Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý, kdo chce vypadat upraveně, musí tu a tam sáhnout po žehličce. Ačkoliv pro většinu lidí není žehlení zábavné, mělo by být alespoň efektivní. Zvolit spolehlivý model není vůbec lehké, často ale platí, že nižší cena odpovídá i horšímu celkovém...

Test napařovacích žehliček: Od levných modelů moc nečekejte

Žehlička
zdroj: oficiální zdroj Žehlička
aktualizováno 24.04.2016, 00:25 | 24.04.2016, 00:25 | doma.cz

Každý, kdo chce vypadat upraveně, musí tu a tam sáhnout po žehličce. Ačkoliv pro většinu lidí není žehlení zábavné, mělo by být alespoň efektivní. Zvolit spolehlivý model není vůbec lehké, často ale platí, že nižší cena odpovídá i horšímu celkovému výkonu.

To potvrzuje i spotřebitelský časopis dTest, který vybral 15 napařovacích žehliček a podrobně otestoval jejich funkce, výkon žehlení, odolnost, ale i výdrž. Některé modely měly výrazné problémy s žehlícím výkonem, výdejem páry i odolnosti vůči vodnímu kameni.


Nejlepší testovanou žehličkou a zároveň výhodným nákupem je Bosch TDA502412E. „Relativně dobře žehlí a za výdej páry dostala velmi dobré hodnocení. Její útroby se nezanášejí vodním kamenem a žehlicí plocha je odolná proti poškrábání. Navíc disponuje funkcemi automatického vypínání nejen ve svislé a vodorovné poloze, ale také při převrácení“, říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

 

Od levnějších modelů nelze čekat zázraky


Z výsledků testu vyplynulo, že šetřit za každou cenu se nevyplácí. Více než u jiných výrobků platí, že nízká cena odpovídá i horšímu hodnocení. Důkazem je nejlevnější model, ORAVA ZE-109 B, který se umístil jako poslední pouze s dostatečným hodnocením. Zklamal zejména nedostatečnou odolností vůči zanesení vodním kamenem a pouze dostatečným výdejem páry i výkonem žehlení.

 

Žehlícím výkonem neoslnila ani jedna z testovaných žehliček
 

Za žehlení dostaly přístroje uspokojivé hodnocení. Jeden model byl dokonce ohodnocen pouze dostatečně. Oděvy nesly i po vyžehlení známky pomačkání a to především po testech na bavlně a džínovině. Nejlépe si naopak žehličky poradily s umělým materiálem – za vyžehlení směsi polyesteru a bavlny dostalo dobré hodnocení hned několik modelů.

 

 

Časově nejnáročnější část testu představovala zkouška odolnosti vůči zanesení vodním kamenem. Při ní byly žehličky uchyceny ve speciálním zařízení simulujícím žehlení na 252 hodin, což odpovídá zhruba dvouhodinovému žehlení jednou týdně po dobu dvou a půl let. V průběhu testování se dolévala voda, podle potřeby byly modely čištěny a dopřávalo se jim i pravidelných přestávek. Pokud daná žehlička v tomto testu neobstála například proto, že přestala fungovat v důsledku poklesu výdeje páry nebo úniku vody, vysloužila si nedostatečnou známku. Většina testovacích modelů ale obstála. K testování odolnosti žehlicí plochy byly použity tři materiály rozdílné tvrdosti: měkká a středně tvrdá houbička na nádobí a drátěnka. Po kontaktu s těmito materiály byla hodnocena intenzita případného poškrábání.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy jsou lepší v žehlení, muži ve vyměňování plínek
Z domácích prací nejvíce Češky nebaví žehlení. Asi neznají parní generátory
Perfektně složené tričko za pár sekund? Hračka! VIDEONÁVOD


V obsluze nebyly u jednotlivých modelů rozdíly


Pro celkovou spokojenost se zakoupenou žehličkou je důležitá také pohodlná obsluha. Pozornost upřel dTest i na ovládání, plnění vodou, zda má držadlo ergonomický tvar nebo jak se výrobce popasoval s návodem k použití. Za obsluhu v letošním testu padala pouze dobrá a uspokojivá hodnocení.

 

Popálení nehrozí


V rámci testu obsluhy odborníci hodnotili i riziko možného popálení, které v souvislosti s žehlením může nastat. Ani jeden z testovaných modelů nedostal v této kategorii jiné než velmi dobré hodnocení. Při správném používání podle nich ani u jednoho z výrobků nehrozí žádné riziko.

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře