Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O snowboardistech se říká, že jsou to sebevrazi. Podle statistik na tom však není ani zrnko pravdy.

Snowboard je MNOHEM bezpečnější než lyže

aktualizováno 02.02.2011, 00:20 | 02.02.2011, 00:00 | tn.cz / kar

O snowboardistech se říká, že jsou to sebevrazi. Podle statistik na tom však není ani zrnko pravdy.

Podle výzkumu Sdružení amerických sjezdařských areálů je klasické sjezdové lyžování výrazně rizikovější než snowboarding. Sjezdaři mají sice celkově méně úrazů, ale zato na sjezdovce mnohem častěji umírají.

Snowboard má svá rizika:Experti, kteří se na výzkumu podíleli, tvrdí, že  lyžaři jezdí rychleji a jsou tedy mnohem zranitelnější při nárazech do stromů, sloupů nebo plotů. Dokor Jasper Shealy, emeritní profesor z Rochesterského technologického institutu, který studuje zranění při zimních sportech už 40 let, říká, že snowboardistům hrozí oproti lyžařům jen třetinové riziko úmrtí na svahu. Celkový počet zranění však zase nahrává příznivcům lyží – něco si udělají až dvakrát méně často než milovníci "prkna".

ČTĚTE TAKÉ:
Vyhněte se úrazům při zimních radovánkách
Vysvoboďte nohy z přezkáčů – žíly vám poděkují
Při bobování se těžce zraní desítky tisíc dětí

Zlomená noha? Úraz neznámého typu

Podle Shealyho se bezpečnost lyžařů výrazně zlepšila. Od 70. let 20. století byly lyže mnohokrát vylepšeny, zejména co se týká bezpečnosti. Zatímco ještě v roce 1970 byla zlomenina nohy z lyžování jedním z nejčastějších úrazů vůbec, dnes už se s ní lékaři téměř nesetkávají. U poměrně “mladých“ snowboardů tento pokrok ještě nenastal.Styl jízdy na snowboardu je mnohem agresivnější než u lyží. Navíc na “boardu“ jezdí častěji mladí lyžaři s velkou odvahou, ale o to méně zkušenostmi. Přesto se na snowboardech umírá méně často než na lyžích. Jak je to možné?

Shealy ve výše zmíněné studii tvrdí, že je to dáno konstrukcí prkna. Snowboard totiž funguje jako jakási kotva, která jezdce drží na svahu a současně funguje jako brzda. Díky tomu méně často naráží do překážek a spíš padají ve velké rychlosti do sněhu. Typickým zraněním ze snowboardu je naražená kostrč nebo záda, ale k vážným zlomeninám dochází jen málokdy.

My skáčeme, vy jezdíte rychle. Co je horší?

Milovníci snowboardů navíc jezdí o hodně jiným stylem než lyžaři. Sjezdaři si nejvíc užívají rychlou (a tedy rizikovou) rychlost; snowboarďáci raději provádějí různé triky a skoky, při nichž zákonitě musí zpomalit. I když jim kousek nevyjde, zřítí se jen při malé rychlosti.

Potvrzuje to i James Stentiford, profesionální závodník na snowboardu, v rozhovoru pro server snowboardingdays.com: “Sjezd je jen o rychlosti. Lyžaři se předhánějí, kdo bude první – o to tady jde. My, snowboarďáci, sice skáčeme a občas si něco narazíme; ale že by někdo při té šnečí rychlosti umřel, to už se dlouho nestalo…“

Obrovský význam pro snížení počtu zranění měly bezpečnostní helmy. Poprvé se výrazněji objevily na konci 90. let 20. století; od té doby díky nim klesl počet úrazů hlavy o 40 procent.

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře