Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každodenní práce v nevzrušivém prostředí, které ničím nenadchne a dusí elán? To je pravá noční můra pro všechny kreativní duše. A nejen pro ně.

Stresuje vás kancelářské prostředí? Tipy, jak ho zlidštit

Práce
zdroj: isifa.com Práce
aktualizováno 24.11.2014, 15:36 | 24.11.2014, 15:36 | Doma.cz/trm

Každodenní práce v nevzrušivém prostředí, které ničím nenadchne a dusí elán? To je pravá noční můra pro všechny kreativní duše. A nejen pro ně.

Nezáleží, jestli učím, programuji nebo pracuji na úřadě; naše podvědomí nepřetržitě vnímá kvalitu pracovního prostředí, kterému se – chtě nechtě – poddává. Nenechat se otrávit stereotypem – to je mantra dneška. Báječným „protijedem“ jsou tzv. měkké zóny. Pojďme se na ně podívat zblízka.

 

Rekonstrukce firmy FEI - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vydržet v plném pracovním tempu déle než 40 až 50 minut? Tomu se vzpírá naše biologická podstata. „Koncentraci většina z nás neudrží, nehledě na neustálé vyrušování ze strany kolegů. Potřebujeme – řekněme každou hodinu – přijít na jiný typ soustředění,“ upozorňuje Jaromír Popek, spoluzakladatel brněnského interiérového studia U1. Možnost vydechnout chvíli od pracovního nasazení nabízejí tzv. „měkké zóny“, tedy prostory podobné kavárně, obývacímu pokoji nebo klubu. Jde o útulná místa k setkávání lidí a týmů určená k neformálním jednáním, poradám, občerstvení, telefonování, vyčištění hlavy. „Bonusem měkkých zón přitom je, že vybízejí k neformálnímu kontaktu s kolegy, což mnohdy vede k rychlejšímu a snadnějšímu řešení pracovních problémů,“ pokračuje odborník.

 

Rekonstrukce firmy FEI - 2
(Foto: oficiální zdroj)


Cesta vede k neformálním poradám


Povědomí českých firem o potřebě měkkých zón se zvyšuje. To potvrzují i údaje U1, kde registrují zvýšený zájem o nábytek, který se blíží tomu, jaký známe z našich domovů. Fenoménem měkkých zón se v poslední době inspirovali i v české pobočce výrobce elektronových mikroskopů FEI. Zde si vytkli za cíl vytvořit kanceláře pro pět set lidí jako vlídné místo s inspirativním nábojem. A tak dali ve spolupráci s U1 vzniknout novým neotřelým kancelářským prostorům uzpůsobeným pro práci v týmech. „Kromě klasických zasedacích místností jsme jako místo setkávání zařídili i prostornou jídelnu a měkké pracovní zóny, které připomínají obývací pokoj, knihovnu a podobně. Myslelo se i na dětský koutek,“ vyjmenovává Popek z U1.


Zároveň je dobré zdůraznit, že měkké zóny neslouží k nerušenému odpočívání či relaxaci, jak by mohlo nezasvěceným připadat, nýbrž ke zlepšování pracovní morálky, výkonů a posilování loajality zaměstnanců vůči firmě. Praxe také říká, že zaměstnanci v měkkých zónách netráví průměrně více času než půlhodinu denně, zaměstnavatelé by tudíž neměli mít strach, že v nich zaměstnanci budou zahálet.

 

Rekonstrukce firmy FEI - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Milostný vztah v práci. Riziko i vášeň
Práce v open space: rady, jak se v něm nezbláznit
Rizika práce v open space kanceláři. RADY


Firma je organismus, který musíme respektovat


Při samotném instalování měkkých zón by měla na prvním místě zaznít otázka, jak přesně mají zapadnout do každodenního života ve firmě a jak budou fungovat ve spojení s „tvrdým“ pracovním místem v podobě klasického kancelářského nábytku. „Je nezbytné poznat pracovní návyky jednotlivých profesionálů, komunikaci jednotlivých oddělení a všechny další proměnné související s chodem firmy,“ říká Popek. „Z toho zjistíme,“ uzavírá, „kteří zaměstnanci a jak se nejčastěji sdružují, komunikují a kam nejčastěji chodí.“

 

Rekonstrukce firmy FEI - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

S pomocí těchto informací lze správně naplánovat nejen měkké zóny, ale také snížit na minimum ztrátové časy, které vznikají zbytečně dlouhými přesuny za kolegy nebo například k tiskárně a ubírají čas, který by šlo využít lépe. Každá firma je svébytný pracovní organismus. Jeho DNA je při zavádění měkkých zón třeba poznat, respektovat a citlivě využívat. Pak se dostaví výsledky. Zbrusu nové sídlo FEI má tak například dvě oddělené budovy, též kvůli dostatku světla. Myslelo se také na atrium s rostlinami, park s lagunou a venkovním posezením, či kuřácké přístřešky. Specialitou jsou sušící boxy na cyklistické dresy.

 

Rekonstrukce firmy FEI - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře