Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pro každého, kdo má rád květiny a je nadšený zahradník, je tohle tip na nejlepší výlet jeho života. Ale taky vlastně pro všechny, kdo rádi cestují a poznávají něco nového a jedinečného.

Tip na jarní výlet: Keukenhof, nejkrásnější zahrada Evropy

Keukenhof - 3
zdroj: oficiální zdroj Keukenhof - 3
aktualizováno 29.03.2015, 00:48 | 29.03.2015, 00:48 | Doma.cz/trm

Pro každého, kdo má rád květiny a je nadšený zahradník, je tohle tip na nejlepší výlet jeho života. Ale taky vlastně pro všechny, kdo rádi cestují a poznávají něco nového a jedinečného.

Vydejte se na jaře do holandského Keukenhofu, největšího květinového parku na světě! Miliony tulipánu, krokusů, hyacintů, narcisů, lilií a dalších voňavých skvostů budou kvést jen pro vás od konce března do poloviny května.

 

Vonící květinová pole, nad kterými přechází zrak i čich. Nádherná zákoutí prastarých stromů, jezírka, tajuplné stezky, ale především miliony rostlin důmyslně poskládaných do uměleckých děl na neuvěřitelných dvaatřiceti hektarech – to vše najdete v holandském Keukenhofu, kde tyto voňavé orgie letos vypukly už 20. března! Každoročně je to největší událost roku, a to nejen pro Nizozemce, kde gigantický park stojí, ale pro celou Evropu; a nutno dodat, že nejen pro tu zahradnickou.

 

Tip na výlet:
* Velice jednoduše a příjemně se přímo na místo dostanou i Češi. Zkuste třeba autobusy Eurolines, které jezdí třikrát týdně až před samotnou bránu parku, který stojí u městečka Lisse (zhruba třicet kilometrů od Amsterdamu).
* Můžete se kolem rozkvetlých záhonů plavit na lodi. Jízda pro jednoho stojí 13,50 EUR.
* Na www.keukenhof.nl se podívejte na seznam víkendových akcí - v dubnu si můžete užít například romantický víkend nebo velký květinový průvod.

 

Velikonoce 2015 v Keukenhofu (4. – 6. dubna 2015)

 

Velikonoční svátky jsou v Keukenhofu každoročně jednou z největších událostí. Těšit se můžete na pestré květinové průvody a odborné i zábavné akce v jednotlivých pavilonech. Kromě milovníků květin si tady však na své přijdou také rodiny, pro které budou nachystány hry a nejrůznější soutěže, během nichž se skvěle pobaví zejména nejmenší návštěvníci. Pro ty bude na velikonoční neděli a pondělí připravena speciální zábavná poznávací trasa parkem: ti statečnější mohou vystoupat na keukenhofský mlýn, kde jim bude odměnou výhled na celý park, budou moct proskákat po kamenech jezírky, vyzkoušet si bludiště v kukuřičném poli anebo si pohrát na zajíčkově hřišti či se pomazlit na farmě s mláďátky. V tyto dva dny bude parkem provádět králičí slečna Miffy, se kterou si můžete dopřát oběd na piknikové louce, kde se budou číst pohádky a děti si mohou nechat pomalovat tvář, třeba jako velikonoční zajíček…

 

Keukenhof - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zahradníci nebo umělci?


Více než sedmi milionům květů tady hrají prim tulipány. Těch je zde každoročně vysázeno neuvěřitelných čtyři a půl milionu! Tuto téměř nadpozemskou krásu má přitom „na svědomí“ pouhých sedmadvacet špičkových zahradníků. „Aby květiny vydržely déle než několik dnů či týdnů, jak je pro ně obvyklé, sázíme je speciální metodou, díky níž je pak Keukenhof v květu i více než dva měsíce: cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání. Jakmile tedy jedny kytky odkvetou, hned začnou kvést další a další,“ upozorní i vás při návštěvě tohoto parku na jednu z jeho mnoha fascinujících věcí některý ze zahradníků, kteří tady nemají problém dělat odborné průvodce.

 

Náš tajný tip: Co se krásy květin týká, nejlepší doba, kdy do Keukenhofu vyrazit, je poslední týden v dubnu, protože máte největší záruku, že bude dobré počasí, a především, že tulipány budou skutečně všude (Keukenhof je v největším květu od 22. do 30. dubna)!

 

Kytky, výstavy, cyklistika i romantika na lodičkách

 

Tímto pohádkovým místem procházíte po stezkách (celkem můžete ujít až 15 km), kolem nichž se objevují tváře známých osobností z tulipánů nebo třeba auta z hyacintů… Kvetou tady ale také keře, nad vámi se tyčí vzrostlé staleté stromy a společně s důmyslným systémem vodních kanálů a jezírek je to zákoutí jako stvořené pro umělce. Však tady také malíři a sochaři pravidelně pořádají výstavy.

 

Keukenhof - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

A umělecká díla tvoří i z květin. Letos ho tak bude mimo jiné zdobit například mozaika slavného portrétu Vincenta Van Gogha, jednoho z nejslavnějších holandských malířů. Rozkládat se bude na celkem 250 m² (!) a tvořit ji budou tulipány nejrůznějších barev. Další díla tohoto umělce v květinové podobě pak nejdete také na Pěšině slávy a další květinové inspirace na toto téma najdete ve čtyřech pavilonech, kde se neustále konají výstavy a vzdělávací i zábavné akce.

 

Nudit se tady ovšem nebudou ani ti, kdo si dají rádi trochu do těla. Park je tak rozlehlý, že pokud si tady pronajmete bicykl, vaše nohy budou mít co dělat. A dopřát si můžete také zhruba třičtvrtěhodinový výlet speciálními loďkami, které vás provezou od keukenhofského mlýna po okolí. Do lodí, poháněných elektrickým motorem šetrným k životnímu prostředí, se pohodlně vejde zhruba dvacet lidí. Jde o upravená plavidla ideální pro mělké vody, která používají zdejší zahrádkáři a pěstitelé pro různé druhy prací. Vy se na nich můžete na zhruba třičtvrtěhodinové plavbě vydat od keukenhofského mlýna do stejně romantického okolí.


ČTĚTE TAKÉ:

Boj o nejhezčí okno v ulici: Vyrobte si krásný jarní truhlík!
KVĚTOMLUVA aneb Co říkají květiny DOOPRAVDY
První jarní květiny: Prozařte barvami svůj domov!
Základní holandská omáčka na přelití vařeného chřestu

 

Keukenhof v číslech

 

Za posledních 60 let navštívilo Keukenhof více než 50 milionů návštěvníků
Keukenhof je nejrozsáhlejší květinový park na světě
Rozloha parku je 32 hektarů
K vidění je zde 7 milionů květin, z toho 4,5 milionů tulipánů, vše sázeno ručně
Odpočinout si můžete pod 2 500 stromy, 87 druhů
Patří mezi nejfotografovanější místa na světě
V parku je na15 kilometrů cest a pěšinek

 

Zajímavost

 

Historie parku je mnohem romantičtější než by se mohla zdát. Keukenhof byla totiž původně bylinková zahrádka uprostřed loveckého revíru ("keuken" znamená v holandštině kuchyně) holandské hraběnky Jacoby Bavorské. V roce 1840 pak zahradničtí architekti, otec a syn Zocherové (mimochodem, právě ti navrhli věhlasný Vondelpark v Amsterdamu), dali základní podobu v anglickém stylu, kterému se dodnes obdivuje celý svět. Veřejnosti byl park poprvé otevřen roku 1950.

 

Praktické informace o Keukenhofu:
Otevřeno: 20. března – 17. května 2015, denně 8:00 – 19:30 hodin, poslední vstup v 18:00 hodin,
Vstupné: dospělí 16 EUR; děti 0 – 3 zdarma, děti 4 – 11 8 EUR, skupiny (20 – 200 lidí) 13,5 EUR
Oficiální stránky: www.keukenhof.nl, kde je možné zakoupit vstupenky on-line
Adresa: Stationsweg 166a, Lisse

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře