání domluvili na oknech. A už se moc těším, až to vše bude za náma. Samozřejmě jsme dali na Vaše doporučení u Oknostyl group s.r.o.
alena 14:02 25.12.2014
Dobrý den já jsem na doporučení od známého šla do firmy www.oknostyl.cz prvně jsem si je samozřejmě proklepla, ale nebylo to moc potřeba, soused nám s manželem udělat prohlídku domu a ukázal nám od nich okna a odvedenou práci a to už má okna od nich čtvrtým rokem! Komunikace bez problémů a ve všem jsme se dokázalidomluvit, což jsem brala jako veliké plus!
terez 21:55 26.09.2014
ahoj my máme také od nich okne.Myslím si že to trvalo přibližně měsíc. Pokud zákazník spěchá,jelikož uzavírá stavbu nebo mu navazují další práce, jsou schopni udělat i expres termín bez příplatku, to si ještě pamatuji.
Veronika 17:03 25.08.2014
Ahojky kolik z Vás jste už si u nich nechávali objednávat plastová okna značky Plastová okna Oknostyl PREMIUM round line? Mají tu teď akce 67% slevy, zatím jsme je s manželem kontaktovali a máme v plánu se s němi do konce týdne sejít, už nám poslali nabídku a aké jeu přísli dodání do 4 týdnů, dodrželi to i u ostatních?
Anna 12:58 19.08.2014
ahoj jak dlouho trvalo,než Vám doručili plastová okna? Moc ráda bych si je nechala vyměni také u této firmy, ale co možná nejrychleji!
Janice 07:39 25.07.2014
Nazdárek kde se necháváte měnit okna? Já bych si chtěla nechat vyměnit okna na našem letním domě, už jsou v kritickém stavu. Jakou firmu by jste mi doporučovali při výměně oken. Chtěla bych, co nejvíce informací o firem s kterými máte zkušenosti. A to co za nejlepší cenu a také, co nejkratší dobu dodání.
Tereza 16:05 22.07.2014
Ahoj díky za radu, také jsem kontaktovala Oknostyl group s.r.o. a jsem zatím s průběhem velice spokojená, ještě dva týdny a už je budu mít doma.
1 2 3 4 5 6