Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Abyste měli na jaře zahradu zase krásnou, je potřeba všechno pořádně zaznamenat.

Uložte zahradu k zimnímu spánku

aktualizováno 24.10.2010, 08:40 | 24.10.2010, 00:00 | FITHALL.cz

Abyste měli na jaře zahradu zase krásnou, je potřeba všechno pořádně zaznamenat.

Právě nastalo období vhodné k zazimování zahrady. Kdo to včas nestihne, na jaře ho čeká nepříjemné překvapení a neplánované výdaje.

Okrasná zahrada

V říjnu už začaly klesat noční teploty pod nulu, proto bychom jako první měli schovat domů exotické rostliny v květináčích, vykopat rozmarýnu, cibule a hlízy okrasných letních květin jako jsou begónie nebo mečíky. Před uložením do papírových sáčků je očistíme a necháme oschnout. V této době ale i sázíme.

ČTĚTE TAKÉ:
Vybrat si dobrého řemeslníka je těžké. Poradíme, jak na to
Vyrobte si originální koše a bedýnky na ovoce a zeleninu

Kdo chce mít na jaře zahrádku samý květ, konec října je ideální na sázení jarních okrasných cibulovin. Hyacinty, narcisy, krokusy, sněženky, bledule, tulipány, modřenec...

Naše tipy:


1. Žluté krokusy jsou odolnější než fialové
2. Pro velké silné květy přidáme k cibulce trochu kostní moučky
3. Cibule vysazujeme v trsech po pěti kusech, drobné cibuloviny jako bledule, sněženky a další nejméně po deseti
4. Po zahrabání cibulí přihodíme pár zbylých spadaných listů, ty přes zimu zetlí a poslouží jako výborné hnojivoOkrasné dřeviny


Kdo touží po živém plotu či malebném zákoutí z listnatých či jehličnatých okrasných dřevin, nadešel jeho čas. Při vysazování však musíme udržovat dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami, které poté zkracujeme. Jehličnaté živé ploty můžeme vysazovat i na jaře. Stálezelené druhy jako túje, rododendron či brslen, vydatně zalijeme. Je potřeba, aby měly i v zimě provlhčené kořeny, protože i tehdy odpařují vodu.

Skalka

Skalku nepřikrýváme textílií ani stromovou kůrou, ale chvojím. To jediné propouští dostatek světla, které skalničky potřebují. Jestliže si chceme skalku teprve založit, je čas právě nyní!

Růže

Růžím mírně zkrátíme výhonky a k jejich kořenům na ochranu proti mrazu přihrneme zeminu. Můžeme použít i vyzrálý kompost.

Trávník

V říjnu trávník před zimou naposledy posekáme a poté aplikujeme dávku hnojiva. Samozřejmostí je shrabání spadaného listí a všech nečistot.

Ovocná zahrada

Máte sklizeno? Jestli ne, nezapomeňte nechat pár jablíček na vrcholu stromů na zimu pro ptáky. Stejně se můžete zachovat s ořechy k veverkám a krkavcovitým.

Co sázíme, co kácíme?

Vysazujeme angrešt, rybíz a ovocné stromy. Ty lépe zakoření, když je před výsadbou namočíme na jeden dva dny do vody. Kmínky obalíme pletivem, abychom je tím ochránili od okousání zajíci a srnkami. V říjnu kácíme staré a nemocné stromy. Toto období je pro ně nejmilosrdnější.

Naše tipy:


1. Dobrou ochranou je vápenný nátěr, který odráží sluneční paprsky a brání vzniku mrazových trhlin zaviněných velkým kolísáním teploty mezi dnem a nocí.
2. Kmeny zazimujeme obalením slámou či jutou.

Jahody

V průběhu podzimu jahody postříkáme proti kořenovým chorobám. Osvědčený přípravek je Aliette. Poté dobře zalijeme. Velká většina odrůd vydrží i tuhé mrazy aniž by bylo třeba je zakrýt slámou či fólií. To se provádí pouze u hodně citlivých odrůd jako například u Elsanty a u Darselectu.

Zeleninová zahrada

Po sklizni všechny zeleninové záhony zryjeme, abychom je připravili pro příští sezónu. Zarýváme chlévský hnůj, ale pouze tam, kde nebudeme z jara vysazovat hlízy a cibuloviny.

Co sázíme?

Vysazujeme ozimé druhy česneku a hlávkového salátu, který je třeba proti mrazu zanořit až deset centimetrů hluboko. Zaséváme i petržel.

 

Náš tip:

Nechcete, aby nám na jaře okusovali úrodu slimáci? Nalákáme si proto na zahradu ježka, který si na nich rád pochutná. Nahromadíme mu v závětrném koutě kupu větví a listí, kam si bodlináč pravděpodobně zaleze k zimnímu spánku. Na jaře se nechte překvapit!
 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře